Dom Mikołaja Kopernika

Dom Kopernika w szacie XXI wieku

Opublikowano: 10 listopada 2019

Modernizacja Domu Kopernika objęła dwie XV-wieczne kamienice przy ul. Kopernika. Było to ogromne wyzwanie dla naszego zespołu – mówi Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu 

Ostatnio otrzymali państwo nagrodę w konkursie Modernizacja Roku 2019 w kategorii obiekty zabytkowe. Co stanowiło największe wyzwanie w realizacji docenionego zadania?

Marek Rubnikowicz – Cały projekt był bardzo złożony. Remont Domu Mikołaja Kopernika odbywał się od września 2017 do czerwca 2018 r. Środki na ten cel w wysokości ok. 14 mln zł pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, projekt: „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II”. Modernizacja objęła dwie XV-wieczne kamienice przy ul. Kopernika. Pomimo dobrego przygotowania do projektu na naszej drodze pojawiały się czasem nieoczekiwane trudności i nie raz trzeba było zintensyfikować tempo pracy, przy tej samej liczbie zaangażowanych osób. Było to ogromne wyzwanie dla naszego zespołu. Jednym z najbardziej wymagających zadań było zaadaptowanie niedostępnego do tej pory dla zwiedzających poddasza i odsłonięcie więźby dachowej. Niezwykle trudne było także dostosowanie zabytkowych pomieszczeń XV-wiecznych kamienic mieszczańskich do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu

Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu

Jak ważne było połączenie historycznego wymiaru obiektu ze współczesnym dorobkiem cywilizacji w postaci nowoczesnych rozwiązań i jakie są efekty tego mariażu?

Marek Rubnikowicz – Jednym z unowocześnień jest umieszczenie windy w zabytkowym obiekcie, co najczęściej wiąże się z dużymi trudnościami. Nam udało się z sukcesem przeprowadzić ten projekt poprzez zamontowanie na zewnętrznej ścianie, od strony podwórka, prostego, nowoczesnego szklanego szybu z windą osobową. Innym innowatorskim rozwiązaniem była niezwykle delikatna operacja budowlana, przeprowadzona pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich, polegająca na wbudowaniu szklanej klatki w szkielet średniowiecznej więźby, co umożliwiło zwiedzającym podziwianie XV-wiecznej konstrukcji dachowej. Dodatkowo na ścianach klatki rozgrywa się multimedialny pokaz rozgwieżdżonego nieba. Ta przestrzeń Domu Kopernika była do czasów modernizacji niedostępna dla turystów.

Czy w parze z nowym wyglądem Domu Mikołaja Kopernika idą nowe pomysły na wykorzystanie jego przestrzeni?

Marek Rubnikowicz – Oczywiście! Większość z nich została już zrealizowana. W Domu Mikołaja Kopernika można oglądać multimedialną wystawę, wyposażoną w najnowsze rozwiązania technologiczne. Opowiada ona historię życia astronoma i jego rodziny, a przy okazji porusza m.in. kwestie dotyczące życia w XV-wiecznym Toruniu, związane z kosmosem, rozwojem nauki, odkryciami geograficznymi i dążeniem ludzi do wiedzy. Dom Mikołaja Kopernika jest wyposażony w salę kinową, gdzie wyświetlane są filmy w technologii 4D. Poszerzając przestrzeń ekspozycyjną muzeum, wygospodarowaliśmy także pomieszczenia na wystawy czasowe. Od października w muzeum można oglądać wystawę „Przy stole z Kopernikiem. Realia konsumpcji i przygotowywania posiłków na przełomie XV i XVI wieku”. Zapraszam serdecznie.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...
Skarb Wyspy Dębów
U wybrzeży kanadyjskiej Nowej Szkocji leży Wyspa Dęb...
Niecodzienne Historie
Niecodzienne Historie - to cykl podcastów, które uru...
Mille Miglia
Tor wyścigowy Monza to najlepsi kierowcy, najsłynniejsze mar...
kopalnia soli Wieliczce
Gdyby ktoś zapytałby mnie, jakie wspomnienia zachowa...