Dobry design – co to znaczy?

Opublikowano: 25 stycznia 2018

W reklamach przeróżnych sklepów widzimy często hasło designerskie, które ma podkreślić wyjątkowość danego produktu i jego zgodność z najnowszymi trendami. Zobaczmy jednak czy zawsze to, co dziwne i modne jest faktycznie designerskie? Zastanówmy się nad tym, co oznacza dobry design.

Prostota i funkcjonalność

Głównymi cechami, którymi wyróżnia się dobry design jest prostota i funkcjonalność. To właśnie te dwa hasła idealnie opisują projekty skandynawskich projektantów, którzy przodują w świecie dobrego designu zwłaszcza jeśli chodzi o wnętrza.

Nie znaczy to jednak, że designerskie produkty są nudne. Wręcz przeciwnie, sztuka dobrego projektowania polega na tym, by podejść do tematu bardziej twórczo i stworzyć je na nowo. Istotne jest jednak również to, by w poszukiwaniu ciekawej formy nie zatracić funkcji danego przedmiotu, bo dobry design nie może być sprzeczny z łatwym użytkowaniem.

Niezwykła forma

Wcześniej wspomniano, że istotną cechą designerskich przedmiotów jest ich prostota. A jednak prostota ta może przyjmować niezwykłe formy. To właśnie dzięki temu designerskie przedmioty przykuwają uwagę i sprawiają, że zwracamy na nie uwagę, gdy znajdą się pośród kilku innych przedmiotów o typowej, zwyczajnej formie. Przykładem może być otwieracz do wina w kształcie ludzika, krzesło do jadalni, które staje się drabiną czy czajnik, który na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie inaczej. Możliwości stworzenia dobrych designerskich rzeczy są tysiące, a ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i umiejętności projektanta.

Dobry design nie tylko we wnętrzach

Skoro już wiemy czym jest dobry design, to czas powiedzieć, gdzie możemy się z nim spotkać. Wielu osobom kojarzy się on głównie z akcesoriami do wnętrz, które nadają im nietuzinkowego charakteru. Możemy jednak spotkać również designerskie koszulki, buty czy inne części ubrania, które również wyróżniają się spośród setek produktów podobnych. Osoby, które je noszą nie zginą w tłumie, bo zwrócą na siebie uwagę czy to ciekawym krojem, niezwykłym napisem czy kolorystyką. Dobry design w modzie może bowiem przyjmować wiele różnych form.

Należy jednak pamiętać, że designerskie koszulki mogą w bardzo prosty sposób stać się koszulkami kiczowatymi, bo dobry design w modzie i kicz dzieli cienka granica, którą bardzo łatwo jest przekroczyć. Warto więc pamiętać o kolejnym ważnym wskaźniku, dzięki któremu możemy uniknąć kiczu czyli umiarze. Jego zachowanie jest niezbędne, by dobry design nie przeobraził się w kicz.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kamienie szlachetne
Kamienie używane w biżuterii od wieków przyciągają wzrok i d...
W sercu malowniczej Warszawskiej Pragi, w urokliwej...
Geometrik
Jaka jest modna biżuteria? Jakie są światowe trendy?...
Strój Kąpielowy
Lato 2024 tuż za rogiem, a to oznacza, że przyszedł...
Rodzaje strojów kąpielowych
Sezon letni w pełni, urlop za pasem, a Ty jeszcze nie zaopat...