szczepienie dzieci na grypę

Dzieci bez ochrony przed grypą

Opublikowano: 28 grudnia 2017

Mniej niż 1 proc. dzieci do piątego roku życia, jest w Polsce szczepiona przeciwko grypie. A to właśnie one są szczególnie narażone na powikłania, w tym neurologiczne – alarmują lekarze.

Powikłania neurologiczne w przypadku zakażeń u dzieci są zdecydowanie częstsze, niż u osób dorosłych. U tych ostatnich występują najczęściej powikłania wielonarządowe – sercowe, płucne, a u dzieci – dotyczą one mózgu i opon mózgowych. Czasami trudno skojarzyć z grypą nagłe problemy dziecka w szkole, spadek jego potencjału intelektualnego. Szczepienie dzieci na grypę to istotna profilaktyka.

Prócz powikłań neurologicznych, powikłania grypowe mogą doprowadzić u dzieci do częściowej utraty słuchu, a nawet głuchoty. Często dochodzi do zaostrzenia przebiegu astmy, mukowiscydozy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, bólów brzucha, biegunki, wymiotów, bólów mięśniowych, a nawet zapalenia mięśni.

Reasumując: skutki powikłań po grypie mogą mieć swoje konsekwencje do końca życia.

Z czego to wynika?

Dzieci do 8 roku życia mają niedojrzały układ immunologiczny. Nie działa u nich sprawnie połączenie między układem limfocytów T i B. Za wolno tworzą się przeciwciała, a w pamięci immunologicznej nie ma danych o infekcji grypowej.

Lekarze i epidemiolodzy podkreślają, że najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie i jej ewentualnym powikłaniom, są szczepienia.

W grupie ryzyka, zagrożonego powikłaniami po grypie są nie tylko dzieci, ale też osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby przewlekle chore. Ale to nie znaczy, że dwudziesto i trzydziesto-parolatkowie są bezpieczni. U nich grypa może doprowadzić do groźnych powikłań, typu zapalenie mięśnia sercowego.

Aktualna sytuacja

Od września 2017 roku odnotowano już ponad 1,1 mln przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

W poprzednim sezonie, od września 2016 roku do połowy sierpnia 2017 roku zarejestrowano ponad 4,8 mln zachorowań. Z czego kilkanaście tysięcy osób wymagało hospitalizacji.

Tymczasem na polskim rynku jest zarejestrowanych tylko osiem szczepionek przeciw grypie, a realnie dostępne są dwie. Ponieważ wyszczepialność w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, firmy farmaceutyczne nie mają interesu, żeby wchodzić na nasz rynek. Dlatego w sezonie, bardzo często brakuje u nas szczepionek.

 

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...