zadbać o psa zimą

Jak dobrze zadbać o psa zimą?

Opublikowano: 29 listopada 2017

Niższe temperatury, krótszy dzień oraz porywisty wiatr zwiastują tylko jedno – wielkimi krokami zbliża się zima, czyli jedna z najbardziej wymagających pór roku. Okres od grudnia do marca jest trudny nie tylko dla ludzi, ale także dla czworonogów dlatego, aby w pełni zadbać o swojego psa trzeba zastosować się do kilku zasad. Jakich? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tekście poniżej.

Urozmaicona dieta

Psy, podobnie jak ludzie, zimą potrzebują więcej energii. Wynika to przede wszystkim z niższych temperatur. Dodatkowo mróz, wiatr i wilgoć negatywnie wpływają na kondycję psich paznokci i futra, dlatego niezbędne jest dodanie do menu pupila produktów bogatych w witaminę E oraz witaminy z grupy B.

W jaki sposób można to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno pełnowartościowej karmy, która zawiera bardzo dużo składników pochodzenia zwierzęcego oraz sporą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 sprawiających, że psia sierść się błyszczy. W karmie nie brakuje także takich elementów jak wspominana już witamina E, witaminy B12 i B2 (tzw. ryboflawina) oraz żelazo i cynk. Podobnie jak w przypadku żywienia w pozostałych miesiącach roku, wskazane jest też kupno preparatów witaminowych.

Ochrona przed chłodem

Wielu właściciel popełnia podstawowy błąd i strzyże swoje psy zimą. Błąd! Psiaki, podobnie jak ludzie, odczuwają nieprzyjemną temperaturę. Oczywiście, nie oznacza to, że np. yorki powinny w grudniu hodować wielkie grzywy, ale wskazane jest nieprzesadzanie z wizytami w zakładach groomerskich. Co więcej, w przypadku małych czworonogów, które nie mają długich łapek, przydadzą się wodoodporne buty. Pomocne mogą okazać się także ubranka. W przypadku naprawdę dużych psów może być problem z dostaniem odpowiedniego rozmiaru. Warto więc wykorzystać stare, nienoszone ubrania i przygotować dla ukochanego pupila rodzaj kapoka – może przydać się zwłaszcza w dni, kiedy pada wyjątkowo ochładzający i nieprzyjemny deszcz ze śniegiem.

Spacery pod kontrolą

Oprócz psich ubranek warto też zwrócić uwagę na miejsca spacerów. To właśnie na nich czworonóg szczególnie jest narażony na chłód. Gdzie nie wybierać się z psiakiem? Pod żadnym pozorem do lasów, zwłaszcza do takich, w których mogą znajdować się zamrożone stawy lub jeziora. Nie wskazane są też chodniki obsypane solą – ten składnik wyjątkowo podrażnia psie opuszki (przyda się także kupno preparatu do ich smarowania). Kluczowe znaczenie będzie miała także długość spacerów. Najlepiej unikać wielogodzinnych wędrówek z rana lub bardzo późnym wieczorem, kiedy temperatura spada jeszcze bardziej. O takich w porach wystarczy kilka minut na załatwienie podstawowych potrzeb fizjologicznych.


Gdzie znaleźć opiekuna dla zwierząt?

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Cascara
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje zdrowsza al...
Olej MCT
Olej MCT st...
Opieka nad zwierzętami
Opieka nad zwierzętami wiąże...
Suplementy dla kobiet
Życie w szybkim tempie z pewnością nie ułatwia dbania o zrów...
sucha karma dla psów
Nie ma wątpliwości, że wybór odpowiedniej karmy dla naszego...