dlaczego kot miauczy

Dlaczego kot ciągle miauczy? Sposoby na uspokojenie kota

Opublikowano: 22 sierpnia 2022

Miauczenie u kotów to jedna z form porozumiewania się, choć wykorzystują ją głównie przy swoich opiekunach. Kociak może miauczeć, kiedy domaga się jedzenia lub gdy chce się bawić, czasem jednak odzywa się także, gdy coś mu dolega. Niektóre koty, gdy nauczą się, że miauczenie zwraca uwagę opiekuna, robią to na tyle często, że może to irytować. Warto wiedzieć, co oznacza częste miauczenie kota i jak można uspokoić zwierzę.

Dlaczego kot miauczy — poznaj przyczynę

Jeżeli nasz pupil często daje głos, warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach to robi i co oznacza miauczenie. W większości przypadków kociak po prostu chce zwrócić na siebie uwagę takim zachowaniem, trzeba jednak być uważnym, aby nie przegapić ewentualnych problemów ze zdrowiem. Najczęstsze przyczyny miauczenia kota to:

  • głód — kociaki już od małego uczą się, że miauczeniem mogą zwrócić uwagę opiekuna na to, że są głodne. Zazwyczaj wtedy kotek wyje w okolicy miseczek lub uparcie ociera się o nogi opiekuna, gdy ten robi coś w kuchni;
  • chęć wyjścia — jeżeli kot miauczy, stojąc przy zamkniętych drzwiach, oznacza to najczęściej, że chce wyjść z danego pomieszczenia;
  • powitanie — niektóre koty używają miauczenia, aby powitać opiekuna np. po przyjściu z pracy;
  • chęć zabawy i zwrócenia na siebie uwagi – bywa, że koty lubią być w centrum zainteresowania i chcą, aby opiekun zwracał na nie uwagę; miauczenie może oznaczać chęć pieszczot lub zabawy;
  • problemy behawioralne — częste miauczenie z niewiadomych powodów, zwłaszcza jeśli zdarza się w nocy, może oznaczać problemy poznawcze u zwierzęcia. Warto takie zachowanie skonsultować z lekarzem weterynarii;
  • problemy zdrowotne — dziwne miauczenie połączone z nietypowym zachowaniem może oznaczać, że kotu coś dolega. W takim przypadku również należy skonsultować się ze specjalistą.

Jak uspokoić kota, gdy miauczy?

Najlepszym sposobem na uciszenie miauczącego kota jest spełnianie jego zachcianek. Kiedy jest głodny, warto dać mu jeść. Gdy chce wyjść, otwórzmy mu drzwi, a kiedy potrzebuje pieszczot, zadbajmy o to, aby je otrzymał. Szczęśliwy kot zazwyczaj przestanie miauczeć i zajmie się swoimi sprawami.

Niektóre osobniki mają jednak tendencję do przeciągania struny. Jeżeli miauczenie kota trwa nadal, pomimo tego, że daliśmy mu to, co chciał, najlepiej jest ignorować jęki. Czasem koty chcą wymusić na opiekunie dodatkowe smakołyki pomimo tego, że nie są głodne lub po prostu życzą sobie więcej uwagi, nawet gdy opiekun jest zajęty.

Oczywiście kota należy dokładnie obserwować, aby nie przegapić objawów choroby lub stresu, które również mogą być przyczyną nadmiernego miauczenia. W tym przypadku uspokoić kota pomogą feromony dla kota Feliway. Są to analogi feromonów wykazujące działanie uspokajające, które mogą jednocześnie wpłynąć na poprawę zachowania zwierzaka.

Miauczenie u kota w większości przypadków służy do komunikacji z opiekunem. Zwierzę takim sposobem chce zwrócić uwagę na swoje potrzeby. Wiedząc, co kot ogłasza miauczeniem, łatwiej jest go uspokoić.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Karma mokra dla kota
Koty są znane z tego, że piją stosunkowo mało wody, co może...
szynszyle
Ponad 70% przyszłych właścicieli zwierząt domowych r...
Materac lateksowy
Wybór materaca to bardzo istotna decyzja. Prawidłowa...
Złote kolczyki próba 585 - Salon jubilerski Łodzińscy Kraków
Złoto to jeden z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych k...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...