eko słomki

Eko słomki, czyli jakie? Rodzaje ekologicznych słomek

Opublikowano: 22 sierpnia 2021

Według niektórych badań, mieszkańcy naszego kraju potrafią zużyć każdego dnia ponad 3 mln plastikowych słomek. Na szczęście, obecne wybory konsumenckie, już od kilku lat, są znacznie bardziej świadome i ukierunkowane w stronę ekologii. W efekcie tego, na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej eko produktów, w tym także wiele alternatyw dla plastikowych słomek. Jakie zamienniki można zastosować?

Rodzaje eko słomek

Poniższe zestawienie obejmuje eko słomki cieszące się największym zainteresowaniem. Zestawienie obejmuje słomki jednorazowe i wielorazowe, wśród których wyróżnia się m.in. eko słomki papierowe, a zaraz obok nich także te bambusowe, metalowe i szklane, a nawet…z makaronu.

Słomki papierowe

To jedna z najpopularniejszych alternatyw dla słomek plastikowych. Tego rodzaju eko słomki, są w pełni biodegradowalne i kompostowalne, co więcej – wykazują się dużą uniwersalnością i atrakcyjną ceną. Dodatkowo, na ich powierzchni wykonać można dowolne nadrukowanie, dlatego też często kuszą swoim wyglądem i są chętnie wykorzystywane w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych.

Słomki bambusowe

Sklepowe półki oferują słomki bambusowe jednorazowe i wielorazowe. Te pierwsze są świetną proekologiczną alternatywą dla plastiku. Nie rozpadają się pod wpływem wilgoci, a po zużyciu można je kompostować w przydomowych warunkach. Wielorazowe eko słomki bambusowe, wykonywane są w sposób naturalny z łodyg bambusa. Zwykle sprzedawane są w pakiecie z czyścikiem, dlatego też łatwo zadbać o ich czystość.

Słomki metalowe ze stali nierdzewnej i słomki szklane

Oba rozwiązania to świetne opcje wielokrotnego użytku. Eko słomki metalowe wykazują się trwałością i są łatwe w transporcie, dlatego zabrać je można praktycznie wszędzie. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że napoje spożywane przez nie mają metaliczny posmak. Nie są polecane do picia gorących napojów, bowiem przewodzą ciepło.

Słomki szklane to natomiast praktyczne rozwiązanie o wysokich walorach użytkowych, takich jak m.in. odporność na ciepło. Z uwagi na ich przezroczystość, łatwiej stwierdzić czy zostały prawidłowo wyczyszczone. Trzeba jednak zachowywać szczególną ostrożność przy ich użytkowaniu, bowiem są wyjątkowo kruche.

Słomki makaronowe

Wykonane są, jak sama nazwa wskazuje, z makaronu. To opcja jednorazowa, biodegradowalna, kompostowalna, a nawet jadalna. To oryginalne rozwiązanie, chętnie wykorzystywane w restauracjach. Taka eko słomka, niezjedzona trafia jednak do śmieci, więc wśród wad wynikających z jej użytkowania można wymienić marnowanie żywności.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
systemy hydroponiczne
Automatyzacja w rolnictwie t...
Magdalena Fuk
Ze względu na intensywne użytkowanie rekreacyjne zbi...
samolot na wodór
Jak pisze brytyjska telewizja BBC, firma działająca w branży...
Grzegorz Gruczek
W dobie rosnących kosztów energii inwestycje w OZE s...
Rosinski Packaging
Ekologia jest dziś priorytetem odpowiedzialnych społ...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...