Menu
endoproteza biodra

Jakie są zalecenia dla pacjentów po zabiegu wstawienia endoprotezy biodra?

Operacja wszczepienia protezy stawu biodrowego daje nadzieję i jednocześnie realną szansę na aktywne życie pozbawione bólu, jaki jest odczuwany niemal nieustannie przez osoby cierpiące z powodu chorób układu kostno-stawowego. Zabiegi te stają się coraz bardziej popularne, ponieważ cechuje je wysoka efektywność i skuteczność. Jednak, aby prawidłowo wykonany zabieg mógł przełożyć się na zadowolenie pacjenta, niezbędny jest właściwy przebieg okresu pooperacyjnego oraz rehabilitacja.

Celem przestrzegania zaleceń pooperacyjnych jest nie tylko przywrócenie sprawności –  bardzo istotne jest, aby pacjent w tym okresie nauczył się właściwie „dbać” o wszczepioną protezę. Jak mówi dr n.med Grzegorz Kwiatkowski, ordynator Oddziału Ortopedii i Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, protezy obecnie stosowane mogą dobrze służyć pacjentowi od kilkunastu do ponad 20 lat. Warto zatem wiedzieć, co robić, aby maksymalnie wykorzystać możliwości wszczepionej endoprotezy.

Jak powinny przebiegać pierwsze dni po operacji endoprotezoplastyki biodra

Już pierwszego dnia po zabiegu wskazane jest rozpoczęcie rehabilitacji. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu przykurczy oraz wzmocnienie siły mięśniowej w operowanej kończynie. Ponadto, pacjent po operacji musi nauczyć się unikać wykonywania kliku ruchów, które sprzyjają zwichnięciu czy obluzowaniu protezy, takich jak:

 • nadmierne przywiedzenie,
 • nadmierna rotacja (czyli obrót) wewnętrzna,
 • nadmierne zgięcie w stawie biodrowym.

Ponadto należy pamiętać, że w trakcie siedzenia kąt zawarty pomiędzy tułowiem a kończynami dolnymi nie może przekraczać 90 stopni, gdyż może to spowodować zwichnięcie protezy!

Zalecenia te wydają się być dość proste, jednak zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń w wykonywaniu codziennych czynności wymaga początkowo koncentracji i czasu. Po zabiegu należy przyzwyczaić się do spania na wznak z nogami ułożonymi w niewielkim, około 30 stopniowym odwiedzeniu z kończyną operowaną zrotowaną delikatnie do zewnątrz. W późniejszym okresie można spać również na boku, jednak wówczas wskazane jest podkładanie poduszki pod operowaną kończynę, by zapobiec jej nadmiernemu zgięciu. Trzeba także nauczyć się, jak właściwie przechodzić z pozycji leżącej do siedzącej, a następnie stojącej.

Specjaliści zalecają, by już w 2 dobie po operacji pacjent rozpoczął „naukę” chodzenia. Oczywiście pacjentowi stale towarzyszy rehabilitant czuwający nad bezpieczeństwem ćwiczeń i to on decyduje o tempie procesu usprawniania. Pacjent początkowo korzysta podczas chodzenia z balkonika, który później może być zastąpiony kulami bądź laską.

Przed opuszczeniem szpitala wskazane jest także, aby pacjent opanował technikę wchodzenia i schodzenia ze schodów , by jak najmniej obciążać protezę.

Endoproteza biodra – zalecenia dotyczące powrotu do domu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że powrót do domu osoby po zabiegu endoprotezoplastyki biodra wiąże się  z koniecznością dostosowania przestrzeni mieszkania do jej nowych potrzeb. Łóżko i krzesła powinny mieć odpowiednią wysokość, aby umożliwiały prawidłowy sposób korzystania z nich. Ponadto, osoba posiadająca sztuczne biodro nie powinna siadać na brzegu krzeseł czy w zbyt miękkich fotelach.

Według specjalistów należy unikać schylania się, dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt, który ułatwi zakładanie butów czy podnoszenie różnych przedmiotów. Zamontowanie w łazience specjalnych uchwytów oraz kabiny prysznicowej zminimalizuje ryzyko upadku i uszkodzenia protezy. Bardzo istotne jest także właściwe dobranie obuwia – najlepsze będą dobrze trzymające się stopy pełne buty o antypoślizgowej podeszwie.

Po zabiegu endoprotezoplastyki przez okres 3 miesięcy od operacji specjaliści odradzają samodzielne prowadzenie pojazdów. Jest to związane z koniecznością opanowania poprawnej techniki wsiadania i wysiadania z samochodu, która ma oczywiście na celu zachowanie odpowiednich kątów pomiędzy tułowiem a operowaną kończyną oraz koniecznością odzyskania pełni sił.

Założenia i oczekiwania endoprotezoplastyki są takie, że pacjent wraca do pełnej sprawności sprzed choroby, a nawet do rekreacyjnego uprawiania sportu – mówi prof. Ireneusz Kotela, kierownik Kliniki Ortopedii szpitala MSWiA. Osobom, u których wszczepiona została endoproteza biodra, po zabiegu szczególnie poleca się nordic walking i pływanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej ? Wejdź na stronę: Tourmedica.pl

87 odpowiedzi na “Jakie są zalecenia dla pacjentów po zabiegu wstawienia endoprotezy biodra?”

