światło

Dekorowanie przestrzeni za pomocą światła

Opublikowano: 5 stycznia 2020

Aranżacja współczesnego wnętrza stawia przed architektem i dekoratorem wnętrz znacznie więcej wyzwań i wymagań niż w przeszłości. Doskonałym tego przykładem jest oświetlenie, które dziś rzadko już ma znaczenie wyłącznie praktyczne. Znacznie częściej jest to istoty element wystroju, który łączy w sobie kilka różnych funkcji. Jedną z nich jest dekorowanie przestrzeni. Poza nią możemy się spotkać z  podkreślaniem walorów zastosowanych we wnętrzu materiałów lub detali architektonicznych, innym razem wprowadzaniem do aranżacji klimatycznego nastroju, a jeszcze innym zapewnieniem domownikom poczucia bezpieczeństwa.

Dziś zajmiemy się jednak wyłącznie pierwszą z wymienionych powyżej funkcji, czyli dekorowaniem za pomocą światła.

Wybieramy oprawę oświetleniową

Warto pamiętać, że dekorowanie światłem może odbywać się poprzez wprowadzenie efektu świetlnego albo wykorzystanie oprawy, która koncentruje na sobie uwagę użytkowników i stanowi we wnętrzu główny element dekoracyjny. Opraw oświetleniowych, które doskonale sprawdzają się w roli dekoracji, jest współcześnie na rynku bardzo wiele. Na szczególną uwagę zasługują te, które można znaleźć na stronie Lampy.it. Dzięki temu, że pochodzą od znanego i cenionego producenta, możemy mówić o gwarancji jakości. Niektóre z nich dekorują pomieszczenie swoją wyszukaną formą, inne przede wszystkim zastosowanym do ich produkcji materiałem.

Przykłady takich lamp można mnożyć. Czasem będą to oprawy w stylu glamour, które zachwycają emanującym z nich blaskiem i urzekającym blichtrem, innym razem zadziwiające kształtem formy nawiązujące do świata przyrody, ciał niebieskich, figur geometrycznych lub asymetrycznych brył.

W tym miejscu warto podać kilka modeli lamp, które wpisują się w charakterystykę opraw o charakterze dekoracyjnym. My wybraliśmy pięć przykładów z asortymentu sklepu Lampy.it, które naszym zdaniem najlepiej prezentują, jak forma oprawy może zmienić aranżację, stanowiąc jej niekwestionowaną ozdobę. Na uwagę zasługują między innymi oprawy: Comet Pendant oraz lampy wiszące 3D, Octopus, Snake i Noble.

Podświetlamy detale architektoniczne

Istotne pozostaje jednak nie tylko to, jaką oprawę zastosujemy we wnętrzu, ale również to, w jaki sposób pomieszczenie zostanie oświetlone. Inwencja architektów wnętrz oraz inwestorów jest niezwykle imponująca. Podświetlane są poszczególne elementy, takie jak półki, wnęki, witryny, a czasem cale ściany lub wymurowane z pustaków szklanych przegrody. Takie aranżacje mogą stanowić inspirację dla kolejnych amatorów świetlnych dekoracji. Ich przykłady znajdziemy między innymi w branżowych czasopismach oraz na witrynach internetowych poświęconych tematyce aranżacji wnętrz.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku podświetlania detali architektonicznych forma oprawy spada na dalszy plan, najistotniejszy pozostaje natomiast uzyskany efekt świetlny. Sama lampa jest często niewidoczna albo stanowi skromne tło dla dekoracji świetlnej. Jako przykład można tu podać podświetlony, podwieszany sufit.

Faktura i światło

Efektowną dekorację można uzyskać poprzez połączenie powierzchni o ciekawej fakturze z odpowiednio skierowanym światłem. Najbardziej oczywistym przykładem takiej aranżacji są ściany ozdobione kamieniem, cegłą, drewnianymi lub gipsowymi panelami albo innym materiałem o niejednolitej strukturze. Dekorację ścienną można oświetlić z dołu, od góry albo z różnych stron. W każdym przypadku uzyskany efekt będzie nieco inny. Niezwykle istotny pozostaje tu rodzaj i struktura zastosowanego na ścianie materiału.

Jak dekorować wiązką światła?

W niektórych przypadkach kluczowy dla tworzenia sceny świetlnej pozostaje rodzaj zastosowanych opraw oświetleniowych. Istotna jest nie tyle forma lampy, która sama w sobie może być bardzo skromna, ile sposób, w jaki emituje światło. Jeżeli to wydostaje się z oprawy w postaci wąskiej wiązki, to jego odpowiednie skierowanie może pozwolić na uzyskanie niezwykle efektownej dekoracji. A co stanie się, jeśli wykorzystamy kilka takich opraw, a emitowane przez nie wiązki będą się wzajemnie przenikać? Nietrudno domyślić się, że w tym przypadku dekoracja świetlna będzie jeszcze bardziej imponująca. Wyczucie dobrego smaku i zmysł estetyczny pomogą w takim doborze opraw i ich wzajemnego względem siebie ustawienia, który zaowocuje bardzo efektowną dekoracją.

Sposobów na oświetlenie wnętrza może być wiele. Nie musimy się ograniczać do jego praktycznych zastosowań. Połączenie funkcjonalności z estetyką dekoracji świetlnych może dać dalece zadowalające efekty.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Alergie
Porządki sezonowe to idealna okazja, aby nie tylko odświeżyć...
Remont mieszkania
...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
odbiór mieszkania
Każdy marzy o idealnym domu, który zagospodaruje wed...