Depilacja laserowa

Depilacja laserowa – co warto wiedzieć?

Opublikowano: 16 stycznia 2023

Domowa depilacja może przysparzać o ból głowy. Zwłaszcza gdy jest krótkotrwała i nieskuteczna. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem staje się bezbolesna depilacja laserowa. Jest ona wykonywana przez wielu dermatologów. Co warto wiedzieć o depilacji laserowej? Jak wygląda zabieg i pielęgnacja bezpośrednio po nim? Kiedy depilacja laserowa jest niemożliwa?

Depilacja laserowa – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się zabiegi depilacji wykonywane przez profesjonalistów w gabinetach kosmetycznych. Dostępne są zabiegi wykonywane ciepłym woskiem czy pastą cukrową. Niewątpliwie na pierwszym miejscu jest depilacja laserowa, która zapewnia znacznie dłuższy efekt. Bezbolesna depilacja laserowa polega na wnikaniu wiązki światła lasera w głąb włosa poprzez melaninę. W konsekwencji prowadzi to do całkowitego zniszczenia cebulki włosa wraz z korzeniami. Warto również zaznaczyć, że skóra podczas zabiegu nie nagrzewa się. Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje zniżki podczas pierwszych zabiegów lub przy zakupie pakietów. Dzięki temu depilacja laserowa w Krakowie jest chętnie stosowana.

Jak przebiega depilacja laserowa?

Przed samym zabiegiem, dermatolog prosi o wypełnienie ankiety, w której odpowiada sie na pytania dotyczące przebytych chorób, stałych leków, a także ogólnego stanu zdrowia. Jeśli pacjent spełnia wymagane kryterium, dermatolog przystępuje do wykonywania zabiegu. Depilacja laserowa trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Zależy to bowiem od wybranej części ciała. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie, które ustępuje po kilku dniach. Odstęp pomiędzy kolejną wizytą powinien wynosić od 4 do 8 tygodni. Skuteczność depilacji laserowej zależy m.in. od karnacji czy koloru włosów, które są zależne od melatoniny. Osoby posiadające jasną karnację i ciemniejsze włosy cieszą się najlepszymi efektami końcowymi. Właściciele lub właścicielki włosów o odcieniach rudych bądź blond powinni wykonać więcej zabiegów aby uzyskać podobny wynik. Ogólnie przyjmuje się jednak, że oczekiwany efekt pojawia się między 6 a 8 zabiegiem.

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa w Krakowie lub innych gabinetach kosmetycznych, wymaga wcześniejszej konsultacji z dermatologiem. Oceni on stan skóry i włosów, a także upewni się czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ponad to, przed depilacją nie należy m.in.:

 • opalać się (co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem),
 • usuwać włosków wraz z cebulką,
 • stosować kosmetyków z retinolem, kwasami, witaminą A i C,
 • używać środków złuszczających,
 • przyjmować leków fotouczulających.

Więcej szczegółowych informacji, otrzymuje się podczas pierwszej wizyty u dermatologa. Niestosowanie się do wytycznych, może skutkować niepożądanymi efektami ubocznymi, np. przebarwieniami skóry. Znając zalecenie przed zabiegiem, warto również zapoznać się z pielęgnacją pozabiegową. Jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja po zabiegu

Depilacja laserowa jest zabiegiem, po którym należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry. W tym celu warto zakupić produkty cechujące się działaniem łagodząco-kojącym. Co więcej powinny być pozbawione alkoholu oraz składników powodujących podrażnienia. Brak odpowiednich kosmetyków może doprowadzić do przesuszenia, a w konsekwencji do zapalenia skóry. Jeśli zabieg został wykonany w okresie letnim, a depilowane miejsce narażone jest na działanie promieni słonecznych, konieczne jest zastosowanie kremu SPF. Nie zaleca się również długich i gorących kąpieli, wizyt na basenie czy saunie. Wielu dermatologów uważa, że bezpośrednio po depilacji powinno sie unikać wysiłku fizycznego oraz obcisłych ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów. Ważnym aspektem w prawidłowej regeneracji skóry jest picie dużej ilości wody.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Bezbolesna depilacja laserowa jest zabiegiem nieinwazyjnym. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Zaniechanie zabiegu ma miejsce w przypadku osób:

 • w ciąży lub karmiących piersią,
 • przyjmujących antybiotyki lub inne leki fotouczulające,
 • chorujących na nowotwory,
 • posiadających infekcje skórne,
 • z tatuażami w miejscu wykonywania depilacji,
 • z rozrusznikiem serca,
 • przyjmujących leki z retinolem,
 • ze świeżą opalenizną.

Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym. Jeśli jednak wykona się go pomimo przeciwwskazań może dojść do niepotrzebnych efektów ubocznych m.in. oparzeń naskórka, powstania strupków, pojawienia się obrzęków, a w najgorszym wypadku do zapalenia mieszków włosowych.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
manicure hybrydowy
Manicure hybrydowy jest popularny już od około 10 lat, jedna...
prywatna opieka medyczna
Opieka medyczna może działać w oparciu o dwie formuły. Pierw...
mikrobiom skóry
O tym, jak dbać o skórę, czym jest mikrobiom skóry,...
antykoncepcja hormonalna
Środki antykoncepcyjne zapewniają kobietom możliwość...
dna moczanowa
Kwas moczowy jest to organiczny związek chemiczny stanowiący...