 1. Michalina1954 pisze:

  Miałem operację 3 lata temu. Żałuje jednego – że nie wcześniej. Bałam się tej operacji i odwlekałam w czasie, dziś wiem że nie warto. Przedłużyłam tylko sobie ból a dzięki wysiłkowi któremu podlegała strona zdrowa – ta również odmówiła posłuszeństwa

  • Kamila pisze:

   Jak się czujesz po operacji teraz? . Czy są komplikacje? Czy możesz ćwiczyć jogę lub siedzieć po turecku? po operacji. Mam pytanie czy po wymianie entoprotezy biodra mozna miec szeroki rozstaw nóg? Prosze odp mi na pytanie. Zgury dziękuje

 2. WRXkowalik pisze:

  Ja uczyłem się chodzić od nowa 2 tygodnie – koszmar

 3. MoniaWarszawa pisze:

  Słyszałam że na taką operację to czeka się latami.

 4. JM Starek pisze:

  Po operacji zacząłem naukę chodzenia z balkonikiem i kulami od drugiego dnia Z dnia na dzień zwiększałem odległości. Po miesiącu zacząłem chodzić o jednej kuli a po 6tygodniach ostrożnie bezkul

 5. Kamila pisze:

  Mam pytanie czy po entoprotezie biodra bede miala szeroki rozstaw czyli umieć siedzieć po turecku jogę i tnp. Prosze o dopisać bo od urodzenia mam kłopot z nogami biodrami nie moge szeroko dac nóg. Prosze odpisać

 6. Kamila pisze:

  Czeka mnie operacja entoprotezy bioder najpierw jedna noga i nie wiem czy po operacji będe mogla dac nogi szeroko. Bo musze zrobić cytologie. Teraz nie dam rady bo obytwie nogi mam pokurcone nie moge ich dac szeroko od urodzenia. Czy to się zmieni po operacji? To jest moje marzenie. Prosze odp.

 7. Bożena pisze:

  Po operacji można nogi szeroko, tylko najpierw trzeba je rozćwiczyć. To trochę trwa, ale trzeba ćwiczyć sumiennie trzymając rękami nogi żeby same nie poleciały. Powodzenia. Sama tak robiłam. Można tak ćwiczyć od pk. 6 tygodnia po operacji.

  • Kamila pisze:

   Długo czekałam NA odpowiedź aż ktoś napisze do mnie dopiero Pani napisała do mnie. Dziekuje bardzo Pani. Jestem spokojniejsza że moje kalectwo da się wyleczyć bo to mam od urodzenie a teraz mam 40 lat .

 8. Kamila pisze:

  Dziekuje Pani Bożeno za odpowiedź. Gorąco pozdrawiam. Kamila

 9. Marta pisze:

  Kamila 🙂 też mam 40 lat – i czeka mnie endo za ok pół roku .Problem od urodzenia

  • Kamila pisze:

   Marta ja się musze dopiero zapisać na operację biodra. Nie wiem Kiedy. Ja już nie mogę chodzić tak nogi bolą oby dwie. Moja teściowa idzie W marcu 21 NA drugą noge bo tą pierwszą robila rok temu W Kielcach bo tam się czeka rok na operację. Gorąco pozdrawiam I powodzenia Marta. Kamila

 10. Kamil francja pisze:

  Ja jestem po operacji. 3 Tygodnie. Operacja była we Francji bo tutaj mieszkam i pracuję. 10 dni po operacji trafiłem do centrum rehabilitacyjnego i zaczynam chodzić o jednej kuli 😉 mam 30 lat. Trzeba uważać. Ale lekarze jak to mówią. … wszystko jest w glowie. Nie robić głupot i po prostu nie przemeczac biodra . 3 miesiące max uważać a później żyć jak człowiek:)

 11. Kamila pisze:

  Słyszałam od teściowej że po operacji bardzo boli że ból DO nie opisania. Bardzo się boję tej operacji i zwlekam. Wybieram się na operację biodra entoprotezy W Kielcach a mieszkam W Czechowicach Dziedzicach moja teściowa też miała operację W Kielcach. Najpierw muszę wyleczyć żołądek bo od paru miesięcy mam zgage PO każdym posiłku. Brałam dużo leków przeciw bólowych NA nogi. Bardzo się boję tej operacji bioder.

 12. Eli1985 pisze:

  Ok 5 tyg temu złamałam kość biodrowa szczerze nie miałam wyboru od razu po xray na stół. Bardziej boli mnie to psychicznie bo przed złamaniem biegałam w maratonach byłam szczupła a teraz potrzebuje specjalnego kibla żeby siku zrobić. Mam nadzieję że jest tu ktoś kto mi powie że wrócę do sportu tylko stopniowo. Czy ktoś był w podobnej sytuacji?

 13. zdrowapolka pisze:

  To fakt, po takiej operacji ból jest do nieopisania. Bardzo boli. Lecz trzeba myśleć o przyszłości, a po parunastu tygodniach cieszyć się w miarę dobrym zdrowiem, na pewno lepszy niż przed operacją. Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia. 😉

 14. Ewa Hawrylkiewicz pisze:

  Witajcie kochani. Mieszkam w USA i dlatego zdecydowałam się tutaj na zabieg endoprotezoplastyki prawego biodra. Operacja odbyła się 15 marca tego roku, trwała 90 minut. O godzinie 3 pm byłam już w domu, dostałam rysunki ćwiczeń które mam wykonywać ( bez żadnego rehabilitanta). Po dwóch tygodniach od zabiegu odstawiłam balkonik, teraz używam laski (w domu często zapominam,gdzie ją zostawiam). Wczoraj tj.27 kwietnia byłam na wizycie kontrolnej; wszystko w najlepszym porządku,a 23 maja (po 10 tygodniach)wracam do pracy! Wszystkim Wam życzę tego samego! Pozdrawiam gorąco!

