cięcie laserem

Dlaczego cięcie laserem jest najbardziej efektywnym sposobem obróbki blach?

Opublikowano: 17 listopada 2022

Zastosowanie nowoczesnej technologii cięcia blach laserem nie tylko pozwala przyśpieszyć pracę, ale również daje możliwość wysokiej powtarzalności działań, których nie da się zrealizować podczas cięcia inną techniką. Laser znajdzie swoje zastosowanie w przemyśle, gdzie liczy się precyzja, a także wysoka jakość produkowanych elementów metalowych. Blachy po cięciu laserem mają gładkie krawędzie i nie wymagają dalszej obróbki.

Dlaczego warto wykorzystać laser do cięcia blachy

Cięcie laserem to rodzaj obróbki metalu, która przy użyciu wiązki laserowej pozwala na uzyskanie oczekiwanego kształtu. Skupiona wiązka światła nakierowana na metal charakteryzuje się dużą dokładnością cięcia, którego nie uzyskamy na przykład przy zastosowaniu manualnych czynności. Warto zaznaczyć, że wycinarki laserowe mogą mieć zróżnicowane natężenie wiązki światła, dzięki czemu możemy je wykorzystać do cięcia blachy o różnej grubości. Modele zautomatyzowane pozwalają na szybką i efektywną pracę oraz wycinanie blachy o dowolnym kształcie. Wykorzystanie oprogramowania komputerowego daje możliwość wycięcia małych, jak i dużych elementów niezależnie od ich poziomu skomplikowania.

Metody cięcia blachy

Wycinanie laserem  możemy przeprowadzić za pomocą różnych metod, które posiadają własną charakterystykę. Możemy wyróżnić następujące sposoby:

  • wypalanie – materiał jest wypalany
  • odparowanie – materiał podlega odparowaniu w gazie chemicznym
  • tworzenie pęknięć – materiał poddany jest wysokiej temperaturze, oparta jest na tworzeniu przerw w metalu
  • topnienie i wydmuchiwanie – materiał jest wypalany, a następnie wydmuchiwany

Obróbce mogą być poddawane wszystkie rodzaje blach, jednakże warto pamiętać, że grubość materiału również ma znaczenie. Przy obróbce blach nierdzewnych można zastosować laser do 6mm jej grubości, przy cięciu materiału wykonanego z aluminium do 3mm natomiast przy blachach czarnych zaleca się cięcie elementów nieprzekraczających 15mm.

Laser a inne metody ciecia blachy

Na rynku oprócz technologii laserowej możemy znaleźć różne metody stosowane podczas obróbki blachy. Wśród nich możemy wyróżnić cięcie tlenowe, w przypadku którego stosowany jest specjalny palnik podgrzewający materiał. Powinien być stosowany przy obróbce metalu o grubości 25 mm, ponieważ blacha jest za cienka i może dojść do jej uszkodzenia. Kolejnym sposobem jest cięcie plazmowe, które nie sprawdza się przy materiałach poniżej 6mm grubości i zazwyczaj jest to dużo droższa metoda niż laser. Ostatnia metoda cięcia metali polega na wykorzystaniu piasku ściernego. Technika cięcia wodą jest również dość kosztowna.

Cięcie laserem blach nie wpływa negatywnie na materiał, dzięki czemu arkusz blachy może być wykorzystany praktycznie w całości. Dodatkowym atutem cięcia laserem jest całkowita eliminacja odpadów, co przekłada się na uzyskanie większej ilości elementów. Warto zaznaczyć, że technika ta pozwala wycięte elementy od razu dać do użytku.

Możliwości ograniczenia kosztów

Zakup nowoczesnych urządzeń do cięcia blachy jest kosztowny. Nowo powstające firmy nie zawsze mają środki zrealizować inwestycję. Rozwiązaniem jest wynajem maszyn lub zlecenie wycinania kształtów z blachy zewnętrznej firmie. Można wtedy uniknąć kosztów związanych z bieżąca eksploatacja i konserwacja urządzeń. Poza tym niepotrzebne staje się szkolenie pracowników i rozszerzanie ich kompetencji. Zlecenie prac podwykonawcy umożliwia uzyskanie wysokiej jakości obróbki blachy bez korzystania z zasobów własnej firmy.

Obróbka laserowa blachy była dawniej wykorzystywana głównie przez duże koncerny działające na rynku. Rozwój technologii sprawił, że współcześnie są to usługi dostępne prawie dla każdego, kto jest zainteresowany pozyskaniem elementów metalowych, które będą używane podczas budowania konstrukcji lub jako samodzielne produkty. Gotowa blacha po wycięciu nie wymaga dalszej obróbki jak w przypadku innych metod cięcia. Dzięki temu usługi oferowane klientom mogą być tańsze.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Suwnice
...