SACRUM NON PROFANUM

FESTIWAL SACRUM NON PROFANUM : Pustkowo-Trzęsacz-Szczecin-Konarzewo

Opublikowano: 9 sierpnia 2020

Trwa XVI edycja festiwalu Sacrum Non Profanum dedykowany w tym roku św. Janowi Pawłowi II w 100 rocznicę jego urodzin. Został zainaugurowany w Pustkowie nad Bałtykiem, w parku Przyjaciół, gdzie znajduje się Bałtycki Krzyż Nadziei, będący kopią krzyża z Giewontu.

W koncercie plenerowym „Od Bałtyku do Tatr” Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łobza pod dyrekcją Dariusza Ledziona wykonała wraz z solistami utwory kompozytorów polskich XIII-XX wieku, zaczynając od hymnu „Gaude Mater Polonia”. Utwory nawiązywały także do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, zaślubin z Bałtykiem i ustawienia krzyża na Giewoncie. Spotkanie zakończyła „Modlitwa AK” Adama Kowalskiego, wiązanki pieśni żołnierskich i góralskich, owacje publiczności i bisy.

Honorowym gościem inauguracji był metropolita szczecińsko –kamieński ks abp Andrzej Dzięga, który w serdecznych słowach podziękował prof. Bohdanowi Boguszewskiemu za organizację tegorocznego festiwalu. Koncert z maestrią prowadził Bogdan Matławski.

W następnych dwóch dniach festiwal przeniósł się do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. Wystąpili tam młodzi szczecińscy artyści skupieni w  Zespole Accord Strings Ensamble (Oleg Wolański – akordeon, Edyta Wolańska – I skrzypce, Izabela Lazar -II skrzypce, Edyta Hadzielska – altówka, Natalia Wesołowska-wiolonczela, Karol Nasiłowski – kontrabas).  Zachwycili nadmorskich melomanów brawurowym i pięknym wykonaniem słynnych tańców.
Kolejnymi wykonawcami był muzycy Zespołu Movie Music Quintet (Katarzyna Krajka – flet, Damian Krajka – altówka, Maja Nizińska – wiolonczela, Karol Nasiłowski – kontrabas, Izabela Nasiłowska – fortepian). Z wrażliwością , stylowo wykonali muzykę z gier komputerowych i filmów. Zasłuchana festiwalowa publiczność , odpowiedzialnie znosząc pandemiczne obostrzenia, zachwycała się piękną muzyką z „Titanica”, „Harry Pottera”, „Wiedźmina” czy „Stawki większej niż życie” i In.

W kolejnych dniach festiwal przeniósł się do Szczecina, gdzie był wernisaż wystawy poświęconej Ojcu Świętemu.

Wielkie wrażenie zrobił na publiczności bazyliki archikatedralnej w Szczecinie Chór im. Jana Szyrockiego pod kierownictwem Szymona Wyrzykowskiego. Cudowne brzmienie i interpretacja utworów dawnych i współczesnych wywołało entuzjazm publiczności. Tegoroczną Nagrodę dziennikarzy ufundowaną przez SAWP otrzymał znakomity baryton rodem z Gdańska – Leszek Skrla. Nagrodę wręczyła Ewa Kuklińska. W zastępstwie odebrał ją dyr. festiwalu. (lb)

Leszek Bończuk

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...