prawo majątkowe

Dlaczego warto korzystać z pomocy adwokata przy sprawach majątkowych?

Opublikowano: 5 lutego 2021

Konieczność przebycia procesu sądowego czy nawet prostych spraw związanych z uporządkowaniem pewnych zagadnień zgodnie z literą prawa niezwykle często wywołuje w ludziach silny stres i poczucie zagrożenia. Tego typu wydarzenia kojarzą się nam bardzo negatywnie – z wkraczaniem na nieznane tereny, z dużymi emocjami, a także z wysokimi kosztami w przypadku chęci skorzystania z profesjonalnej pomocy. W praktyce jednak rzeczywistość nie musi być wcale tak przytłaczająca, jeśli tylko podejmiemy odrobinę wysiłku, aby zamiast rezygnować z działania – ponosząc przy tym mniejsze lub większe konsekwencje naszej bierności – zdecydować się na skonsultowanie problemu z adwokatem, poznając tym samym nasze realne, a nie tylko wyobrażone możliwości.

Z czym można się zgłosić do adwokata specjalizującego się w prawie majątkowym?

Sprawy majątkowe to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące w ramach siebie wszelkie aspekty prawne związane z posiadanym przez danego człowieka majątkiem. Jeśli chodzi o najczęstsze zagadnienia, z którymi do czynienia ma na co dzień adwokat, sprawy majątkowe – wbrew obiegowej opinii – bynajmniej nie ograniczają się zatem wyłącznie do podziału majątku wspólnego w przypadku rozwodu. Podział majątku to bowiem tylko jeden z etapów sądowego lub pozasądowego postępowania, mający na celu finalne rozliczenie roszczeń dwojga ludzi. Kiedy dochodzi już do spotkania przed obliczem sądu, nierzadko może okazać się, że pewne działania zabezpieczające interes strony powinny były zostać przeprowadzone o wiele wcześniej.

Z chwilą wejścia w pełnoletność niemal każdy z nas rozpoczyna gromadzenie majątku. Początkowo, w jego skład wchodzą zwykle przedmioty niewielkie i relatywnie tanie, jak własny telefon, komputer, tablet czy meble w wynajmowanym mieszkaniu. Z czasem jednak rzeczy tego rodzaju przybywa i z biegiem wchodzenia w kolejne etapy życia majątek osobisty danego człowieka staje się coraz większy. Im szybciej proces ten postępuje, tym wcześniej należy zadać sobie pytanie o kwestie takie jak m.in.:

  • Co stanie się ze zgromadzonym majątkiem po mojej śmierci?
  • Kto i na jakiej podstawie może wysuwać roszczenia względem mojego majątku?
  • W jaki sposób jestem zabezpieczony na przyszłość?
  • Czy zakupu nieruchomości dokonać samodzielnie, czy wraz z małżonkiem i jakie konsekwencje podatkowe mogą wyniknąć z konkretnego wariantu wyboru?
  • Czy odpowiadam własnym majątkiem za długi i zobowiązania partnera?
  • Jak zostanie podzielony majątek współdzielony z małżonkiem w przypadku rozwodu i jak mają się do tego nasze majątki osobiste?
  • Jak przepisy prawa spadkowego ujmują kwestię dziedziczenia po poszczególnych członkach rodziny?
  • Czy w przypadku małżeństwa z obcokrajowcem dotyczą mnie inne zasady niż polskich małżeństw?

Odpowiedzi na wyszczególnione powyżej pytania oraz liczny szereg dodatkowych, które warto odpowiednio wcześnie zadać sobie w odniesieniu do swojego majątku, są bardzo niejednoznaczne i uzależnione od wielu różnych czynników. Kluczem do uzyskania w tym zakresie poczucia bezpieczeństwa, jest jednak to, aby nie zwlekać z wyjaśnieniem trudnych zagadnień z obawy przed nieznanym i skonsultować się ze specjalistą, zanim stanie się to dla nas naglącą koniecznością.

Jakie korzyści płyną ze współpracy z adwokatem w zakresie doradztwa majątkowego? 

Prawnik wyspecjalizowany w dziedzinie spraw majątkowych jest w stanie udzielić wsparcia swojemu klientowi nie tylko na etapie rozstrzygania postępowania sądowego, ale również wtedy, kiedy nic tego typu wydarzeń nie zwiastuje. Doradztwo majątkowe realizowane w trakcie gromadzenia, a nie dzielenia majątku stanowi sposób na to, aby zabezpieczyć swoją przyszłość przed niespodziewanymi sytuacjami, które mogą się nam przytrafić w najróżniejszych okolicznościach i w najbardziej nieoczekiwanych momentach życia.

W celu dokonania analizy swojej sytuacji i zapoznania się z dostępnymi możliwościami warto umówić się z prawnikiem na niezobowiązującą konsultację. Podczas niej może okazać się, że żadnych specjalnych działań nie będziemy zmuszeni w najbliższym czasie podejmować. Jeśli jednak będzie inaczej, dowiemy się o tym odpowiednio wcześnie, nie zaś w momencie, w którym nasze pole manewru będzie istotnie ograniczone.

Jedną z instytucji, która świadczy tego typu usługi jest kancelaria adwokacka we Wrocławiu Andreasik, Balcerowiak sp. p. Pomimo zlokalizowania siedziby w stolicy Dolnego Śląska, działa ona na terenie całego kraju, oferując pomoc we wszelkich sprawach dotyczących szeroko rozumianego prawa majątkowego.

Materiał przygotowany przy wspólpracy z  https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/rozwod-z-adwokatem-czy-bez/

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...
Kupno nieruchomości
Zastanawiasz się, czy podczas zakupu mieszkania od deweloper...