Leki nasenne opierają się na melatoninie. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że można ją przedawkować. Czego można się spodziewać po przedawkowaniu melatoniny? Jak uzyskać pomoc w przypadku przedawkowania melatoniny?
Jest to hormon, który produkuje organizm i dzięki niemu można m.in. spokojnie spać. Melatonina zwana potocznie hormonem ciemności reguluje cykl, w którym organizm powinien odpocząć. Podstawowym objawem niedoboru melatoniny to przede wszystkim problem z zasypianiem, a także wybudzaniem się rano. Utrzymujące się zmęczenie, problemy z koncentracją, a także obniżenie samopoczucia, to również symptomy mogące informować o problemach z regulacją melatoniny. Tego problemu często doświadczają osoby po 55. roku życia.
Melatonina występuje jako lek na eReceptę, ale również dostępny może być bez recepty w suplemencie diety na sen dla dorosłych i dzieci w postaci tabletek, kremów, płukanek lub żeli. Jeżeli jest używany przez krótki czas, melatonina powinna być bezpieczna. W niektórych sytuacjach możliwe jest przedawkowanie melatoniny. Ważne jest, aby zrozumieć, jak bezpiecznie korzystać ze środka nasennego. Należy również zdawać sobie sprawę z objawów przedawkowania melatoniny.
Do tej pory eksperci nie wymyślili konkretnej dawki ani czasu, w którym suplement powinien pomóc w bezsenności. Wiele badań dotyczy dawek od 0,1 do 10 miligramów melatoniny. Ale lekarze uważają, że od 2 do 3 miligramów to zwykle dobra ilość na początek. Trudno jest dokładnie określić, ile melatoniny powinna przyjmować każda osoba. Organizm każdego może inaczej zareagować na suplement w zależności od wieku, płci i powagi problemu ze snem.
Zbyt dużo melatoniny może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Częste działania niepożądane melatoniny obejmują:
Erecepta na lek nasenny nie będzie dobrze pracować z lekami przeciwdrgawkowymi, antydepresyjnymi, przeciwzakrzepowymi, antykoncepcyjnymi, czy lekami na cukrzycę. Aby rozpocząć bezpieczną suplementację melatoniną, warto skorzystać z konsultacji online na platformie medycznej haloDoctor, podczas której lekarz wyjaśni jak melatonina wpływa na organizm i jak współgra z innymi lekami. Bardzo ciężko jest przedawkować melatoninę ze względu na jej działanie, również stosowanie przez dłuższy okres czasu, nie powoduje u pacjenta uzależnienia. Jednakże jak każdy lek oraz suplement diety, powinien być kontrolowany przez lekarza, wykonując regularne badania.
Pacjent może mieć reakcję alergiczną na melatoninę, ale jest to rzadkie. W niektórych przypadkach pacjenci mogą mieć anafilaksję, która jest zagrażającą życiu reakcją alergiczną, po zastosowaniu melatoniny. Inne objawy reakcji alergicznej na melatoninę mogą obejmować:
W takich przypadkach, może być konieczne odwiedzenie izby przyjęć w celu natychmiastowego leczenia. Każda reakcja alergiczna może mieć poważne skutki uboczne, a dla wielu pacjentów może skończyć się to koniecznością przyjęcia dodatkowych leków lub zastrzyków przeciwhistaminowych. Taki zastrzyk pacjent powinien bez problemu otrzymać w każdej przychodni, gdzie przyjmuje lekarz POZ.
Dodaj komentarz