Head Hunter

Dlaczego Head Hunter nie znajdzie ci pracy?

Opublikowano: 22 czerwca 2022

Istnieje wiele mylnych wyobrażeń na temat pracy Head Hunterów. Kuba Obraniak – konsultant Executive Search w firmie CTER opowie o charakterze tej pracy ze swojej perspektywy i postara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego Head Hunter nie zajmuje się – wbrew powszechnym przekonaniom – szukaniem pracy kandydatom.

Jakiś czas temu, po raz kolejny prowadziłem spotkanie o tym, jak kontaktować się z Head Hunterami w najbardziej efektywny sposób. Niemal od razu po spotkaniu zaczęły spływać do mnie wiadomości od osób poszukujących pracy. Kontaktowały się głównie przez LinkedIn i pytały o rekrutacje, w których mogłyby wziąć udział. Pojawiały się także pytania o to, jak to się stało, że do tej pory jeszcze do nich nie napisałem jako Head Hunter.

Takie sytuacje zdarzają się dość często. Również w moim bliskim gronie znajomi nierzadko pytają „na czym tak naprawdę polega praca Head Huntera?”. Wyjaśnię kilka kwestii odnośnie tej roli i spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czym nie zajmuje się rekruter.

Wiele nieporozumień wynika z braku wiedzy na temat tego, czym zajmuje się rekruter. Head Hunter po prostu szuka ludzi do pracy, a nie poszukuje pracy dla potencjalnych kandydatów.

Head Hunter

Kuba Obraniak – konsultant Executive Search w firmie CTER

Jako Head Hunter Executive Search zajmuję się pracą na zlecenie firm, które oczekują, że znajdę najlepszego kandydata na rynku, zweryfikuję kompetencje i umiejętności oraz doprowadzę do zatrudnienia. Rekruterzy w dużej mierze przyczyniają się do tego, że potencjalni kandydaci otrzymują interesujące oferty pracy. Jednakże, warto pamiętać o tym, że takie oferty są przedstawiane jedynie bardzo określonej grupie osób, która spełnia konkretne wymagania.

Aby znaleźć najlepszych kandydatów na rynku, rekruter musi dokonać dokładnej oceny ich kompetencji i osobowości, a następnie rozważnej selekcji. Dlatego nawet jeśli jesteś menedżerką/menedżerem o doskonałej reputacji na rynku, odnosisz ogromne sukcesy, a feedback po spotkaniu był pozytywny – to nie jest równoznaczne z tym, że Head Hunter będzie w stanie przedstawić Ci ofertę życia.

Ku twojemu zdziwieniu może się wręcz okazać, że najwięcej ofert otrzymują te osoby, które nawet nie poszukują w danym momencie pracy. Jest to efektem tego, że Head Hunterzy nie są zainteresowani tylko aktywnymi kandydatami – tymi, którzy kontaktują się z nimi z własnej inicjatywy. Często poszukują też tych pasywnych – takich, którzy nie podejmują działań w celu zmiany pracy. Dlatego często Head Hunter dociera do potencjalnych kandydatów nawet wtedy, gdy nie poszukują w danej chwili nowego zatrudnienia.

To właśnie po stronie Head Huntera leży podjęcie inicjatywy i pierwszy kontakt. Z tego powodu, ciężko dowiedzieć się o prowadzonych przez nich procesach rekrutacyjnych, zwłaszcza, że rzadko się zdarza, by zamieszczali ogłoszenia. Trudno jest wysłać swoje zgłoszenie na rekrutację, o której nic nie wiemy.

Ze względu na zaangażowanie po stronie klienta i konieczność zachowania obiektywizmu, Head Hunter nie może poświęcać swojego czasu na wsparcie kandydata w rozwoju kariery.  Poza tym, że nie jest to jego celem, często po prostu się na tym nie zna.

Pamiętaj, że Head Hunter nie będzie poprawiał też Twojego CV pod kątem twoich planów zawodowych. Dlaczego? Z prostego powodu – w pracy rekrutera bardzo ważne jest klarowne i uporządkowane przekazywanie informacji, tak aby w łatwy sposób porównać różne profile, a to z kolei niekoniecznie pokrywa się z założeniami kandydata.

Podsumowując, jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że właśnie ten Head Hunter wróci do ciebie z interesującą ofertą. Mając na uwadze, że firmy Executive Search realizują około 30-60 rekrutacji w roku, są niewielkie szanse, że wśród tych rekrutacji znajdzie się oferta skrojona pod Ciebie i Twoje oczekiwania:

  • wpisująca się w twoje plany zawodowe,
  • w firmie, w której chciał(a)byś pracować,
  • o warunkach finansowych adekwatnych do twoich oczekiwań.

Pamiętaj, że jednocześnie Twoje doświadczenie i kompetencje muszą odpowiadać potrzebom pracodawcy.

Nie warto się łudzić, że po telefonie do Head Huntera, otrzymasz dopasowany pod Ciebie wachlarz ofert. Temu służą portale rekrutacyjne i LinkedIn.

Z punktu widzenia kandydata warto jednak zadbać o sieć kontaktów i systematycznie poszerzać krąg head hunterów, z którymi utrzymuje się kontakt. Informacje na temat pracy firm executive search znajdziesz tutaj

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
pierwsza praca
To, czy dana osoba dostanie wymarzone stanowisko, w dużej mi...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...