dieta wegańska

Fakty i mity na temat diety wegańskiej – czas je poznać

Opublikowano: 26 marca 2023

Czasami można usłyszeć czy przeczytać wiele nieprawdziwych informacji na różne tematy. Zasadniczo problem dezinformacji jest powszechny oraz bardzo częsty. Niestety przekłada się na bardzo ważne dziedziny życia, także na dietę człowieka. Niewątpliwie wiele mitów narosło wokół diety wegańskiej. Dziś przedstawimy Wam najważniejsze fakty i obalimy też mity.

Zależne i niezależne badania pokazują, że dieta wegańska jest zdrowa

Warto wiedzieć, że rzeczywiście dieta wegańska jest zdrowa. Potwierdzają to zależne i niezależne badania przeprowadzone przez licznych naukowców. Rzeczywiście osoby na diecie wegańskiej rzadko kiedy zmagają się z problem otyłości czy nawet nadwagi. Do tego rzadziej chorują na choroby nowotworowe czy serca.

Jak dowodzą najnowsze badania, mężczyźni, którzy całkowicie zrezygnowali z jedzenia mięsa żyją średnio 6 lat dłużej, kobiety natomiast nawet o 9 lat. Wynik jest więc bardzo dobry. Do tego polepsza się ich jakość życia. Mają więcej energii. Jednocześnie osoby na diecie wegańskiej z większą starannością dobierają produkty i zwracają uwagę na to, co jedzą. Niewątpliwie też bardziej delektują się jedzeniem, a ich kubki smakowe są bardziej rozwinięte.

A co z suplementacją? Czyli częsty mit na temat diety wegańskiej

Wiele osób uważa, że będąc na diecie wegańskiej trzeba jadać wręcz hurtowe ilości suplementów diety. Ale jak możecie się domyślić nie jest to prawda. Niestety ten mit jest wciąż powtarzalny i z tego też powodu ludzie w niego wierzą. A tak rzeczywiście nie jest. Wyobraźcie sobie, że przy odpowiednio zbilansowanej diecie wegańskiej nie ma konieczności suplementowania żadnej witaminy. Swoją drogą nadal wierzycie, że suplementy diety się przyswajają? Najlepsze u przeciwników diety wegańskiej jest to, że uważają oni, iż właśnie taka dieta nie jest odżywcza, podczas gdy to właśnie osoby na zwykłej diecie opartej na mięsie mają większy problem z niedoborami. Ale cóż, to cecha naszego społeczeństwa, że nie mając pojęcia o czymś lepiej się wypowiedzieć. Dieta wegańska rzeczywiście jest zdrowa i warto na taką się zdecydować. Jej zbilansowanie również nie jest trudne, ani czasochłonne. Warto jeść warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz kasze. Produkty mleczne należy zastąpić roślinnymi. Swoją drogą kawa z dodatkiem napoju owsianego smakuje zdecydowanie lepiej niż zwykła kawa z mlekiem krowim. Pomyślcie tylko, że pijecie mleko z wymion krów, którym wcześniej zabrano cielęta (przeznaczone na ubój). To nie ma w sobie nic z humanitaryzmu.

Dieta dla wegan – smaczna, zdrowa i ekologiczna

Niewątpliwie dieta dla wegan jest czymś więcej niż tylko dietą. Jest sposobem na pokazanie miłości do zwierząt. Można smacznie i zdrowo się odżywiać, a przy tym nie trzeba przyczyniać się do cierpienia braci mniejszych. Jeżeli argumenty o humanitaryzmie i empatii do Was nie przemawiają, to powinniście przejść na dietę wegańską, bo jest zdrowa i dobra dla Was. Dania są wyjątkowo smaczne i oparte na dużej ilości warzyw oraz przypraw. Rzeczywiście można wręcz poczuć poezję smaków. Ale to nie wszystko o czym musicie wiedzieć. Otóż zapewne zauważyliście, że wiele mówi się o ekologii. Nie jest to przypadkowe, w końcu chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że wody są zanieczyszczone i na taki stan rzeczy wpływa także hodowla zwierząt.

Produkcja mięsa nie tylko nie jest humanitarna, ale jest nieekologiczna

Zaraz przedstawimy Wam dane, które powinny Wam dać dużo do myślenia. Wyobraźcie sobie, że produkcja 1 kg wołowiny pochłania 15 000 litrów wody, do produkcji 1 kg wieprzowiny potrzebujemy niemal 6 000 litrów wody, natomiast produkcja 1 kg mięsa drobiowego pochłania mniej więcej 4 300 litrów wody. A potem dziwimy się, że wody pitnej zaczyna brakować. Pomyślcie tylko, że wystarczy tak niewiele, by zyskać tak wiele. Jednym z pierwszych kroków jest rezygnacja z mięsa, a potem należy zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego. Produkcja warzyw i owoców nie jest tak obciążająca dla środowiska i to również fakt niezaprzeczalny.

Przejście na weganizm nie jest trudne. Warto choć przez 30 dni spróbować, a gwarantujemy, że już więcej nie sięgniecie po mięso.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Pasta z orzechów laskowych
Pasta z orzechów laskowych ma ogromny potencjał zdro...