Dna moczanowa

Dna moczanowa – Wszystko na temat przyczyn i skutków

Opublikowano: 23 listopada 2016

Artretyzm to poważna i uciążliwa choroba o niewyjaśnionej dotychczas etiologii. Potocznie za artretyzm uważa się przede wszystkim dnę moczanową, która jest faktycznie jedną z jego form, ale nie jedyną. Różnorodnych odmian artretyzmu jest około 150 rodzajów! Dotyczy on wszelkich schorzeń stawów, w obrębie których dochodzi do powstawania zapalenia.

Dna moczanowa – czym jest?

W diagnostyce medycznej używa się określenia dna moczanowa na szereg współistniejących objawów w obrębie degeneracji stawowej. Wywołuje ją krystalizacja moczanu sodu w tkankach w całym ciele, chociaż głównie są to nerki, stawy oraz skóra. Dochodzi do tego w wyniku zwiększenia się stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi do ilości powyżej 6,5 mg/dl. Jeżeli to podwyższenie jest długotrwałe, uszkodzeniu ulega wiele narządów. W niniejszym artykule omówione zostaną degeneracje w obrębie stawów.

Przyczyny dny moczanowej

Dnę moczanową dzieli się na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Jej postać pierwotna jest bardzo często uwarunkowana genetycznie. Zdarzają się całe rodziny, które cierpią z powodu bólu stawów. Przyczyny wówczas są dwie: z jednej strony organizm może wytwarzać zbyt wiele kwasu moczowego, ale z drugiej winne mogą być nerki, nie dość sprawnie pozbywające się szkodliwego kwasu z organizmu.

Postać wtórna to następstwa oddziaływania niektórych chorób, takich jak białaczka, a także przebieg leczenia nowotworów z wykorzystywaniem chemio- i radioterapii, a także obciążenia nerek poprzez przewlekłe zapalenie nerek,  czy kwasicę ketonową w przebiegu cukrzycy. Co bardzo ważne, na dnę moczanową zachorować mogą także osoby przebywające na restrykcyjnej diecie odchudzającej, tak zwanej głodówce. Dlatego tak istotnym jest, by rozsądnie podchodzić do wszelkich prób pozbycia się niepotrzebnych kilogramów.

Dna moczanowa jest chorobą podstępną. Może przez kilka lat przebiegać całkowicie bezobjawowo. Wówczas jedyną metodą diagnostyczną jest wykonanie pomiaru stężenia kwasu moczowego. Do takich badań dochodzi rzadko, ponieważ pacjenci nie zgłaszają żadnych objawów chorobowych. W końcu dochodzi do pojawienia się ostrego stanu zapalnego, dającego objawy bólowe.

Następnie choroba przechodzi do fazy remisji, by po pewnym czasie ponownie zaatakować. W końcu dna moczanowa przekształca się w formę przewlekłego zapalenia stawów. Na skutek tego objęte jej skutkami są już nie tylko same stawy, ale także ścięgna i więzadła. Dochodzi do powstawania tak zwanych guzków dnawych, często w obrębie chrząstki małżowiny usznej. W bardzo zaawansowanych postaciach choroby, zniszczeniu ulegają także narządy wewnętrzne.

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa objąć może różne stawy w organizmie, od czego zależy jej konkretna nazwa. Staw palucha, czyli dużego palca u nogi atakuje podagra, staw kolanowy – gonagra, kciuka – chiragra, natomiast stawy kręgosłupa – rachidagra. Najczęstsza jest ta pierwsza przypadłość i to właśnie z nią utożsamia się dnę. Podstawowym objawem jest ostry ból, najczęściej w obrębie jednego stawu, rzadziej kilku.

Pacjenci budzą się rano już z objawami bólowymi, nasilonymi do tego stopnia, że z trudem przychodzi im codzienna aktywność. Stawy charakteryzują się obrzękiem, skóra na nich jest czerwona, napięta i gorąca, wygląda jakby miała pęknąć. Często towarzyszy jej podwyższona temperatura ciała, dreszcze, ogólne uczucie rozbicia, które mylnie mogą być utożsamione z grypą.

Dna moczanowa to bardzo niebezpieczna, ale także niezwykle bolesna choroba, która utrudnia chorym normalne funkcjonowania. Dlatego tak istotne znaczenie ma wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie, a także dieta, które mogą przeciwstawić się pojawieniu najgorszych objawów.

Udostępnij ten post:  • Magdalena Pinkwart pisze:

    Ostatnio w Antwerpii dowiedziałam się, że zacny obywatel tego miasta, PP Rubens, zmarł właśnie z powodu powikłań po tej chorobie, zwanej wówczas chorobą bogaczy – z uwagi na dietę, która do niej prowadziła.

  • gosccc pisze:

    Na pół szklanki wody bierzemy łyżeczkę witaminy c (ja kupuję kwas askorbinowy w proszku), do tego pół łyżeczki sody oczyszczonej i rozduszoną kapsułkę siarki organicnzej MSM. Dobrze mieszamy. Pijemy dotąd aż objawy związane z dną moczanową miną (czasem i kilka miesięcy). Nie jest to sposób usłyszany od lekarza, ale od mojej cioci, chemiczki, która sama tak się leczyła, skutecznie.mocz stopy w soli do kąpieli z mentholem czeskiej firmy Palacio, posmarować maśćą mentholka z cannaderm miejsca gdzie czuć ból , olej CBD 10% bardzo pomaga przeciw bólowo ja wszystko dostałem w tym sklepie konopiafarmacja.pl Jestem dopiero na początku kuracji, ale już jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
endoproteza stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest to wszczepienie sz...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...