Menu
Elewacja z kamienia

Elewacja z kamienia – zalety, surowiec, cena

Naturalny surowiec, wieloletnia trwałość, ponadczasowe piękno – to tylko krótka charakterystyka elewacji z kamienia. Kamień na ścianie domu ma jeszcze wiele innych zalet.

Zalety elewacji z kamienia

Kamień na elewację, jako naturalny i trwały surowiec, może być wykorzystywany do wykończenia budynków mieszkalnych, firmowych czy publicznych. W budownictwie jest wykorzystywany od tysięcy lat. Do dziś cieszy się dużą popularnością na rynku budowlanym ze względu na zalety jego stosowania. Wśród nich można wyróżnić:

  • Trwałość – kamień na elewację jest solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Surowiec ten jest bryłą twardej skały, którą można obrabiać i łączyć również z innymi materiałami budowlanymi. W efekcie kamień na ścianie domu jest odporny między innymi na zmianę temperatur, uderzenia, ścieralność i zużycie.
  • Unikalny wygląd – każdy naturalny surowiec jest inny, niepowtarzalny. Wzory, które powstają dzięki elewacji z kamienia, są zawsze oryginalne. Na dużą popularność kamienia elewacyjnego wpływa właśnie bogactwo barw, struktur i faktur. Trwałość surowca gwarantuje ponadczasowe piękno takiej elewacji.
  • Łatwość w pielęgnacji i utrzymaniu czystości – odpowiednia konserwacja naturalnego kamienia na ścianie domu sprawi, że przez wiele lat ten surowiec będzie piękną ozdobą budynku. Elewacja z kamienia może być delikatnie czyszczona szczotką oraz wodą lub parą pod ciśnieniem. Warto poddawać ścianę również procesowi impregnacji, który zazwyczaj wykonuje się podczas montażu, a następnie średnio co około 5 lat. Impregnacja zabezpieczy dom z kamienną elewacją na przykład przed działaniem wilgoci czy osadzaniem się brudu.
  • Uniwersalność – do zastosowania zewnętrznego nadaje się wiele rodzajów kamieni naturalnych. Najpopularniejszy jest granit, trawertyn, piaskowiec oraz łupek kwarcowy. To tak uniwersalny materiał, że może być stosowany nie tylko na elewację, ale również na wykończenie chodników, ogrodzeń czy nawet pomieszczeń wewnątrz budynku.

Cena elewacji z kamienia

Dom z kamienną elewacją prezentuje się elegancko i luksusowo. Ze względu na swoje właściwości i sposób wydobycia kamień jest jednym z najdroższych materiałów elewacyjnych. Średni koszt elewacji z kamienia kształtuje się w przedziale 90-130 zł/m2. Ostateczny koszt zależy od wybranego materiału, zamawianej ilości oraz robocizny fachowców.

Naturalny kamień jest dużo trwalszy, piękniejszy i ma lepsze właściwości fizyczne od innych form elewacji. Warto pamiętać, że pomimo wysokiej ceny, jest to jednak inwestycja na długi czas – w przeciwieństwie do innych materiałów, kamienna elewacja może pięknie prezentować się nawet za kilkadziesiąt lat. Wybór i montaż surowca warto skonsultować oraz zlecić specjalistom z branży budowlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021