 15. Joanna pisze:

  Pani Kamilo. Bzdura!!! Jutro mija dopiero 2 tydzień od operacji, boli zdecydowanie mniej niż przed operacja przez dzień praktycznie wcale, dopiero wieczorem po calym dniu, duzo sie ruszam. Oczywiscie zaraz po operacji jest ból ale dostaje sie srodki przeciwbolowe. Nie ma na co czekać.. Bedzie tylko gorzej a po operacji juz tylko lepiej.

 16. Andrzej pisze:

  Pani Kamilo, nie wiem, czy Pani jest już po operacji, ale nie ma się czego bać. Mam 38 lat i operację miałem rok temu. Dość duży ból trwał u mnie tylko w dniu operacji, później ok. półtora-dwa miesiące o kulach i kilka miesięcy ćwiczeń i jest się jak nowym. Wrócił mi duży zakres ruchu w biodrze, teraz pracuję nad rozciąganiem, żeby móc usiąść po turecku (od dziecka nigdy nie mogłem tak usiąść). Chodzę, jeżdżę dużo rowerem i to nie tylko rekreacyjnie, zaliczyłem nawet wywrotkę na rowerze i żyję już normalnie 🙂

 17. Wanda pisze:

  W kwietniu 2018r miałam operowane prawe biodro a w listopadzie po 7 miesiącach lewe. Mam 59 lat. Po operacji nie jest tak źle. Na drugi dzień chodziłam już z balkonikiem. Żałuję że tak długo się męczyłam ok.2 lat. Teraz 10 i 2,5 mca po operacji odżyłam. Nic mnie nie boli w nocy śpię wiadomo chodzę jeszcze z kulą. Nie bójcie się i nie czekajcie za długo. Człowiek młodszy szybciej dochodzi do siebie. Pozdrawiam.

 18. Zbyszek pisze:

  Po operacji trochę boli ale tylko dlatego, że to jest rana świeża i potrzebne jest parę dni na z łagodzenie bólu. Jestem 1,5 miesiąca po operacji biodra i musiałem przez to przejść. Teraz chodzę na rehabilitację i z dnia na dzień jest lepiej.

 19. Sławek pisze:

  W styczniu 2019 miałem alloplastykę stawu biodrowego, ból dla mnie był do zniesienia (nie bolało) ale inni wyli z bólu, może udawali albo chcieli żeby przy nich latać

 20. Anonim pisze:

  Witam!Mam 33 lata i niedługo czeka mnie endoproteza stawu biodrowego. Mam 2 małych dzieci, jestem już po 5 operacjach i tylko pomoże wymiana biodra.Bardzo się boję tej operacji. Chociaż jestem osobą odporną na ból

 21. Jolanta pisze:

  Jestem 2 tygodnie po operacji.Co dzień jest lepiej. Ćwiczenia od 2 dnia i codziennie wg rozpisanych zaleceń. Dodatkowo chodzę po domu ( 2 kule) ,codziennie dłużej. Widzę poprawę,głównie w możliwościach podnoszenia nogi operowanej , bo przed operacją był dramat. Profesor obiecał mi, że będę mogła tańczyć rekreacyjnie. Nie zwlekajcie, bo im dłużej się czeka, tym wolniej dochodzi do formy.Powodzenia.

 22. Aga pisze:

  Witam.1kwietnia miałam operacjecwymiany biodra.Poniewaz pracuje w Niemczech zdecydowałam się zrobić właśnie tu.Od wizyty u ortopedy do zabiegu minęło 1,5 miesiąca.Jestem 7 dzień po zabiegu ,boleć mnie nic nie bolało.Czekam do wtorku 9.04 bo zabierają mnie prosto ze szpitala na rehabilitację.Wiem,że drugie też muszę zrobić.Odczekam jakiś czas byle nie za długo…Ból przed zabiegiem był nie do zniesienia.Teraz jestem jak nowonarodzona.

 23. Grubas pisze:

  3 lipca mam operację. Nie boję się. Chcę normalnie żyć i spać bez bólu. Do wymiany jeszcze drugie i oba kolana. Cel to jazda na rowerze. Tylko to mnie będzie motywowalo. Wszystkim życzę powodzenia i zdrowia.

 24. Małgorzata pisze:

  3 lipca mam operację. Nie boję się. Chcę normalnie żyć i spać bez bólu. Do wymiany jeszcze drugie i oba kolana. Cel to jazda na rowerze. Tylko to mnie będzie motywowalo. Wszystkim życzę powodzenia i zdrowia.

