ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowano: 28 stycznia 2022

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce miała miejsce rewolucja – rewolucja kawowa. Z kraju, w którym konsumowało się głównie kawę w szklance (zwaną niesłusznie “kawą po turecku”), staliśmy się państwem, w którym co trzecie gospodarstwo domowe zaopatruje się w kawę w formie ziarnistej. Świadczy to o powiększającej się świadomości Polaków o tym, co ma wpływ na smak kawy – szukają oni sposobów na jego pełne odkrycie w każdej zakupionej paczce.

Nie powinien więc dziwić nikogo fakt, iż staliśmy się trzecim największym rynkiem ekspresów w Europie, wydając na urządzenia łącznie niemal miliard złotych! Jednak w powszechnej świadomości ekspres do kawy to urządzenie ciśnieniowe – w dyskusjach bardzo często pomija się ekspresy przelewowe, a to bardzo ciekawa, warta poruszenia nisza! Zagłębmy się więc wspólnie w świat ekspresów przelewowych.

Krótka historia

Metody przelewowe znane są ludzkości już od niemal stu lat. Pierwszy filtr papierowy w 1908 roku stworzyła niemiecka gospodyni domowa Melitta Bentz (tak, to od tej postaci wywodzi się słynna marka ekspresów przelewowych Melitta!), stworzony był on z kartki z zeszytu jej syna. To również w kraju naszych zachodnich sąsiadów, w roku 1954 opatentowana pierwszy, elektryczny, przelewowy ekspres do kawy – nosił on nazwę Wigomat i był alternatywą dla zbyt gorzkiej kawy, którą do tego czasu parzono głównie w elektrycznych maszynkach. Cytując klasyka: and the rest is the history. Ekspres przelewowy szybko zdobywał popularność, powstawali nowi producenci napędzający innowację. Dziś na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzaju modeli, jednak zasady ich funkcjonowania są w gruncie rzeczy podobne. Przyjrzyjmy się więc bliżej współczesnym ekspresom przelewowym.

Przelewowy ekspres do kawy składa się zazwyczaj z kilku podstawowych elementów. Jest to: zbiornik na wodę, system przepływowego podgrzewania wody, prysznic (polewający wodą powierzchnię kawy), drip na filtr i kawę, dzbanek i płyta podgrzewająca dzbanek (by utrzymać ciepło naszego naparu). Gdy poznamy już te podstawowe elementy, możemy pewnie przejść do kolejnego kroku – samego procesu parzenia.

Jak parzyć kawę przelewową?

Do tego potrzebne będą nam: dobra kawa (my rekomendujemy jasno paloną kawę segmentu specialty), świeża, filtrowana woda (zapobiegnie osadzaniu się kamienia wewnątrz urządzenia i wpłynie pozytywnie na smak naparu), a także młynek (choć zdarzają się modele, jak chociażby te firmy Melitta, które posiadają zintegrowany młynek – wystarczy nacisnąć przycisk!). Kawę mielimy świeżo, nie na dłużej niż 20 minut przed parzeniem, dość grubo (jak do Chemexu). Ekspres na pojemniku na wodę posiadać będzie specjalną podziałkę do odmierzenia ilości wody: złota proporcja wynosi 6 gramów kawy na 100 gramów wody. Wlewamy pożądaną ilość wody, wkładamy do dripa filtr, przelewamy go lekko wodą (celem pozbycia się papierowego smaku w kawie), tę wodę wylewany, następnie wsypujemy kawę, naciskamy przycisk i… gotowe. Nie pozostało już nic innego jak czekać na pyszny czarny napar, którym będziemy mogli się delektować dzięki podgrzewanej płycie nawet przez kilka następnych godzin.

A co ze smakiem?

Jak smakuje napar, który daje nam przelewowy ekspres do kawy? Przede wszystkim będzie miał on zupełnie inny charakter od tego, co da nam urządzenie ciśnieniowe: będzie on bardziej herbaciany, a poszczególne nuty smakowe dużo wyraźniej zaznaczone. Co ciekawe, kawa przelewowa w jednej porcji zawiera dużo więcej kofeiny, niż espresso (o tym, dlaczego może być to ważne już za chwilę). Jeśli użyjemy natomiast ciemniej palonych ziaren, kawa przelewowa uzyska bardziej wyraziste body i intensywniejszy smak – idealnie nadawać się będzie dzięki temu do łączenia z mlekiem.

Przelewowy ekspres do kawy – czy warto?

Czy warto kupić przelewowy ekspres do kawy? Zgodnie z maksymą: “najlepszy ekspres to taki, który sprawia ci przyjemność” odpowiedź brzmi: wszystko zależy od sytuacji. Ekspres przelewowy idealnie sprawdzi się szczególnie w środowiskach, gdzie znajduje się dużo ludzi – chociażby w biurze, czy podczas rodzinnego spotkania. Zamiast parzyć kilka kaw w dużym odstępie czasu, wystarczy jeden duży dzbanek, którym można w spokoju delektować się wspólnie. Oprócz tego jest to urządzenie dla tych, którzy szukają alternatywy dla intensywnych, esencjonalnych kaw na bazie espresso, szukając czegoś delikatniejszego w smaku. A może wręcz przeciwnie, potrzebujesz rano przysłowiowego “kopa” energii? Duża dawka kofeiny zawarta w “przelewach” sprawdzi się idealnie. Innymi słowy, przelewowy ekspres do kawy przynajmniej w jakimś stopniu zadowoli każdego!

Mamy nadzieję, iż tym artykułem udało nam się wprowadzić was w świat wciąż niedocenianych ekspresów przelewowych. Pokazaliśmy, iż za ich pomocą można otrzymać pyszną, wysokojakościową kawę w nadzwyczaj prosty sposób. Kto wie, może następny krok w rozwoju sceny kawowej w Polsce to boom na ekspresy przelewowe.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lavazza
Kiedy rano budzimy się z myślą o aromatycznej kawie, często...
Ptasie Mleczko
Costa Coffee i Ptasie Mleczko® doskonale wiedzą o ty...
Kawa mielona
Jaka kawa smakuje najlepiej?...
coffee to go
Kawa na wynos nie jest już domeną wyłącznie kawiarni. Możemy...
Kubek z nadrukiem
Jeśli uważasz, że kubek z napisem jako pomysł na prezent to...