Endometrioza występuje wtedy, gdy tkanka tworząca wyściółkę macicy, znajduje się na innych narządach. Zwykle rozwija się w dolnej części brzucha lub miednicy. Może jednak pojawić się też w innym dowolnym miejscu. Kobiety chorujące na endometriozę, często mają bolesne miesiączki. Mogą również odczuwać ból podczas stosunku płciowego i zgłaszać trudności z zajściem w ciążę.
Endometrioza nie zawsze wywołuje objawy. Niektóre kobiety dowiadują się o niej dopiero wtedy, gdy bezskutecznie planują zajść w ciążę. Jeśli jednak wystąpią objawy, zwykle obejmują:
Jeśli cierpisz na endometriozę, możesz również odczuwać ból w części ciała, w której rosną komórki endometrium. Przewlekły ból jelit, brzucha lub dolnej części pleców może wskazywać na tę chorobę.
Nie wiadomo, co dokładnie powoduje endometriozę. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko tej choroby. Możemy do nich zaliczyć:
Kiedy kobieta z endometriozą ma okres, krwawi nie tylko z komórek i tkanek wewnątrz macicy, ale również poza nią. Kiedy krew dotyka innych narządów, szczególnie w jamie brzusznej, może powodować stan zapalny i podrażnienie. Wtedy pojawia się ból.
Wiele kobiet z endometriozą leczy się na podstawie objawów, bez formalnej diagnozy. W innych przypadkach oficjalna diagnoza opiera się na laparoskopii. Podczas operacji lekarz wykonuje małe nacięcie w jamie brzusznej i wkłada laparoskop, by zajrzeć do jamy miednicy. Może również pobrać małe próbki tkanek, czyli zrobić biopsję.
Na wizycie ginekolog prawdopodobnie zapyta Cię o historię medyczną i cyklów menstruacyjnych. Wykona także podstawowe badanie fizykalne. Zapyta o dolegliwości bólowe i wszelkich problemach związanych z niepłodnością lub poronieniem. Wskazane jest również USG miednicy i badanie miednicy.
Kiedy ból jest głównym problemem, leczenie opiera się na jego złagodzeniu.
Łagodna endometrioza nie zawsze wymaga leczenia. Zwykle łagodzi się objawy, a nie leczy samą chorobę.
Justyna Dereń
Dodaj komentarz