 25. Grażka pisze:

  Czy ktoś może mi powiedzieć na jakiej wysokości powinien być materac w łóżku? W lipcu mam operację wymiany stawu biodrowego

 26. Jacek pisze:

  Jestem po operacji biodra dwa miesiące i prawie nic nie boli. Ma pani rację że nie ma się czego bać. Całkiem inne życie

 27. Hanna pisze:

  Jestem po operacji biodra 1 miesiąc. Odżyłam wreszcie. Za długo czekałam. Przed operacją płakałam z bólu. Radzę decydować się szybko. Mnie bolało bardzo w dniu po operacji, dostałam przeciwbólowe i na drugi dzień już nie bolało. Pozdrawiam

 28. Rafał 46 lat pisze:

  Cześć. Jestem 5 dni po operacji biodra. Chodzę już o jednej kuli – takie zalecenia. Jestem w stanie iść bez kul, ale oczywiście tego nie robię. Rehabilitację zacząłem po ok 5 godzinach po zabiegu. Ćwiczenia izometryczne. Najważniejsze to iść do szpitala w dobrej formie fizycznej. Czeka mnie jeszcze wymiana drugiego stawu, ale teraz jestem już spokojny. Wreszcie można zacząć normalnie żyć. Powodzenia wszystkim.

 29. andrzej pisze:

  z tym bólem to różnie bywa , ja miałem operację 13
  dni temu , po operacji miałem kroplówki też przeciwbólowe , nastepnego dnia pyralgine i paracetamol w tabletkach , w 3 dniu już odmowilem przyjmowania środkow przeciwbólowych , oczywiście czuję tę nogę na noc biorę profilaktycznie 1 paracetamol i 1 pyralginę ale bardziej po to żeby nie bolaly mnie plecy i żebym lepiej spał , myslę że nasilenie bólu po operacji też zzależy od ogólnego stanu organizmu , i oczywiście dokladności przeprowadzenia operacji , mam 58 lat i jak mowię dzisiaj czyli 17 lipca 2019 13 dni po operacji

 30. andrzej pisze:

  cześć cieszę się że tak szybko stajesz na nogi , ja też nie mam z tym dużego problemu ale nie galopuję tak jak ty , w 13 dniu po operacji a w zasadzie już w 5 też mogłem chodzić o 1 kuli oczywiście nie byłbym sobą jak bym nie sprobował , ale ogólnie boję się chodzić jeszcze o 1 , tylko sporadycznie , co to ogólnej kondycji fizycznej to masz rację to jest podstawa , ja mam 58 lat . w 3 dobie po operacji już przestałem brać przeciwbólowe , jak przeczytasz to i zechcesz odpisać to byłbym zadowolony , może jakiś rad mi udzielisz , owszem rehabilitant udzielił mi ale to są raczej dla osob ktore są starsze i z tą kondycją fizyczną już nie jest najlepiej , może odpisz na i-meila andrzej_61@poczta.fm

 31. andrzej pisze:

  Pani Grażko , materac powinien być taki żeby Pani mogła swobodnie usiąść całymi udami i nogi powinny swobodnie dotykać podłogi a pod kolanami był materac , wiadomo zależy ile ma pani wzrostu , ja 185 więc materac musialem kupić 25 cm gr

 32. Anonim pisze:

  2 lata temugdy juz miałam termin operacji odmówiłam a teraz bó zwłaszcza w nocy i już chodzę o kulach,bo noga i reka dretwieje.,mysle ,ze operacja bedzie we wrzesniu lub pazdzierniku,boję się bo nie chciałabym na „żywca” a jestem obciążonakardiologicznie więc chyba uśpienie nie wchodzi w grę

 33. Anonim pisze:

  ja przed operacją chodze juz o kulach od 2 m-cy bo noga dretwieje

 34. Anonim pisze:

  co to znaczy w dobrej formie?czy leki przeciwzakrzepowe przed operacja w brzuch?

 35. andrzej pisze:

  leki przeciwzakrzepowe w brzuch dosatałem dopiero dzień przed operacją , ale mam brać 30 dni po , więc je biorę mam jeszcze tabletki na poprawienie krążenia , co do dobrej formy to u mnie wyglądało to tak że do końca byłem na chodzie a z kulą chodziłem 2 miesiące i przed samą operacją już jej nie potrzebowałem , więc te mięśnie były praktycznie cały czas czynne , a to ma spore znaczenie dla późniejszego dojścia do siebie , teraz jestem 15 dni po operacji , ćwiczę już troszeczkę wysiłkowo , czyli brzuszki , podnoszenie wyprostowanej nogi leżąc na plecach ( tak do 10 powtórzeń, lub do poczucia lekkiego bólu) na wysokość ok 30 cm , podnoszenie szanownych 4 liter na ugiętych nogach , na zdrowej nodze , chodzenie z 1 kulą też nie sprawia mi problemu chociaż robię to sporadyczne , bojąc się żeby nie obluzować protezy . mam 58 lat 90 kg i tytanową protezę

 36. andrzej pisze:

  może napiszecie ile czekaliście na tę operację

 37. andrzej pisze:

  Anomim , na żywca nikt ci nie będzie tego robił przeważnie jest to znieczulenie dokręgowe czyli w kręgosłup , po kilku minutach nic nie czujesz od pasa w dół a że jeszcze dostaniesz dzień przed i przed samą operacją tabletkę (tzw głupi jaś) to ja np w czasie operacji pamiętam tylko początek , potem się zdrzemnąłem i obudzilem się jak mi wbijali protezę , potem chwila w przebudzalni czyli tak trochę pod kontrolą czy nic się nie dzieje a potem już na salę i oczekiewanie na przyjście moich narządów do mnie

 38. andrzej pisze:

  Pani Małgosiu ja miałem operacje 4 lipca , czyli dzień później , a jak Pani to zniosła , bo ja dobrze zniosłem i dobrze się czuję

 39. andrzej pisze:

  Rafale fajnie że tak szybko dochodzisz do formy ale może napisz jaki masz typ protezy , jaki trzpień , jaka panewka bo to też ma duże znaczenie .

