bóle podczas miesiączki

Dokuczają ci silne bóle podczas miesiączki?

Opublikowano: 17 lutego 2017

Miesiączka to coś do czego kobieta musi przywyknąć. Jedne przechodzą ten moment w miesiącu łagodniej, a niektóre troszkę gorzej. U niektórych kobiet sam termin zbliżającej się miesiączki powoduje stres i ataki paniki. Czasem koniecznością jest wzięcie dnia wolnego z pracy bądź szkoły.

Bolesne menstruacje mimo, że naturalne, potrafią wpłynąć na całą dynamikę funkcjonowania w kolejnych dniach każdego miesiąca. Z objawami można jednak uporać się dość szybko.

Czym jest ból miesiączkowy?

Miesiączka spotyka każdą kobietę. Nieszczęśliwie spora część z nich każdą miesiączkę będzie przechodzić bardzo boleśnie. Bóle miesiączkowe towarzyszą nawet 40% kobiet, z czego około 75% to dziewczęta w wieku 14 do 18 lat. Najczęściej ból miesiączkowy ustaje po urodzeniu dziecka, jednak do tego czasu trzeba sobie jakoś z nim poradzić.

Rozróżniamy dwa typy bólu menstruacyjnego:

  1. Pierwotny – wywołany naturalnym procesem złuszczania się nabłonka macicy. Dotyczy on w dużej mierze właśnie dziewcząt.
  2. Wtórny – spowodowany zmianami chorobowymi w obrębie jajników bądź macicy.

Jeśli chodzi o ból pierwotny to pojawia się on najczęściej pierwszego dnia okresu, rzadziej utrzymuje się aż do trzech dób. Ból obejmuje podbrzusze, a często promieniuje na plecy i okolicę krzyżową kręgosłupa. Często towarzyszą mu migreny, brak apetytu, mdłości oraz co równie częste biegunka. Ból pojawia się w związku z tym, że mięśnie gładkie macicy kurczą się gwałtownie by umożliwić złuszczenie się nabłonka wewnątrz. W trakcie samej miesiączki następują również zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety. Więcej jest w organizmie prostaglandyn, które wzmacniają odczucie bólu. Macica jest wtedy również silniej ukrwiona.

Jak sobie z nim radzić?

Ból miesiączkowy oprócz tego, że jest zjawiskiem normalnym, może się pogłębiać z kilku powodów:

  • Zmiany hormonalne
  • Niedobór magnezu
  • Niedobór kwasów tłuszczowych w diecie
  • Niedobór witaminy B7

Ból spowodowany jest skurczem mięśni gładkich macicy na co można zaradzić farmakologicznie lekami działającymi rozkurczowo w obrębie układu moczowo-płciowego. Jednym z takich leków jest Buscopan. Pomocne jest również zażywanie dodatkowo magnezu oraz witamin z grupy B. Rozluźniająco działają również ciepłe okłady, warto więc zaopatrzyć się w termofor na ciężkie dni.

Dodatkowo, ponieważ w trakcie menstruacji w organizmie kumulują się związki potęgujące wrażenia bólowe, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, ibuprofenu, naproksenu czy diclofenacu. Nie należy zażywać w tym czasie aspiryny, ponieważ jej działanie polega nie tylko na eliminowaniu bólu, ale również na rozrzedzeniu krwi.

Jeśli masz pewność, że dotkliwy ból nie jest spowodowany przez stany chorobowe, warto zacząć zażywać leki przeciwbólowe i rozkurczowe już na 2-3 dni przed spodziewanym terminem miesiączki. Pozwoli to na uniknięcie najgorszej pierwszej fali bólu. Same środki rozkurczowe są łagodniejsze dla żołądka. Leki podane w formie czopków również nie podrażniają żołądka i działają miejscowo. Przed zastosowaniem leków koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bolesne miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie na przykład w czasie zwiększonego stresu, przed ważnymi egzaminami, wyjątkowymi uroczystościami czy ciężkimi dniami w pracy. W takich momentach może pomóc joga czy ćwiczenia rozluźniające. W połączeniu z ciepłymi okładami przyniosą spodziewaną ulgę.

Kiedy skierować się do lekarza?

Jeśli mimo stosowania leków przeciwbólowych i rozkurczowych ból nadal jest nieznośny lub gdy przy okazji pojawiają się zawroty głowy czy omdlenia, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza. Silne bóle towarzyszą endometriozie, czyli chorobie w której nabłonek macicy czyli endometrium migruje w różne partie jamy brzusznej i zachowuje się tam identycznie jak w macicy.

Ból jest również objawem zespołu policystycznych jajników oraz zapalenia przydatków czy wystąpienia mięśniaków macicy. Ginekolog po przeprowadzeniu odpowiednich badań odnajdzie przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie.

Udostępnij ten post:



  • Juliana pisze:

    Na bardzo bolesne miesiączki baaardzo pomaga sok z buraka.. a także gorzka czekolada, ze względu na zawartość odpowiednich składników. Poleca się również wykonać masaż http://masazszczecin.pl bolących miejsc a także brzucha..Takie działania doskonale pomogą pozbyć się takich dolegliwości. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...