bezpieczne niszczenie dokumentów

Dlaczego bezpieczne niszczenie dokumentów jest kluczowe dla ochrony danych osobowych?

Opublikowano: 27 maja 2024

Przepisy w obszerny sposób regulują kwestię ochrony danych osobowych. Wchodząc w ich posiadanie, jesteśmy odpowiedzialni za ewentualne wycieki od samego początku, aż do zutylizowania dokumentacji. Jaką rolę w ochronie danych osobowych odgrywa bezpieczne niszczenie dokumentów?

Ochrona danych osobowych – uregulowania prawne

Dane osobowe to wszelkiego rodzaju informacje, które pozwalają zidentyfikować osobę fizyczną. Wśród nich wyróżnia się:

  • numer PESEL,
  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • numer dowodu tożsamości,
  • adres IP.

W Polsce dane osobowe chronione są na mocy m.in. Ustawy o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/619, popularnie nazywanego RODO. Są to obszerne akty prawne, jednak ich główną ideą jest nałożenie odpowiedzialności za ochronę danych osobowych na podmiot, który wchodzi w ich posiadanie. Są to na przykład:

  • zakłady pracy,
  • ośrodki zdrowia,
  • placówki edukacyjne,
  • sklepy internetowe.

Katalog podmiotów dysponujących danymi osobowymi jest oczywiście o wiele szerszy. Instytucja, która wchodzi w ich posiadanie, odpowiedzialna jest za ewentualny wyciek od samego początku, aż do momentu zutylizowania dokumentacji. Przepisy nie określają, w jaki sposób należy to robić, pozostawiając w tym zakresie pewną dowolność.

Na czym polega bezpieczne niszczenie dokumentów?

Bezpieczne niszczenie danych i dokumentów to proces, w wyniku którego nie będzie możliwe odtworzenie danych znajdujących się na nośnikach. Mowa nie tylko o danych osobowych, ale również informacjach handlowych, niejawnych czy tajnych. Dokumentację teoretycznie można utylizować w domowych warunkach, jednak powszechnie stosowane metody na ogół nie przynoszą oczekiwanych efektów. Nawet ścinki wychodzące z niszczarki są na tyle duże, że wciąż można odczytać z nich wiele informacji. Z tego też powodu instytucje i firmy, które zarządzają danymi osobowymi, najczęściej korzystają z usług wyspecjalizowanych podmiotów. Oferują one bezpieczne niszczenie dokumentów tak, aby odtworzenie jakichkolwiek danych było niemożliwe. Więcej o szczegółach i stosowanych technikach można dowiedzieć się tutaj: https://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/. Usługa niszczenia dokumentów skierowana jest nie tylko do podmiotów gospodarczych, ale również osób fizycznych, które chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Dlaczego bezpieczne niszczenie dokumentów jest tak ważne dla ochrony danych?

Wyciek danych osobowych może być przyczyną kradzieży tożsamości. Osoby niepowołane mogą wykorzystywać ją do swoich celów, na przykład zaciągając zobowiązanie finansowe. Dużym problemem jest również handel danymi osobowymi, który niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Wyciek danych naraża właściciela na koszty związane na przykład z wyrobieniem nowego dokumentu tożsamości, któremu zostanie nadany nowy numer identyfikacyjny.

Bezpieczne niszczenie danych pozwala uchronić się przed konsekwencjami wycieku informacji niejawnych. Problem ten dotyczy przede wszystkim instytucji, które wchodzą w posiadanie znacznych ilości danych osobowych, ale również osób fizycznych, chcących chronić swoją tożsamość.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jak włamać się na Facebook
We współczesnym cyfrowym krajobrazie Facebook stał się klucz...
Klimatyzator kasetonowy
...
Biuro serwisowane
Wiele firm nie korzysta z własnej przestrzeni biurowej, ale...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...