 40. Gocha 61 pisze:

  Witam wszystkich. Ja miałam pierwszą endoprotezę stawu biodrowego w 2004 r. Żyłam prawie normalnie. Kopałam ogródek, malowalam ściany, jeździłam na rowerze. Czasem dużo, czasem mało chodziłam. No i właśnie w tym sęk. Ile to jest dużo A ile mało. Uczyłam endoprotezę nie wiedząc o tym aż do momentu wystąpienia bólu. Lekarz stwierdził że musiałam dużo chodzić i biegać. Nie biegalam. Okazało się że zużyte endoproteza coś wytwarza szkodliwego dla kosci i wokół kość stała się jak gąbka. Przesyłam horror. Strach ogromny. Nie wiedziałam co będzie. Czy trzeba wymienić cała czy część endoprotezy. Potrzebne było też usunięcie zniszczonej kości i uzupełnienie kością z banku
  Nigdy o tym nie słyszałam. Na szczęście jestem już kilka tygodni po operacji i wracam do zdrowia. Dziękuje Bogu i lekarzom z Piekar śl. Za to że mogę chodzić. Na razie o kulach. Ale faktem jest też to że całe życie będę si bala normalnie żyć. Ile to jest dużo A ile w sam raz chodzić, jeździć. Albo pojechać na wycieczki ,na których też się dużo chodzi. A poza tym wiem że może mi nie starczayc ta 2 endoproteza. I co wtedy ? Ale ogólnie dla wszystkich, którzy si boją _- głowa do góry.! Lepiej iść na operację niż cierpieć

 41. Alicja pisze:

  Witam. 4 tygodnie temu miałam operację wszczepienia endoprotezy biodra i od zabiegu nic mnie nie boli. Dużo chodzę ale o dwóch kulach. Robię ćwiczenia jakie pokazał mi rehabilitant w szpitalu oraz jakie wyczytalam na Internecie.

 42. Laura pisze:

  Miałam operacje 20 sierpnia, niestety do wypadku doszło na wakacjach w Chorwacji, nieszczesliwenpidknieciebi upadek. Tu miałam operacje , nadal jestem w szpitalu. Już następnego dnia byka rehabilitacja i chodzenie o kulach. Ból jest coraz mniejszy w 3 dobie przestałam brać przeciwbólowe ale ból zaczął pojawiać się w nodze operowanej od kolana dokładnie w piszczel i tylko w nocy. Więc kolejna noc i poprosiłam o przeciwbólowe. W poniedziałek w 6 dobie mam wyjść i wrócić do Polski. Nie wiem jak to będzie i chyba troszkę jestem zdezorientowany. Tłumaczenie wypisu, recept, rehabilitacji.

 43. Hanna pisze:

  A ja miałam operację wymiany biodra 3tyg temu…. Fakt. Biore przeciwbólowe, ale chodzę o dwóch kulach… Prawie 2lata mało chodziłam tylko lezalam bo ból był tak mocny przed operacja… Teraz chciałabym podziękować ortopedom z Łomży a szczególnie dla ordynator Golaszewskiego, dzięki niemu chodzę… Pozdrawiam i nie bójcie się operacji..

 44. Ginka pisze:

  Hej, dzisiaj mija 3 tydzień od operacji – z każdym dniem lepiej się czuję i noga jest sprawniejsza. Przyznam – pierwsze dni były bardzo trudne! U mnie zrobiono operacja endoprotezy + przeszczep kości i śruby , w związku z tym nie moge stanać i obciążyć operowaniej nogi, aż wszystko się pięknie połączy i ukostni . Jestem jednak dobrej myśli, że za jakiś miesiąc będę mogła zacząć chodzić i w pełni zrehabilitować

 45. Psianka pisze:

  Witam : Jestem juz dwa i pol miesiaca po operacji wszczepienia endoprotezy prawego biodra. Operacje mialam w nocy a rano juz siadalam na szpitalnym lozku. Po poludniu chodzilam po korytarzu z podwyzszonym chodzikiem.W domu z kazdym dniem czulam sie lepiej,ale od samego poczatku mialam problemy z siedzeniem-zwiekszony bol,ktorego prawie nie odczuwam podczas chodzenia. Chodze tylko z laska w lewej rece,czasami calkowicie bez podparcia.Podczas siedzenia odczuwam bol w okolicy ledzwiowej,lecz nie w samym miejscu operowanym. Ponadto, moje cialo zrobilo sie bardzo wrazliwe na kazda faldke ubrania,materaca,poscieli,lub wysciolki fotela. Bardzo wczesnie odstawilam srodki przeciwbolowe,polecanej morfiny nie wzielam wcale-raz tylko pol tabletki,aby ‚uszczesliwic’ nalegajaca pielegniarke 🙂 Czasami jednak biore jeden paracetamol i to wlasnie po tym,gdy siedze a nie po nawet dluzszym chodzeniu.To mnie troche martwi. Kontrole mam prxzewidziana na polowe przyszlego miesiaca-Roentgen wszystko wykaze. -Pozdrawiam wszystkich-

 46. monikazawadzka pisze:

  Mam operowane dwa biodra,pierwsze operowałam w 2012r ,drugie 5 sierpnia 2019.po miesiącu 12 wrzesnia zwichnęłam to biodro ,ból ogromny ,znowu szpital .nastawili mi go w znieczuleniu ogólnym. Miesiąc nie mogłam wychodzic z domu ,co dla mnie było prawdziwym koszmarem ,Muszę bardzo uważac do pół roku .

