Domki drewniane: konserwacja i renowacja

Opublikowano: 8 grudnia 2021

Nie jest tajemnicą, że drewniane domy stają się niezwykle popularnym sposobem, w jaki wiele osób spędza swój wolny czas w okresie letnim. Jednak, kiedy temperatura spada, drzwi domków drewnianych pozostają zazwyczaj zamknięte aż do wiosny. Według opinii zespołu z dommistrza.pl, który specjalizuje się w produkcji drewnianych domów, takie podejście może spowodować liczne uszkodzenia budynku. Aby domy z drewna pozostały w doskonałej kondycji przez wiele lat, należy o nie stale dbać.

Z tego powodu, specjaliści zajmujący się budową domów drewnianych wyrazili zgodę na podzielenie się swoimi radami, jak zapewnić stałą profesjonalną konserwację drewnianych budynków i jak przygotować je na zimę.

Domki drewniane: jak często należy robić przeglądy?

Jeśli chodzi o systematyczność, prace związane z konserwacją drewnianych domów mogą być podzielone na kilka kategorii: prace, które należy wykonywać regularnie; prace, które należy wykonywać co kilka lat; oraz – prace, które zazwyczaj należy wykonywać, tylko wtedy, gdy stan domu pogarsza się.

Bieżące prace konserwacyjne

Inspekcja ogólnej kondycji drewnianego domu

Specjaliści podkreślają, że w celu zachowania domków drewnianych w dobrej kondycji na wiele lat, jest wymagane, aby wysokiej jakości konserwacja była przeprowadzana systematycznie. Regularne przeglądy oraz ocena stanu drewnianego domu pomogą zapewnić taką konserwację. Szczegółowa inspekcja ogólnego stanu budynku powinna być wykonywana raz lub dwa razy w roku wraz z regularnym czyszczeniem domu.

Profesjonalistom często jest zadawane to pytanie: na co zwracać uwagę podczas regularnych inspekcji budynku, jeśli nie zauważyłem żadnych problemów lub nieprawidłowości w czasie mieszkania w drewnianym domu? Zespół dommistrza.pl zaleca, aby zwracać szczególną uwagę na uszkodzone lub luźne deski oraz dachówki. Można uniknąć powstawania zdeformowanych lub nieszczelnych obszarów domu, dzięki drobnym naprawom wykonanym na czas. Ponadto, warto jest również zwracać uwagę na kominek, możliwe uszkodzenia rur kominowych domu, ewentualne pęknięcia pomiędzy rurą kominową, a kominkiem lub kominkiem i dachem.

Zwalczanie szkodników i uszczelnianie

Nie trzeba być specjalistą, aby zrozumieć, że najprawdopodobniej główną przyczyną, dla której drewniane domy zmagają się z problemem jakim są szkodniki, jest nadmiar wilgoci, która występuje w danym czasie i miejscu. Dlatego, aby chronić domy z drewna przed różnymi szkodnikami, takimi jak pleśń, grzyb, czy inna szybko rozmnażająca się bakteria, należy zapewnić wysoki poziom szczelności w drewnianym domku letniskowym. Podczas inspekcji ścian, postaraj się znaleźć i ocenić każde pęknięcie w drewnie, wyblakłe plamy, ewentualne oznaki pleśni lub grzyba, które często pomagają znaleźć miejsca w domu stanowiące duży problem.

Nieszczelna izolacja okien i drzwi montowanych w domkach drewnianych ma znaczący wpływ zarówno na szczelność domu, jak i ilość nadmiaru wilgoci. Z tego powodu, należy wybierać nie tylko wysokiej jakości drzwi i okna, ale również systematycznie je sprawdzać – odpowiednio uregulować skrzydło okienne, aby uszczelka okna była dobrze dociśnięta do ramy okna.

Zdaniem ekspertów, nawet najnowsze plastikowe okna muszą być odpowiednio przygotowane na zimę. Zapewnienie wysokiej jakości izolacji zapobiegnie rozwoju nadmiernej wilgoci, co często prowadzi do jej akumulacji wewnątrz budynku, a w konsekwencji do rozwoju pleśni. Uszczelnione drewniane domy będą również miały znacznie niższe utraty ciepła w zimnych porach roku. Według opinii zespołu dommistrza.pl, w czasie okresu zimowego można sprawdzić czy plastikowe okna w Twoim drewnianym domu zostały dobrze zamontowane.

