Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków w zimie – jak i czym?

Opublikowano: 1 stycznia 2022

Zimowe dokarmianie ptaków jest czymś, co wiele ludzi stara się robić. Niestety przez zimę ptaki mogą mieć problem ze znajdowaniem pożywienia, szczególnie wtedy, gdy na ziemi zalega śnieg lub jest ona zamarznięta. Jednak dokarmianie ptaków chlebem nie jest dobrym pomysłem – zdecydowanie lepiej jest dawać im specjalne mieszanki, które dostarczą im odpowiednich składników odżywczych. Jak zatem zabrać się do dokarmiania ptaków? Jakie rzeczy można im dawać do zjedzenia? Gdzie znaleźć dobre budki lęgowe oraz karmniki dla ptaków? I przede wszystkim dlaczego warto być dla ptaków dobrym?

Dokarmianie ptaków zimą – dlaczego warto to robić?

Zima jest wyjątkowym czasem w ciągu roku, przede wszystkim dlatego, że dni są krótkie a noce długie. Niestety wiele zwierząt, w tym ptaki, ma przez to problemy ze zdobyciem wystarczającej ilości pożywienia dla siebie. Dlatego, aby ułatwić im przetrwanie w tym trudnym czasie, ludzie powinni je dokarmiać. Dzięki temu ptaki będą miały szansę przetrwać do wiosny, bez uszczerbku na zdrowiu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dokarmiać ptaki nie chlebem, a innymi produktami. To sprawi, że będziesz mieć pewność co do jakości pokarmu, który dajesz ptakom przylatującym do twojego karmnika.

Jak dokarmiać ptaki – czy można dokarmiać ptaki chlebem?

Chleb może zaszkodzić ptakom, ponieważ zapycha je ale nie dostarcza im żadnych wartości odżywczych. Zdecydowanie lepiej jest dawać ptakom nasiona słonecznika, płatki owsiane czy ziarna zbóż. Oczywiście można również kupić specjalne karmy dla ptaków na działach zoologicznych w sklepach – czy to internetowych, czy też stacjonarnych. Takie mieszanki są dobrze skomponowane, dzięki czemu nie trzeba zastanawiać się, co oprócz nich można wystawić w karmniku. I ptaki je naprawdę bardzo lubią.

Gdzie znaleźć budki lęgowe oraz karmniki?

Zarówno budki lęgowe jak i karmniki można wykonać samemu, jednak jeżeli chce się mieć pewność co do ich jakości i poprawności wykonania, to zdecydowanie lepiej jest zakupić je z miejsc sprawdzonych. Wtedy będzie się miało pewność, że ptaki będą korzystały z danego przedmiotu. A przecież o to chodzi, aby ptaki mogły z łatwością dostać się czy to do budek lęgowych, czy też do karmników. I aby czuły się tam bezpiecznie. Dlatego warto poszukać gotowych rozwiązań przez internet – z pewnością znajdą się tam akcesoria do dokarmiania ptaków.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Karma mokra dla kota
Koty są znane z tego, że piją stosunkowo mało wody, co może...
szynszyle
Ponad 70% przyszłych właścicieli zwierząt domowych r...
Kaszuby
Zima na Kaszubach i w Borach Tucholskich to nie tylko biały...
Sneakersy na zimę
Na horyzoncie zima, a także pytanie: czy to dobra pora, aby...
damskie kurtki zimowe
Chłodniejsze miesiące to zdecydowanie czas, w którym królują...