Menu
Dywersyfikacja kapitału

Dywersyfikacja kapitału – dlaczego warto?

W dobie niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej, autorytety ze świata biznesu stoją na jednolitym stanowisku – rozsądnie jest przechowywać około 15-20% swojego majątku w złocie lub srebrze fizycznym. Dlaczego? To waluta, która cały czas pozostaje w obiegu: jest rozpoznawalna i respektowana na całym świecie. Dywersyfikacja posiadanego kapitału pozwala zmniejszyć ryzyko inwestycyjne, a inwestycja w kruszce daje gwarancję bezpiecznej lokaty.

Inwestycja w kruszce  

Trudna sytuacja gospodarcza i coraz częstsze spadki wartości pieniądza skłaniają wiele osób do interesowania w wartości realne, takie jak złoto czy srebro inwestycyjne. Na metale szlachetne zawsze będzie popyt, ponieważ stanowią one wartość samą w sobie. Decydując się na ich zakup, można mieć pewność, że ulokowane w nich pieniądze nie stracą swojej wartości.

Za najlepsze produkty inwestycyjne z sektora metali szlachetnych uważa się złote sztabki oraz monety bulionowe – są to wygodne formy inwestowania, po części także ze względu na swój rozmiar. Złota sztabka o wadzę 1 uncji (odpowiada wartości ok. 5300 zł), w opakowaniu Certipack jest zbliżona wielkością do karty kredytowej.

Prowadzisz działalność?

Dywersyfikacja kapitału jest szczególnie ważna w przypadku osób prowadzących własne firmy. Bezpieczeństwo płynności finansowej to coś, do czego każdy dąży. Kluczowa jest tu strategia inwestowania. Nie warto pokładać całego kapitału w jednej usłudze, branży czy  rynku. Najlepiej rozszerzyć swoje działania na wiele gałęzi, które będą różnić się między sobą określonymi cechami. Dzięki temu w momencie gdy jeden z segmentów będzie przynosić starty, inny stanie się zabezpieczeniem – a co za tym idzie szkoda finansowa zostanie maksymalnie zminimalizowana.

Jeśli mowa o alokacji kapitału, to warto wziąć pod uwagę m.in. metale szlachetne (gdzie np. dobrym uzupełnieniem dla złota jest srebro lokacyjne), nieruchomości, a także bardzo popularne w ostatnim czasie inwestycje alternatywne:  dzieła sztuki, whisky czy kamienie szlachetne (np. diamenty).

Od czego zacząć działania dywersyfikacyjne?

Na początek należy zrobić szczegółową analizę swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiednie narzędzia inwestycyjne oraz sposoby lokowania kapitału. Kolejnym krokiem jest przygotowanie strategii inwestycyjnej, w której uwzględnione zostaną zabezpieczenia, mające na celu do minimum ograniczyć straty kapitału. Na koniec trzeba pamiętać o zależności stopnia ryzyka do zwrotu z inwestycji.

Warto przywołać w tym miejscu teorię Harry’ego Markowitza, który powtarzał, że należy szukać takich inwestycji, które przy danej stopie zwrotu będą wiązać się z najmniejszym ryzykiem lub też przy określonym ryzyku będą dawać najwyższe stopy zwrotu. Te zasady są szczególnie efektywne w odniesieniu do biznesmenów, którzy chcą nie tylko zmniejszyć ryzyko inwestycyjne, ale też uzyskać jak największe zyski z prowadzonych inwestycji.

Dodatkowo, należy pamiętać, że w każdej sytuacji pomoże nam ubezpieczenie – i tę funkcję pełni właśnie złoto inwestycyjne. Praktycznie każdy inwestor obracający dużymi sumami pieniędzy ok. 10% swojego kapitału lokuje w złocie na wypadek zawirowań na rynkach.

Dlaczego warto?  

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest uznawana za jedną z najefektywniejszych metod ograniczania ryzyka. Co więcej, powala jednocześnie zmaksymalizować zyski. Zamiast więc inwestować w jeden podmiot lub lokować kapitał w jednej usłudze, lepiej pomyśleć o podzieleniu portfela finansowego, w ten sposób zapewniając sobie i swojej firmie większe bezpieczeństwo.

Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest też ulokowanie części swojego majątku w metalach szlachetnych, które od lat towarzyszą człowiekowi, nie tracąc swojej wartości: złoto obecnie określane jest mianem jedynej pewnej inwestycji w niepewnym czasie.

Więcej na: https://idfmetale.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2020