drewno

Drewno w ogrodzie – jak ochronić je przed zniszczeniem?

Opublikowano: 27 czerwca 2022

Jeśli w swoim ogrodzie masz meble, altankę, rabaty, pergole lub inne elementy z drewna, powinieneś wiedzieć, że z czasem mogą one być niestety narażone na zniszczenia. Dlatego w przypadku wszystkiego, co jest wykonane z drewna, konieczna jest regularna impregnacja, dzięki której można wydłużyć jego żywotność. Zobacz, jakie masz możliwości w kwestii dbania o drewno i sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.

Jakie produkty do ochrony drewna wybrać?

Drewno to materiał naturalny, który znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych zadaniach. Służy do budowy konstrukcji, jest używane do produkcji mebli, a nawet sprawdza się jako ogrodzenie. Aby jednak na długo świetnie się prezentowało i było odporne na działanie czynników atmosferycznych, powinno zostać odpowiednio zabezpieczone. Służą do tego impregnaty do drewna, czyli specjalne środki, których zadaniem jest ochrona drewna przed niepożądanymi działaniami deszczu, śniegu i promieni słonecznych. Dodatkowo dzięki nim można skutecznie zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. W przypadku niektórych produktów, wykorzystywanych nierzadko w przypadku drewna konstrukcyjnego, stosuje się impregnaty o właściwościach ognioodpornych, dzięki którym w razie pożaru ogień nie będzie się tak szybko rozprzestrzeniał.

Aby impregnaty do drewna miały szansę zadziałać, konieczne jest ich odpowiednie nałożenie. Można to zrobić w tradycyjny sposób – poprzez dokładne pokrycie powierzchni odpowiednim wałkiem lub pędzlem. Zdecydowanie lepszą praktyką, która sprawia, że impregnaty do drewna mają szansę dokładnie wniknąć w strukturę, jest moczenie drewna w tzw. kąpieli przez dłuższy czas, a następnie pozostawienie desek do całkowitego wyschnięcia. Tym sposobem możemy być pewni, że produkt będzie chronił drewno od wewnątrz, więc zwiększa się jego odporność na wilgoć, a przy tym zmniejsza się szansa na pojawienie się szkodników.

Inne produkty pomocne przy odnawianiu drewna

Poza impregnatami do zabezpieczania drewna służą także bejce. Czym różnią się od tych pierwszych? Poza walorami ochronnymi służą one również zmianie koloru oraz wydobyciu naturalnego wzoru drewna. Można postawić na te o zbliżonym odcieniu lub zdecydować się na mocniejszy kolor, który posłuży przyciemnieniu. Zgodnie z zasadą najlepiej jest aplikować bejce na surowe, dokładnie oczyszczone powierzchnie, co pomoże zachować wszystkie właściwości produktu.

Bejce są dostępne w kilku wariantach: rozpuszczalnikowym, pigmentowym oraz tzw. nitro, które swoją nazwę otrzymały przez wzgląd na krótki czas schnięcia. Jeśli szukamy produktu typowo do ogrodu, konieczne jest sprawdzenie, czy nadaje się on do użytku zewnętrznego.

Oprócz bejc w ogrodzie można zastosować również lakiery w wariancie wodnym lub rozpuszczalnikowym, przy czym te ostatnie charakteryzują się większą trwałością. W sprzedaży znajduje się także połączenie jednych i drugich, które na sklepowych półkach widnieje jako lakierobejca, jednak nie wszystkie odmiany znajdą zastosowanie poza obrębem budynku.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W świecie luksusowych akcesoriów i mebli do domu, iRest Maes...
meble ogrodowe
Meble ogrodowe są niezbędnym elementem każdej przestrzeni zi...
Meble do salonu
Wybór mebli do salonu może być nie lada wyzwaniem. Mnogość r...
meble
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...
komoda z szufladami
Komody z szufladami to nie tylko meble, ale również...