 47. Marlena pisze:

  Córka, dorosła, będzie miała endoproteze biodra w listopadzie, podpowiedzcie proszę jak wrociliscie do domu ze szpitala? Czy koniecznie kartką na lezżąco, czy można osobowym samochodem na siedząc?

 48. marysiaczajka58@gmail.com pisze:

  Moi drodzy nie ma się czego bać!!!! Strach ma wielkie oczy!!!;Ja miałam endoproteze lewego stawu biodrowego 19.12.19 i na drugi dzień śmiałam z balkonikiem!!! Po 4 dniach do domu. Rok cierpiałam przed operacją, a od września 2019 brałam już BARDZO silne leki przeciwbólowe (tramal, transtec) więc wiedziałam że muszę to zrobić już!! Dzięki doskonałym fachowcom że Szpitala Zakonu Bonifratrów dziś 7 dni po operacji jestem innym człowiekiem. A chciałabym prawe biodro zrobić w miarę szybko!!

 49. Adasko pisze:

  Ja wracałem osobowym na miejscu pasażera. Nie ukrywam że kierowca musi unikać gwałtownych hamowań raptownych skrętów ale do przeżycia. Tak przejechałem 150 km. z dwiema przerwami. A to dlatego że nie mogłem zmienić pozycji podczas siedzenia i zwyczajnie uwierał mnie szef na ranie 🙂 Jestem już 3.5 miesiąca po operacji i dziś weszłem poćwiczyć na orbitreku. Nic nie odczówam na wymienionej endoprotezie jednak nie przesadzam z czasem ćwiczeń no i czas spalić troszkę kalorii po świętach. Podsumowując to wyrwanie zęba gorzej boli niż ta operacja endoprotezy 🙂

 50. Amelia pisze:

  Witam 🙂 16 grudnia tego roku mialam endo prawego biodra. I tak jak wiekszosc tutaj zwlekalam z tym zabiegiem dlugo. W szpitalu bylam na kroplowkach i tabletkach , wiec nie czulam bolu. Balam sie co bedzie w domu. A tutaj niespodzianka bo okazuje sie ze nie musze brac nic przeciwbolowego. chodze o dwoch kulach. Na ta chwile tylko po domu , ale z dnia na dzien robie coraz wiecej krokow. Mam wrazenie ze niedlugo bede mogla odstawic jedna kule. Ale zeby nie bylo tak slodko to spanie na plecach doprowadza mnie do szewskiej pasji. Chociaz juz i do tego zaczynam sie pomalu przyzwyczajac. Wszystkim ktorzy sa przed operacja zycze wszystkiego dobrego i powodzenia :). Najgorsze sa pierwsze dni. Potem juz z dnia na dzien jest coraz lepiej 🙂

 51. Małgorzata pisze:

  Miałam operację 10 września, całkowita endoproteza bezcementowa. Chodzę od miesiąca bez kuli, siadam po turecku, kucam normalnie, ćwiczę; zakres ruchu w biodrze operowanym taki sam jak w zdrowym. Spaceruję dużo w szybkim tempie, bo lepiej mi się tak chodzi, robię około 2 km bez odpoczynku. Ciągle jednak utykam nieco, zwłaszcza jak się zmęczę. Pozbyliscie się tego utykania w końcu?

 52. Eljot pisze:

  Z tym kucaniem to zupełnie poważnie proszę uważać. Przy pełnym kucnięciu kąt w biodrze ma mniej niż 90 stopni!

 53. Eljot pisze:

  Jesli operacja endo biodra przebiegła bez komplikacji to można wracać osobowym jako padażer z przodu tak chyba jest wygodniej. Problem moga mieć osoby w sile wieku słabiej umięśnione. Ja jestem po 2 endo.

 54. Maciej pisze:

  Ja operację mam na początku lutego.
  -Wszystkie zęby muszą być bezwzględnie wyleczone? Nie da się ewentualnego zakażenia Endo osłonić antybiotykami?
  – Czy na drugi dzień można już samemu np iść do toalety? Załatwianie się na basen koszmar…
  – ile trzymają w szpitalu?
  – kiedy najlepiej zacząć rehabilitację?
  – czy chodzenie po schodach po powrocie do domu możliwe?- mieszkam na 4 piętrze….
  – jak jest z wejściem do wanny? Nie mówię tu oczywiście o siadaniu.
  Dziękuję za pomoc.

