system ERP

Dlaczego warto zdecydować się na regularne analizy i raporty ERP?

Opublikowano: 6 lutego 2023

Wdrożenie nowoczesnych systemów ERP wspomaga płynną pracę całego przedsiębiorstwa, ułatwiając wymianę najważniejszych danych pomiędzy różnymi działami, a także usprawniając sprzedaż czy uzupełnianie magazynów. Warto przy tym wspomnieć, że z oprogramowania mogą korzystać zarówno małe, jak i średnie czy duże przedsiębiorstwa w zależności od tego, jaki system zdecydują się wykupić. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się między innymi programy ułatwiające wykonywanie regularnych analiz i raportów, na przykład dotyczących obrotów magazynowych, księgowości czy kadr. Warto dowiedzieć się, jakie korzyści wynikają z tego typu danych i zdecydować, czy systemy do raportów ERP okażą się opłacalną inwestycją.

Korzyści z regularnych raportów i analiz w systemie ERP

Rzetelnie prowadzona dokumentacja obejmująca najważniejsze raporty, sprawozdania czy umowy zawierane z klientami okazuje się niezbędna do efektywnego zarządzenia przedsiębiorstwem. Mimo to bywa również niezwykle czasochłonna i wymagająca dużego skupienia podczas porządkowania wszystkich ważnych danych. Z tego powodu właściciele firm coraz częściej dążą do optymalizacji pracy i decydują się na inwestycję w systemy pomagające w sprawnym wykonywaniu tego typu obowiązków. Wówczas profesjonalne oprogramowanie ERP dla firm wiąże się z takimi korzyściami jak:

  • optymalizacja procesów biznesowych – szczegółowe analizy danych ułatwiają dostrzeżenie nieefektywnych rozwiązań lub nieprawidłowości w poszczególnych działach, co pozwala na ich wyeliminowanie i wiąże się ze zwiększeniem wydajności firmy,
  • łatwe kontrolowanie wyników – raporty z działów sprzedaży zapewniają możliwość sprawnego śledzenia zysków firmy i przeanalizowania rozwiązań, które gorzej się sprawdzają. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą szybciej wprowadzić niezbędne zmiany i zwiększać swoje zyski,
  • szybsze podejmowanie decyzji biznesowych – łatwy dostęp do wszystkich ważnych danych pomaga w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących działalności przedsiębiorstwa,
  • efektywna komunikacja między pracownikami – raporty ERP gromadzą w jednym miejscu dane z różnych działów, co ułatwia sprawną komunikację między pracownikami i tym samym zmniejsza ryzyko popełnienia ewentualnych błędów.

Jednym z systemów ERP, który cieszy się szczególnym uznaniem mniejszych i średnich przedsiębiorstw, jest moduł Comarch ERP Optima. Po prawidłowym wdrożeniu pozwala on na łatwe zarządzanie danymi z różnych działów i na przygotowywanie szczegółowych raportów dotyczących między innymi księgowości, obrotów magazynowych czy realizowanych dostaw. Warto zauważyć, że wszystkie analizy są dostępne w dedykowanych aplikacjach, co zmniejsza ilość dokumentacji w firmie.

systemach ERP

Jak powstają raporty w systemach ERP?

Nowoczesne oprogramowanie ERP dla firm pozwala na tworzenie szczegółowych raportów w kilku krokach, dzięki którym możliwe staje się zebranie wszystkich ważnych informacji i ich czytelne zaprezentowanie. Niezwykle ważne okazuje się zdefiniowane celów danego raportu, czyli określenie za pomocą programu, na jakich analizach najbardziej nam zależy. Następnie warto wybrać dane, które chcemy uwzględnić przy danym raporcie – tego typu dane można podzielić w zależności od działu firmy czy okresu rozliczeniowego. Wówczas uzyskujemy dostęp do szczegółowych wyników analizy, które można również przedstawić pozostałym pracownikom za pomocą czytelnych wizualizacji. Dzięki temu podczas różnego rodzaju zebrań przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób zaprezentować wyniki działalności firmy i wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski, które wpłyną na optymalizację poszczególnych procesów.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rafał Matuszczyk
Formuła wymiany barterowej wywodzi się ze Szwajcarii...
Cięcie laserem
Cięcie laserem to specjalistyczna usługa pozwalająca na niez...
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...