endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego – kiedy jest konieczna? Jak przebiega operacja?

Opublikowano: 10 czerwca 2024

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest to wszczepienie sztucznego stawu biodrowego, czyli endoprotezy biodra. Jest to zabieg konieczny, gdy staw naturalny jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie, gdy powoduje silny ból, którego nie można złagodzić innymi metodami leczenia. Endoprotezoplastyka całkowita stawu biodrowego jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Celem operacji jest usunięcie zniszczonych elementów stawu biodrowego (panewki stawowej i głowy kości udowej) oraz ich wymiana na gładkie implanty współpracujące ze sobą, łącznie  tworzące  protezę.

Najczęstsze wskazania do endoprotezoplastyki stawu biodrowego to: zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (artroza), reumatoidalne zapalenie stawów, aseptyczna martwica głowy kości udowej, urazy i złamania szyjki kości udowej, wrodzone wady stawu biodrowego oraz powikłania po wcześniejszych operacjach stawu biodrowego, gdy inne procedury nie przyniosły poprawy lub wręcz pogorszyły stan pacjenta. Endoproteza wymusza ograniczenie aktywności fizycznej z powodu ryzyka zwichnięcia sięgającego 4,5% przypadków. Jednak zdarzają się wyjątki od tej reguły – uzależnione jest to od rodzaju endoprotezy. Niektóre z nich pozwalają na powrót do sportu po operacji.

Przebieg operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego

Przed operacją endoprotezoplastyki stawu biodrowego konieczne jest wykonanie dokładnych badań obrazowych (RTG i rezonans magnetyczny biodra) oraz ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta, konsultacje z chirurgiem ortopedą, anestezjologiem oraz w razie potrzeby, innymi specjalistami, zaplanowanie operacji i wybór odpowiedniego rodzaju endoprotezy. Operacja przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym lub regionalne (zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe). Dostęp chirurgiczny przez wykonanie nacięcia w okolicy biodra. Usunięcie uszkodzonego stawu polega na  wycięciu zniszczonych fragmentów kości udowej i panewki stawu biodrowego. Wszczepienie endoprotezy to umocowanie nowego sztucznego stawu, składającego się z metalowej głowy i trzonu oraz plastikowej lub ceramicznej panewki. Zamknięcie rany, zszycie tkanek miękkich i skóry.

Po operacji konieczna jest rehabilitacja. Specjalnie dobrane ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają w przywróceniu pełnej sprawności stawu. Regularne wizyty kontrolne u chirurga ortopedy mają na celu monitorowanie postępów gojenia i funkcjonowania endoprotezy. Powrót do pełnej aktywności może zająć kilka miesięcy. Większość pacjentów doświadcza znaczącej ulgi w bólu i poprawy jakości życia po udanej endoprotezoplastyce stawu biodrowego.

Rodzaje endoprotezoplastyki biodra

W Szpitalu Carolina w zależności od rodzaju uszkodzeń wykonuje się zabiegi:

  • Endoprotezoplastyka całkowita, czyli usunięcie panewki stawowej i szyjki kości udowej,
  • Endoprotezoplastyka częściowa, czyli usunięcie głowy kości udowej,
  • Kapoplastyka całkowita metodą BHR, czyli usunięcie powierzchni stawowych i tkanek podchrzęstnych.

Klinika jako pierwsza w Polsce wprowadziła innowacyjne protezy stawu biodrowego typu „custom made”, są to implanty dopasowane do konkretnego pacjenta, produkowane na podstawie badań tomografii komputerowej i z wykorzystaniem technologii 3D.

materiał sponsorowany

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...