Festiwal Muzyka Królów Polskich

Opublikowano: 5 września 2019

Festiwal polskiej muzyki dawnej „Muzyka Królów Polskich” to kolejna nowa inicjatywa Polskiej Opery Królewskiej. Koncerty przywrócą pamięć o zabytkach muzyki, która rozbrzmiewała na polskich dworach.

Rodziny królewskie bardzo dbały o różnorodny repertuar i wysoki poziom muzyki, która towarzyszyła uroczystościom kościelnym i państwowym, a także była obecna w życiu codziennym. Ważne jest zachowanie pamięci o wspaniałych dziełach dawnych mistrzów. W trakcie pięciu wydarzeń festiwalowych, które zaczną się 25 września, rozbrzmiewać będzie muzyka, która była grana na dworach Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Augusta – ostatniego z Jagiellonów, Władysława IV Wazy i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Koncert inauguracyjny odbędzie się na Zamku Królewskim. Do programu wybrane zostały kompozycje Adama Jarzębskiego, Bartłomieja Pękiela i Marcina Mielczewskiego w wykonaniu artystów zespołu Capella Regia Polona i Chóru Kameralnego Opery Królewskiej. Muzyka barokowych mistrzów towarzyszyła wszelkim  uroczystościom odbywającym się na dworach polskich Wazów, a poziom artystyczny utworów i wykonawców był bardzo wysoki.

Adam Jarzębski jest autorem wielu kompozycji określanych jako Canzoni i Concerti, zawierających 27 kameralnych utworów instrumentalnych, w tym bardzo znanego – „Tamburetta”. Zdobył uznanie Zygmunta III Wazy, który mianował go królewskim architektem, dzięki czemu doglądał budowę pałacu w Ujazdowie. Jarzębski był muzykiem kapeli królewskiej, skrzypkiem i poetą, wydał poemat „Gościniec albo krótkie opisanie Warszawy”, pierwszy przewodnik po stolicy, w którym bardzo barwnie opisuje wygląd, wydarzenia i życie kulturalne miasta. Jest też wzmianka upamiętniająca Bartłomieja Pękiela i Marcina Mielczewskeigo – „Pękiel, zacny organista, dobry z nimże komponista; I Mielczewskeigo też rzeczy. Do grania, śpiewania grzeczy”.

Kolejnym kompozytorem i organistą należącym do największych twórców epoki baroku był Bartłomiej Pękiel, organista w kapeli królewskiej Władysława IV Wazy, a potem kapelmistrz Kapeli Katedralnej na Wawelu. Zachowało się 29 jego utworów. Jego twórczość obejmuje muzykę wokalno-instrumentalną. Do najbardziej znanych utworów kościelnych można zaliczyć „Dulcis Amor Jesu” i „Missa concentrata la Lombardesca” oraz kompozycje oratoryjne.

Najbardziej znanym w Europie kompozytorem polskim XVII w. był Marcin Mielczewski, muzyk królewski, wybitny kapelista Władysława IV. Jego utwory znane były m.in. w Rosji, Niemczech, Paryżu. Do dziś zachowała się jedna niekompletna msza, 34 wokalno-instrumentalne koncerty kościelne i wiele utworów religijnych oraz kompozycji instrumentalnych. Na festiwalu wykonane zostaną „Magnificat” i „Canzona prima a due”.

Koncerty odbywać się będą także w barokowym kościele św. Anny, gdzie publiczność wysłucha utworu Sebastiana Klonowica „Hebdomas” oraz cyklu pieśni religijnych z końca XVI w. o stworzeniu świata. W Sali Balowej Zamku Królewskiego usłyszymy pierwszą polską operę „Nędzą Uszczęśliwiona”, której prapremiera odbyła się w 1778 r. w Pałacu Radziwiłłów. Opera powstała na podstawie kantaty Franciszka Bohomolca, z muzyką Macieja Kamińskiego do libretta Wojciecha Bogusławskiego. Inscenizacji w Polskiej Operze Królewskiej podjął się Jarosław Kilian.

Festiwal zakończy koncert „Muzyka czasów Kazimierza Wielkiego”. W repertuarze znajdą się utwory ze średniowiecznych zabytków polskiej kultury muzycznej i kompozycje Guillaume’a de Machaut, jednego z najsłynniejszych europejskich twórców XIV w. Koncertom festiwalowym towarzyszyć będą muzycy i śpiewacy Polskiej Opery Królewskiej, a także zaproszeni instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na kopiach instrumentów historycznych.

Muzyka Królów Polskich

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
saksofon
Saksofon to instrument o wyjątkowym brzmieniu, który...
wzmacniacz do perkusji
Przy zakupie wzmacniacza do perkusji elektronicznej należy w...
Przenikania
Główną ideą cyklu wystaw Przenikania jest promowani...
Teatr Muzyczny ROMA
Tak najkrócej można st...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...