Festiwal Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne – dobra muzyka na żywo i na ekranie

Opublikowano: 18 czerwca 2019

Z Biegiem Loary to motto 19. Festiwalu Ogrody Muzyczne, który odbędzie się w dniach od 30 czerwca do 28 lipca 2019 r., w pawilonie koncertowym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

W tym roku gościem honorowym został Region Centralny-Dolina Loary ze środkowej Francji (Region Centre-Val de Loire). Główną ideą festiwalu jest prezentowanie ciekawych wydarzeń z dziedziny muzyki – opery na wielkim ekranie, projekcji filmowych, baletów. Festiwal to 20 projekcji filmowych i 5 koncertów na żywo. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Jak co roku w ramach Festiwalu odbędą się liczne retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych, m.in. z Metropolitan Opera („Traviata”, „Aida” i „Dziewczyna z Zachodu”) oraz Teatru Bolszoj („Syfilda”, „Bajadera” i „Suita Carmen & Pietruszka”).

W związku z 500. rocznicą śmierci Leonarda da Vinci podczas tegorocznego Festiwalu odbędzie się wieczór poświęcony temu wszechstronnemu twórcy, który zmarł w pałacu Clos Luce, w Dolinie Loary. W pierwszej części wieczoru Sławomir Zubrzycki zagra na zrekonstruowanym przez siebie instrumencie projektu Leonarda da Vinci (viola organista), zaś w drugiej będzie można obejrzeć film „Leonardo – wewnątrz umysłu geniusza” z serii BBC Documentaries.

Inspiracją dla każdej edycji Festiwalu jest kultura i sztuka gościa honorowego, w tym roku Francji. Francuskie akcenty to m.in. film „Księżniczka w oślej skórze” z muzyką znakomitego kompozytora Michela Legranda, a także retransmisja „Koncertu spod Wieży Eiffla” z udziałem znanych śpiewaków: Joyce DiDonato czy Philippe’a Jaroussky’ego.

Do tradycji Ogrodów Muzycznych należą też filmowe zapisy koncertów z udziałem znakomitych artystów. Wystąpią Hans Zimmer, André Rieu oraz Juan Diego Flórez. Oprócz koncertów odbędą się projekcje filmów dokumentalnych. Montserrat Caballé, o słynnej śpiewaczce, która śpiewała w duecie z Freddie’m Mercurym, o zespole 2 Cellos oraz o Zygmuncie Krauze , wybitnym polskim kompozytorze, dyrektorze muzycznym Festiwalu.

Festiwal Ogrody Muzyczne to także koncerty na żywo, wydarzenie o wyjątkowym charakterze muzycznym. To spotkanie z bardzo różnorodnym repertuarem i w znakomitym wykonaniu – Chopin University Big Band, Janusza Wawrowskiego z Orkiestrą Smyczkową Warsaw Players, Estonian Voices oraz Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego.

W programie festiwalu nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Realizowany jest specjalny program edukacyjno-artystyczny dla dzieci – Dziecięce Ogrody Muzyczne.

Festiwal Ogrody Muzyczne to coroczne letnie święto z muzyką w roli głównej, które od lat zagościło w Warszawie i przyciąga coraz więcej słuchaczy, którzy mogą cieszyć się na myśl o atrakcyjnych spotkaniach z muzyką w czasie wakacji.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...