domy pod miastem

Dlaczego warto zamieszkać pod miastem?

Opublikowano: 30 listopada 2022

Własny dom pod miastem był niegdyś synonimem wysokiego statusu społecznego. Dla wielu osób to również spełnienie marzeń o idealnym miejscu do życia. Co ważne, dom pod miastem może być realną alternatywą dla mieszkania zlokalizowanego w samym centrum. Dlaczego więc warto zamieszkać na obrzeżach?

Dlaczego domy pod miastem zyskują na popularności?

Wiele osób ma coraz bardziej dość miasta, hałasu i spalin, jakie w nim panują. W poszukiwaniu ciszy i spokoju poszukują one domu pod miastem, aby było stosunkowo blisko do centrum. Nie bez znaczenia są także ceny nieruchomości. Taki dom może bowiem kosztować tyle samo co mieszkanie w śródmieściu.

Tereny podmiejskie mają wiele do zaoferowania. Bliskie sąsiedztwo jest zazwyczaj bardzo spokojne, nie brakuje terenów zielonych, w tym również lasów. Umożliwiają one aktywne spędzanie czasu po pracy, także z dziećmi. Ponadto niewielkie odległości do różnych obiektów sprawiają, że niemal wszędzie jest blisko – do szkoły, do sklepu czy do kościoła.

Na pierwszy rzut oka problemem może być odległość od centrum, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że w ostatnich latach zaszły w wielu miastach poważne zmiany w tym zakresie. Do wielu podmiejskich miejscowości dochodzą linie autobusowe, a także funkcjonują stacje kolejowe. Dzięki nim nierzadko w ciągu 30 minut można znaleźć się w centrum.

Nie bez znaczenia są także niższe koszty budowy domu, a przede wszystkim zakupu gruntu pod taką inwestycję. Zresztą w centrum dużego miasta nie ma już takich możliwości, ponieważ wszystkie działki są już dawno zajęte.

Dlaczego niektórzy wybierają domy pod miastem?

Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem, który przemawia za wyborem domu pod miastem, jest aspekt finansowy. Nierzadko można go kupić za cenę niedużego mieszkania w centrum, co jest istotne szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dom stwarza bowiem zdecydowanie lepsze warunki do ich rozwoju.

Posiadanie domu wiąże się także z możliwością z korzystania z podwórka. Może się na nim znajdować bowiem garaż bądź inne pomieszczenie gospodarcze, w którym można na przykład przechowywać narzędzia ogrodowe. Co więcej, na podwórku można również ustawić między innymi huśtawki i zjeżdżalnie, co sprawi niemałą radość dzieciom. Dorośli natomiast cenią sobie chwile odpoczynku po pracy w ogrodzie przy śpiewie ptaków.

Jeśli już mowa o ogrodzie, to warto wspomnieć o wielu możliwościach jego aranżacji. Dla niektórych osób dbanie o ogród jest prawdziwą pasją. Sadzą one rozmaite rośliny ozdobne, drzewa owocowe, a także budują oczka wodne. Ponadto ogród to znakomite miejsce dla psa, który jest ulubieńcem domowników.

A co z bezpieczeństwem?

Jeżeli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem, to mieszkanie pod miastem sprzyja nawiązywaniu bliższych relacji z sąsiadami. Wiele osób można poznać na przykład podczas codziennych zakupów. To zmniejsza poczucie anonimowości, a więc poprawia poczucie bezpieczeństwa.

Mniejsza miejscowość to także mniejsze korki lub ich całkowity brak. Dzięki takiemu stanowi rzeczy policja oraz inne służby ratunkowe są w stanie szybko i sprawnie dojechać na miejsce zdarzenia.

Paweł Stasiuk

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pellet
Dobrej jakości pellet to opał przyjazny i bezpieczny...
salon w stylu klasycznym
Obecnie trendy wnętrzarskie podążają za nowoczesnością i...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
plisy
Zabezpiecz wnętrze swojego domu przed utratą energii cieplne...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...