Menu

Europejski Festiwal Smaku, czyli jak „Gwiazdy smakują Lubelszczyznę”

Europejski Festiwal Smaku to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz Lublina, promując kulturę regionu. Hasło tegorocznej brzmiało „Amore – smakuj życie”. Tej miłości było tam wiele, i to w dodatku w różnych odsłonach.

Europejski Festiwal Smaku trwał tydzień. Podczas imprezy mogliśmy delektować się specjałami kulinarnymi, muzycznymi, teatralnymi, filmowymi i modowymi. Każda edycja prezentuje inny zakątek Europy – w tym roku były to Włochy. Nieodłącznym symbolem ich kultury jest moda, tak więc i jej nie mogło zabraknąć w Lublinie.

Na Plac po Farze prosto z największego lubelskiego hotelu Victoria*** przyjechały gwiazdy polskiego ekranu. Przed blisko tysięczną widownią wcieliły się w role modelek i modeli, prezentując włoskie inspiracje polskich projektantów.

Jako pierwszą zobaczyliśmy kolekcję firmy s.Moriss. Sylwia Wysocka, Izabela Trojanowska, Zofia Czernicka i Michalina Robakiewicz szykownie prezentowały jesienne płaszcze w stylu lat 70. Pod spodem dojrzeliśmy wysmakowane, korespondujące z całością sukienki, zaś eleganckie muszkieterki i futrzane sneakersy firmy Booci doskonale podkreślały charakter kolekcji, zapowiadającej jesienno-zimowy sezon. Dopełnieniem stylizacji stała się biżuteria Galiny Kowalskiej ze szkła weneckiego.

Panie emanowały urodą, o pielęgnację której zadbała firma Seaweex, produkująca naturalne kosmetyki z irlandzkich wodorostów, oraz polska firma kosmetyczna Jadwiga, znana na rynku polskim od lat 60. ub. stulecia.

Stylizacje fryzur były dziełem pracowników salonu Frizisto, a pomogły w tym szampony marki Farmona. Makijażami zajęły się Perfumeria Douglas i firma Paese.

Obok przepięknych modelek na wybiegu pojawili się panowie: Piotr Zelt, Lech Dyblik, Jan Monczka i Dawid Czupryński. Garnitury eleganckiej polskiej marki Lavard, w które byli ubrani, stworzyły doskonałą harmonię z butami Domeno, firmy specjalizującej się w ubieraniu gwiazd.

W drugim secie aktorki pokazały delikatną, pastelową, a za razem zmysłową kolekcję MK Polka Katarzyny Krawczyk i Marzeny Buczyńskiej.

Projektantka Aneta Michalska, która do tej pory ubierała aktorki, tym razem stanęła przed wyzwaniem ubrania panów i jak zwykle nie zawiodła. Lniane garnitury w lazurowo-letnich kolorach i czarne t-shirty z Outlet Center podkreśliły klasyczny męski styl włoski. Uzupełnieniem obydwu kolekcji były kolorowe trampki marki New Age.

Jako trzecia pojawiła się śmiała i zjawiskowa kolekcja polskiej, mieszkającej na stałe w Szwecji projektantki Marioli Turbiarz, która od lat tworzy kolażowe i unikatowe kompozycje obrazów Dowodem tego stała się Zofia Czernicka, będąc obrazem Caravaggia „Św. Mateusz i anioł”. Do tej kolekcji specjalnie zaprojektowano i ręcznie wykonano wytworne buty Marianna No. Panie wystąpiły z torebkami Collarme. Choć niewidoczna, była z nami bielizna Alles.

Pokazy oprawione niezwykłą muzyką neapolitańską przeniosły nas w klimat gorącej Italii, którą zaprezentował jeden z najlepszych sekstetów w Polsce – zespół Bogna Band z Łodzi, grający pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

Scenografię sceny przygotowała Pracownia Projektowa Wnętrz  AB STUDIO Anny Bedlickiej z Lublina.

Na tym jednak nie kończyły się niespodzianki. Pierwszy raz razem wystąpił duet znakomitej Izabeli Trojanowskiej z rodowitym Neapolitańczykiem Luigim Pagano. Utwór „Mambo Italiano” porwał do tańca publiczność i – jak podkreśliła artystka – sprawił, że było „ogniście”.

Po tych żywiołowych rytmach aktorzy pojawili się na „Scenie Smaku” w asyście autorytetów kulinarnych z restauracji Hades i RestoBar.

Odbył się tam pokaz kulinarny. Pokaz mistrzowski zaserwował również Robert Makowicz. Koneserów włoskich rytmów na główny koncert festiwalu zaprosiła Arena Lublin. Wystąpili w nim Al Bano & Romina Power z orkiestrą symfoniczną, Drupi, Sabrina oraz Stefano Terrazzino.

Wieczorem, już po modowo-muzyczno-kulinarnych przygodach na gości czekała uczta siedmiu smaków regionu, serwowanych przez Ogród Restaurację Naturalną, mieszcząca się w hotelu Victoria***.

Organizatorem Europejskiego Festiwalu Smaku jest Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. Organizatorem pokazu mody z „Gwiazdy smakują Lubelszczyznę” była agencja Makana Art & Business Małgorzata Kotwica.

Tekst: Małgorzata Kotwica

Fot. Przemek Gąbka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023