Jak sprawdzić czy izolacja okien jest wystarczająca? Chyba najłatwiejszym sposobem jest przesunięcie ręki blisko skrzydła okiennego a ramą i sprawdzić czy nie przedostaje się wiatr. Kolejny dodatkowy test może pomóc w upewnieniu się, że okna są szczelne: włóż kartkę papieru pomiędzy skrzydłem okiennym a ramą okna i spróbuj ją wyciągnąć po jego zamknięciu. W zależności od tego, jak łatwo udało Ci się wyciągnąć kartkę papieru, dowiesz się czy w tym obszarze jest duża szpara.

Domki drewniane

Regularna pielęgnacja ścian

Warto również podkreślić, że domy z drewna zazwyczaj charakteryzują się szczególnie łatwą konserwacją ścian i podłóg. Mimo, że często unika się czyszczenia drewnianych ścian przy użyciu wody, to nie ma powodu, aby martwić się, że drewno namoknie i w końcu zacznie gnić – podczas czyszczenia powierzchni ścian to tak naprawdę nie czyścimy drewna samego w sobie, a wierzchnią warstwę zabezpieczającą. Z tego powodu, drewniana ściana pozostaje nienaruszona, co oznacza, że jeśli zauważysz więcej kurzu, brudu, lub ślady palców na ścianach, nie powinieneś zastanawiać się dwa razy zanim podejmiesz odpowiednie kroki.

Kurz, który zgromadził się na drewnianych ścianach może być z łatwością usunięty za pomocą odkurzacza lub miękkiej ścierki. Drewniane ściany są zazwyczaj pokryte kurzem w miejscach blisko otwartych okien (jest to główny sposób, w jaki kurz dostaje się do środka), dlatego częstsze mycie ścian, które znajdują się najbliżej okien może zminimalizować potrzebę ogólnego czyszczenia drewnianych ścian. Natomiast, jeśli na drewnie nadal są bardziej wyraźne plamy, możesz użyć rozwiązania domowej produkcji: zmieszaj ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń lub mydłem i dokładnie umyj ściany.

Warto jest pamiętać, że podczas używania chemicznych środków czyszczących na ściany drewnianego domu, należy unikać rozpuszczalników, ponieważ tego rodzaju środek czyszczący może wniknąć w drewno i uszkodzić je przez najmniejsze pęknięcia. Eksperci w zakresie budowy domów drewnianych – dommistrza.pl – zalecają również, aby najpierw przetestować każdy produkt na małej powierzchni drewna. Nałóż niewielką ilość produktu na ścierkę i zacznij czyścić ścianę od samego dołu – w ten sposób nie tylko sprawdzisz wybrany przez siebie produkt, ale również zapobiegniesz powstawaniu zacieków.

Sporadycznie wykonywane prace konserwacyjne

Renowacja ścian

Drewno jest szczególnie docenianym materiałem w sektorze budownictwa nie tylko ze względu na jego właściwości, takie jak naturalna cyrkulacja powietrza czy dobra izolacja od zimna i hałasu, ale również ze względu na stosunkowo prostą konserwację. Domki drewniane, których ściany są zrobione z naturalnego drewna są uważane za praktyczny wybór, ponieważ wymagają one renowacji dopiero po utracie warstwy ochronnej – średnio co 2-3 lata.

W dzisiejszych czasach, najpopularniejszym produktami służącymi do ochrony drewnianych ścian są substancje na bazie oleju. Niezależnie od tego, czy musisz zabezpieczyć swoje drewniane ściany czy podłogi, ten rodzaj ochrony pomaga zachować doskonałą kondycję naturalnego materiału jakim jest drewno przez bardzo długi czas. W wielu przypadkach, stosowanie tych środków ochronnych jest połączone ze specjalnym lakierem do drewnianych ścian, który dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi i poważniejszymi zarysowaniami.

Pokrycie drewnianych ścian woskiem również jest możliwe, dzięki nowemu, prostemu procesowi – wosk jest nakładany przy użyciu specjalnego wałka, co jest zapewnieniem bardziej równomiernego nakładania substancji na ściany. Chociaż kiedyś woskowane ściany miały tendencje do błyszczenia się, dziś szeroka gama produktów do malowania pozwala na osiągnięcie całkowicie matowych lub półmatowych ścian domu przy użyciu wosku.

Zgodnie z opinią specjalistów od domów drewnianych dommistrza.pl, największym błędem jest pozostawienie ścian, podłogi, lub sufit domów z drewna bez żadnej warstwy ochronnej. Mimo, że ta praktyka wciąż jest szeroko stosowana, jeśli chodzi o domki drewniane, to warto jest wspomnieć, że taka decyzja pozwoli Ci cieszyć się naturalnym wyglądem ścian przez znacznie krótszy czas.

