elektrolity

Elektrolity – w jakich przypadkach bywają niezbędne?

Opublikowano: 29 września 2021

Gdy mamy za mało elektrolitów, organizm sygnalizuje to przez różne symptomy. Zmęczenie, bóle głowy, skurcze mięśni, osłabienie, problemy z koncentracją, zaburzenia rytmu serca, biegunki i zaparcia – zaburzenia elektrolitowe dają o sobie znać przez wspomniane dolegliwości i mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. Dlaczego elektrolity są potrzebne organizmowi? W jakich sytuacjach trzeba je uzupełniać?

Czym są elektrolity i jakie mają funkcje?

Elektrolity to jony soli obecne w płynach ciała – w osoczu, krwi oraz płynach tkankowych. Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, musi zachować ich odpowiedni poziom. Najważniejszymi elektrolitami są jony magnezu, potasu, sodu oraz wapnia. W jaki sposób wpływają na nasze ciało?

Magnez wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Zmniejsza napięcie, reguluje rytm serca i właściwą pracę mięśni, a także utrzymuje właściwy poziom płynów. Potas stabilizuje ciśnienie krwi, a także wpływa na układ nerwowy i dotlenienie mózgu. Rolą pierwiastka i jego soli jest regulowanie pracy mięśni, w tym kurczliwości mięśnia sercowego. Sód wspiera pracę układu nerwowego (w szczególności przesyłanie impulsów). Jest niezbędny dla zachowania prawidłowego poziomu płynów w ciele. Wapń wpływa na krzepliwość krwi, podziały komórkowe i kurczliwość mięśni. Wspomaga przesyłanie sygnałów nerwowych i jest ważny dla mocnych zębów i kości.

Kiedy warto uzupełnić elektrolity?

Należy mieć świadomość tego, że poziom elektrolitów w ludzkim ciele nie jest stały. Osoba prowadząca zdrowy tryb życia nie musi obawiać się niedoborów wyżej omówionych pierwiastków. Gospodarka wodno-elektrolitowa jest w naturalny sposób regulowana przez nawadnianie organizmu, pocenie się i wydalanie moczu.

Elektrolitów może brakować nam wtedy, gdy nasze ciało traci dużo wody. Do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej dochodzi najczęściej podczas gorączki, biegunki oraz wymiotów. Elektrolity tracimy też wraz z wodą w trakcie intensywnych treningów, upałów, a także przez stres, przyjmowanie niektórych leków, stosowanie określonych diet czy nadmierne spożycie alkoholu. Aby nasz organizm mógł zachować równowagę wodno-elektrolitową, zaleca się uzupełniać niedobory.

Jak uzupełnić elektrolity?

W aptekach dostępne są gotowe preparaty z elektrolitami. Sprawdzają się one wówczas, gdy trzeba szybko przywrócić równowagę wodno-elektrolitową zaburzoną np. przez infekcję, wymioty czy biegunkę. Wśród aptecznych elektrolitów można znaleźć zarówno środki dla dorosłych, jak i dzieci – łatwe w podaniu i skuteczne w uzupełnianiu niedoborów (oraz zapobieganiu im). W zrównoważeniu gospodarki wodno-elektrolitowej pomagają również określone produkty spożywcze: woda mineralna, banany, pomidory, morele suszone, kakao, migdały oraz pestki dyni.

Elektrolity są potrzebne dla niezakłóconego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ich niedobory mają przykre objawy (np. zmęczenie, drżenie mięśni i omdlenia) oraz groźne konsekwencje takie jak odwodnienie, łamliwość kości czy zaburzenia funkcjonowania serca. Przyjmowanie elektrolitów bywa niezbędne w przypadku gorączki, biegunki, wymiotów, ale też w innych sytuacjach wiążących się z intensywną utratą wody z organizmu. W omówionych okolicznościach warto zadbać o zrównoważoną gospodarkę wodno-elektrolitową i dostarczyć sobie niezbędnych elektrolitów wraz z dietą lub z pomocą specjalnych preparatów.

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...