 55. Małgorzata pisze:

  Eljot, trn kąt 90 st. to koniecznie przez 6 tygodni, ja kucać zaczęłam po dwóch msc od operacji, kucalam też przed operacją i siedziałam po turecku, może dlatego mięśnie pozwolily na to.
  Maciej, teraz do Ciebie…
  Zęby przed operacją powinny być wyleczone, ewentualny kamień usunięty. Chodzi o to, by nie było ognisk zapalnych w organiźmie. Ja swoje wyleczyłam, wprawdzie drobne ubytki, ale tak. Przy operacji i tuż po niej dostaniesz antybiotyki, to obligatoryjne.
  Na drugi dzień po operacji chodziłam z chodzikiem po korytarzu, spokojnie można doczłapać do WC, są też w szpitalu nakładki na sedes gdyby była potrzeba usiąść na podwyższeniu, ale ja z nich nie korzystałam, dasz radę, ostrożnie, pomalutku, można złapać się poręczy w toalecie. Na czas operacji zakładają cewnik i tego musisz się spodziewać, obawiałam się cewnika, ale był wybawieniem zwłaszcza w nocy po operacji. Ty zapewne jednak będziesz mieć kaczkę 😀
  Pobyt w szpitalu to cztery dni, w pierwszy badania, drugi dzień operacja, trzeci dzień chodzik, czwarty dzień wypad do domu. Na czwarty dzień marzyłam o własnym łóżku.
  Po schodach dasz radę, oczywiscie z kulami, znajdź sobie film na YouTube jak się to robi. Żaden problem, wierz mi. Zresztą po operacji każdy dzień przynosi lepsze samopoczucie, ja wyszłam na pierwszy spacer gdzieś po tygodniu, nie był długi, ale dałam radę.
  Co do wanny to nie wiem, ja mam prysznic, dość wysoki brodzik i na początku mąż pomagał mi wychodzić, potem sama wyłaziłam wspierając się na kulach.
  Jeśli mogę coś doradzić, to przygotuj się na to, że po operacji (i przez około 10 nocy) będziesz mieć okropne problemy z piętą operowanej nogi. Leżąc na wznak wbija się w materac i boli niemiłosiernie, podkładalam miękki materiał, puchate skarpetki na stopę, nawet spałam na drugiej kołdrze przez pewien czas. To mi najbardziej dało w kość.
  Rehabilitacji nie miałam, nie dostałam się, ćwiczyłam sama w domu, plus rower stacjonarny, potem spacery. Dziś czuję się świetnie, a po schodach śmigam tak jakbym nigdy nie miała operacji. Nie martw się, wszystko będzie dobrze!

 56. Iktorn pisze:

  Jak się operować to tylko w Otwocku. To druga najlepsza klinika w EUROPIE!!!. Niema teraz limitów. Czekałem 3 miesiące. Wstaje się na drugi dzień i chodzi. Bardziej od nogi w 5 dobie to mnie boli głowa od leżenia aniżeli noga. Nie jest tak źle choć też miałem chwilę załamania co do sportu

 57. Małgorzata pisze:

  Teraz już tak robią ooeracje, że na drugi dzień się chodzi. 48 godzin po operacji byłam już w domu chodząc z kulami. Dziś, pięć miesięcy po operacji robię co chcę, idę gdzie chcę i jest super.

 58. Maciej pisze:

  Małgorzata, w poniedziałek miałem operację, we wtorek chodziłem o balkoniku, w środę o kulach, bólu pooperacyjnego zero.

 59. Małgorzata pisze:

  Hej Maciej ? super że już jesteś po operacji. Bólu zero, ale przeciwbólowe dostajesz? Ja bez przeciwbólowych funkcjonowałam gdzieś dopiero po 10 dniach. Owszem, nie bolało, ale bolało by bez leków. Teraz już masz „z górki”, najgorsze za Tobą. Życzę zdrowia

 60. Marcin pisze:

  Jestem po operacji 9 dzień po 12 h chodziłem już o kulach przed operacja była katastrofa a teraz po 9 dniach jest b.dodrze operacje robiono mi w Paryżu bo tu mieszkam w prywatnej klinice Arago którą polecam

 61. Maja - Endoproteza stawu biodrowego pisze:

  Dzien dobry, Jestem z Gorzowa, czy moga Panstwo poradzic gdzie najlepiej wykonac operacje, jak znalesc dobra placowke, lekarza tak aby byc pewnym ze osoba, placowka wykonujaca operacje, wklada w zabieg cale serce i stara sie aby wynik byl jak najlepszy? I na co trzeba byc bardzo uwaznym po wymianie stawu biodrowego i jak wyglada taka operacja i dalsza rehabilitacja?
  Z gory dziekuje.

 62. maia-nicole@hotmail.com pisze:

  Endoproteza stawu biodrowego
  Witam, Jestem z Gorzowa i będę musiała poddać się operacji. Czy mogą Państwo poradzić dobrego specjalistę w okolicach, szpital/ lekarza, który wkłada serce w to co robi? Boje się tej operacji i znałam bliska mi osobę, której operacja nie wyszła najlepiej. Mam również pytanie jak wygląda taka operacja, jak się do niej przygotować i jak jest po operacji co do funkcjonowania oraz rehabilitacji. Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

 63. Ja pisze:

  Polecam stronę endoproteza.info dużo informacji

 64. Maciej pisze:

  Małgorzata, Właśnie, że bolało tylko może przez jeden dzień. Zaraz po operacji miałem podłączona pompę z lekiem do wenflonu…ale wszystko do wytrzymania.

 65. Małgorzata pisze:

  Maciej, a widzisz, ja dostawałam przeciwbólowe w zastrzyku, potem w domu już tylko tabs. Generalnie tak jak piszesz, wszystko do wytrzymania 🙂 Poczekaj jeszcze trochę, jak zaczniesz śmigać to się nie będziesz chciał zatrzymać 😀

 66. Eliza pisze:

  Endoproteza biodra…Wszystkie osoby to operowane wczoraj, dziś,. A ja chciałam przekazać dobrą wiadomość.Jestem po endo…już siedem lat..Zastanawiam się która noga była operowana..Nie mam żadnych ograniczeń… Po operacji nie odczuwałam bólu i tak jest do dzisiaj.

