DEMBUD

DEMBUD – zmieniamy pejzaż stolicy

Opublikowano: 17 marca 2016

Zawsze zadawałem sobie pytanie, co łatwiej sprzedać: tysiąc Daewoo czy jedno BMW. Odpowiedź jest prosta i ilustruje moje podejście do sprzedaży nieruchomości – mówi Witold Romanowski prezes zarządu Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej DEMBUD

Jak założenia twórcy spółdzielni DEMBUD wypadły w zetknięciu z rzeczywistością i jak ocenia pan swoje dzieło z perspektywy czasu?

Witold Romanowski

Witold Romanowski prezes zarządu Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej DEMBUD

Witold Romanowski – Od transformacji ustrojowej 1989 roku zmieniło się wszystko: sposób finansowania inwestycji, trendy, technologie, a także mentalność ludzi, w tym robotników, którzy dziś na budowie nie sięgają po wódkę, co dawniej było na porządku dziennym. Mam świadomość, że przez ten czas zostało popełnionych wiele błędów, pewne rzeczy można było zrobić lepiej, ale – patrząc w szerszej perspektywie – jestem zadowolony, bo gdy jadę przez Warszawę, widzę obiekty, które powstały przy moim udziale.

Czuję się odpowiedzialny za spółdzielnię. Ludzie wokół mnie zmieniali się, a ja dotrwałem, i mimo że mam sobie trochę do zarzucenia, to z wielu budynków – np. przy ul. Bonifraterskiej, Franciszkańskiej, Oboźnej – jestem dumny, bo wiem, że zostaną częścią warszawskiego pejzażu na lata. Za sukces DEMBUDU uważam fakt, że nawet w ciężkich chwilach nie mieliśmy problemów finansowych, wpadek inwestycyjnych ani spraw sądowych.

W portfolio mają państwo liczne inwestycje w wielu dzielnicach. Czy łączy je wspólny mianownik?

Witold Romanowski – Zrealizowaliśmy obiekty we wszystkich dzielnicach poza Pragą Południe. Jako dziecko chłonąłem topografię Warszawy lat 50., z opowieści wiem, jak wyglądała przed wojną i, wybierając kolejne lokalizacje inwestycji, kieruję się znajomością miasta. Urodziłem się i chodziłem do szkoły przy ul. Żelaznej. Za swój sukces uważam, że udało mi się uporządkować budynki przy ulicy, którą przemierzam od 1946 r. Na nowe inwestycje wybieram miejsca kultowe dla rdzennych warszawiaków, do których sam mam sentyment. Zawsze zadawałem sobie pytanie, co łatwiej sprzedać: tysiąc Daewoo czy jedno BMW. Odpowiedź jest prosta i ilustruje moje podejście do sprzedaży nieruchomości. Do końca ubiegłego wieku w Śródmieściu właściwie nie mieliśmy konkurencji. Mimo że zmieniliśmy sposób budowania, nadal nie musimy walczyć o klienta.

W najbliższych planach DEMBUDU jest odbudowa historycznej Panoramy Tatr na skarpie przy ul. Oboźnej. Rekonstrukcja będzie chyba dużym wyzwaniem?

Witold Romanowski – Tak, ale zarazem dużą przyjemnością. Chcę zacząć ten projekt, żeby zamknąć pewien fragment zabudowy. Walczyłem o ten grunt 12 lat, musieliśmy odnaleźć projekt budynku z 1901 r. – udało się to na Ukrainie i wreszcie widać światełko w tunelu. Zostały ostatnie formalności i jeszcze w tym roku planujemy zacząć odbudowę. Budynek będzie odpowiadał oryginałowi, tyle że będzie pełnił funkcję mieszkalną, a do tej pory był siedzibą teatru, garażami UB, magazynem. Takie projekty to prawdziwe perełki, bo są naszą cegiełką w historyczną zabudowę Warszawy, ale realizujemy też inwestycje typowo komercyjne, których sukces również nas cieszy. Niektóre obiekty budujemy bez zysku, ale zmieniamy stolicę i dyktujemy deweloperom poziom.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
profile stalowe
Ocynkowane profile stalowe otwarte to materiał, który zyskuj...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
Grzegorz Głasek
Odpowiedzialność, zarówno biznesowa, społeczna, jak...
Marian Cydzik
Określanie celów w firmie jest niezwykle ważne dla z...
Krzysztof Pianowski
Wszystko, do czego doszliśmy, zrodziło się z ciężkie...