Ogólna renowacja drewnianego domu

Potrzeba remontu drewnianego domu jest czymś tak zwykłym jak potrzeba remontu stałych domów. Dlatego, eksperci w zakresie budowy domów z drewna twierdzą, że odmalowanie ścian drewnianego domu lub zwyczajnie przemeblowanie może być doskonałym rozwiązaniem, które nie wymaga dużych nakładów finansowych. W ten sposób, nie tylko stworzysz nową przestrzeń na spędzanie wolnego czasu, ale również będziesz miał okazję, aby ocenić ogólną kondycję domu oraz poszczególnych segmentów jak: podłoga, ściany, sufit, meble i może nawet sprzęt gospodarstwa domowego, który był kupiony jakiś czas temu. Nowe elementy dekoracyjne, dywany i większe rośliny również mogą wnieść witalność i innowacyjność do Twojej strefy wypoczynkowej, stwarzając przyjemne środowisko do odpoczynku.

Rzadko wykonywane prace konserwacyjne

Renowacja dachu

Nie jest trudno zrozumieć, że zarówno w sposób metaforyczny, jak i w praktyce, dach jest częścią domu, która chroni go przed wszelkimi niepożądanymi zdarzeniami losowymi. Jeśli chodzi o wysokiej jakości konserwację drewnianych domów, to szczególny nacisk należy kłaść na regularne inspekcje dachu i jego pielęgnację. Zdaniem specjalistów dommistrza.pl, ważny jest również właściwy wybór dachu, jeśli chodzi o ogólną kondycję całego domu. Prawda jest taka, że wysokiej jakości dach posłuży nie tylko Tobie, ale również przyszłym pokoleniom.

Istnieje wiele rodzajów pokrycia dachowego, które spełniają tę samą ważną funkcję, jaką jest ochrona domu przed zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr, deszcz, śnieg lub zmiany temperatury. Z tego powodu, inne wrodzone właściwości pokrycia dachowego mogą pomóc Ci zdecydować, jaki rodzaj dachu wybrać dla domów z drewna.

Przede wszystkim, może być to ekologia, dzięki której możemy chronić nie tylko nasze domki letniskowe, ale również przyrodę. Taki rodzaj pokrycia dachowego jest zrobiony z ekologicznych dachówek, które już od jakiegoś czasu utrzymują najwyższą pozycję na rynku. Kolejną cechą, która ma znaczący wpływ na wybór pokrycia dachowego jest akustyka dachu, która chroni dom przed wszelkim hałasem z otoczenia. Biorąc pod uwagę, szczególnie dużą podaż ostatniego rodzaju pokrycia dachowego, wybór wiarygodnego producenta, który od wielu lat specjalizuje się właśnie w pokryciach dachowych, może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Doświadczeni specjaliści z niezwykłą starannością oceniają każdy projekt i upewniają się, że drewniane domy będą spełniać wszystkie oczekiwania właścicieli.

Renowacja fundamentów

Według ekspertów, fundament domu, jak również dach, jest kolejnym ważnym elementem, który wymaga renowacji po upływie pewnej liczby lat. Z racji tego, że przeniesienie drewnianego domu na inny, nowy fundament jest nie tylko skomplikowanym, ale również niezwykle kosztownym procesem, znacznie częściej stosuje się technikę wymiany dolnych koron fundamentu domu. W takim przypadku, domki drewniane są podnoszone przez specjalne podnośniki i podparte blokami dopóki korona budowli nie zostanie zdemontowana i wymieniona.

Pod koniec tego etapu, w rogach domu wykopywane są doły o wymaganej głębokości, które następnie są wypełniane betonem. Według opinii specjalistów, zamiast zastępować usuniętą koronę nową, można wylać fundament betonowy lub położyć cegły. Kiedy beton już wyschnie, bloki są usuwane, a drewniany dom jest kładziony na nowym fundamencie. Natomiast, jeśli fundament domu nie jest poważnie uszkodzony, można go wzmocnić, wylewając warstwę żelbetonu o wysokości 10-20 cm. Po zakończeniu prac, zewnętrzna część fundamentu jest starannie otynkowana lub wyłożona kafelkami.


Jakie są korzyści z posiadania kominka elektrycznego z funkcją grzewczą?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kontener na gruz
Zastanawiasz się nad ty, czy zlecić wywóz odpadów budowlanyc...
betoniarka używana
Bez niezawodnej i wydajnej b...
Instalacja stacji ładowania
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych stają się coraz bard...
domy modułowe
Budowa tradycyjnego domu to długotrwały proces. Najczęściej...
Pałac Kultury
O Pałacu kultury w Warszawie powiedziano wiele złego...