 67. Małgorzata pisze:

  Eliza, to doskonała wiadomość ? dzięki, to budujące ?

 68. Anonim pisze:

  aco z zastrzykami przeciw zakrzepowymi

 69. Małgorzata pisze:

  Zastrzyki przez 30 dni miałam

 70. Staw biodrowy pisze:

  Każdy innaczej przechodzi u mnie mija 8 doba i boli najgorzej w nocu .Miałam zabieg w marcu 2020 alr mysl4 ze bedzie lepiej ból się zniesire a pózniej życie bez bólu pozdraeiam Elżbieta

 71. Ewa pisze:

  Witam Dwa tygodnie temu miałam wszczepiona endoprorezę biodra i tu zaczyna się problem otóż noga operowana jest wyraźnie dluzsza Pani doktor operator stwierdziła że to nie salon kosmetyczny i że w trakcie rehabilitacji to się wyrówna Mam pytanie czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem Dodam że różnica wynosi ok 3cm

 72. Anonim pisze:

  KOBIETA 50lat Witam Mam pytanie Ktoś spotkał się z dłuższa noga po wszczepienia endoprorezy stawu biodrowego i czy wyrówna się to podczas rehabilitacji Różnica ok 3cm

 73. Ivet pisze:

  Ja mam dłuższą operowana. Widzę to jak siedzę na wersalce, jest ona wyższa nie pokrywa się z drugą. Też się martwię, może faktycznie rehabilitacja wskazana? Jak długo czuliscie sztywność i rwanie w biodrze po operacji? jak wogole takie objawy macie.jak długo czasu u Was minęło do pełnego zgiecie kolana na leżąco?

 74. wald66 pisze:

  21 dzień po lewym biodrze.Obrzęk po 3 dniach zszedł aż do stopy.Gorączkowanie do 14 dnia,okłady chłodzące,altacet.Oczywiście ćwiczenia i chodzenie o kulach.Bóle mięśni uda i łydki,chyba związane ze zmianą geometrii chodu.Nie jest to takie proste.Zobaczymy.Operacja w Turku ( Polska).

 75. Małgorzata pisze:

  Nie jestem lekarzem, nie wiem czy ta nierówność nóg zniknie,, ale ja po operacji miałam idealnie równe nogi, a przed operacją była różnica prawie 2 cm. Od początku czułam że jest idealnie, jak stałam, siedziałam itp. Na wypisie ze szpitala operator napisał że nogi równe na całej długości, zresztą to było pierwsze, co chciałam wiedzieć po zabiegu. Rehabilitacji nie miałam, jestem już 6 msc po operacji, jest doskonale. Jak dochodziłam do zdrowia to też ciągnęły mnie mięśnie, ale z czasem to mija, gdzieś po 4 miesiącach było ok, trzeba chodzić, ćwiczyć.

 76. Ewa pisze:

  Mam pytanie czy kiedy miała Pani tę różnicę w długości nóg to nosiła Pani wkładki ortopedyczne

 77. Małgorzata pisze:

  Miałam wkładkę 1 cm przez jakieś dwa lata, potem nawet to było trochę za mało, ale bez wkładki chodziłabym dużo gorzej i większy ból biodra, kolana, kręgosłupa lędźwiowego

 78. Marta pisze:

  4 tygodnie po wymianie lewego biodra.Wykonuje ćwiczenia izometryczne.Będę próbowała chodzić z jedną kulą.Nic nie boli.
  Napiszcie kiedy doszliście do wprawy samodzielnego wiązania butów,ubierania skarpet.

 79. ramzes pisze:

  Jestem pół roku po operacji (20-09-2019). Jestem sprawna, bez bólu, ale bardzo uważam. Chodzę bez laski. Czy mogę klękać (uprawiam ogród i bardzo brakuje mi tej pozycji) ???

 80. Beata pisze:

  Prosze pamietac o jednym… albo dwie kule albo wcale, tak mowia rehabilitanci i maja racje. Chodzenie ojednej kuli moze problemy z kregoslupem w odcinku ledzwiowym i z miednica. Ja musialam wrocic do dwoch kul

 81. Gorączka po operacji endoprotezy biodra pisze:

  Witam,
  Babcia miała 3 tyg temu operacje biodra po złamaniu. Od czasu wypisania ze szpitala temperatura u babci jest wysoka ok 37,5-38 stopni, aczkolwiek łatwo się zbija paracetamolem. Dodatkowo ma suchy kaszel. I w drugim tygodniu po operacji miała dreszcze przed napadem gorączki. Gorączka wystepuje poznym południem, wieczorem. Babcia Ma tez wysokie CRP= 95. Po kontakcie z lekarzem rodzinnym Przyjmowała 2 antybiotyki: w 2 tygodniu augmentin, a w 3 tygodniu clindamycin. Bez zadnej poprawy. Co robic?

 82. Beata pisze:

  Nie wiem czy rodzinni jezdza na wizyty domowe. Moze skontaktowac sie z lekarzem operujacym? Polecam tez forum bioderko.pl

 83. Ania pisze:

  Do Goraczki po operacji. Jak zdrowie u babci? Ile babcia ma lat? Mam podobna syt z mama l.87 ktora przez bol malo chodzi. Wciaz boi sie isc na operacje. Stad pytanie w jakej kondycji byla babcia przed operacja i jak jest teraz?

 84. Halina pisze:

  Mam krótszą nogę od dziecka, czeka mnie entoproteza, czy można wyrównać dluści nóg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2020