Festiwale polonijne „Losy Polaków” zdobywają coraz większą popularność w kraju i na świecie. 3 listopada 2018 r. od godz. 10.00 i 4 listopada br. od godz. 14.00 w Warszawie odbędzie się uroczyste rozdanie nagród i finałowe pokazy XIII Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2018”.
Tegoroczny Festiwal Polonijny „Losy Polaków 2018” jest przeglądem profesjonalnych i amatorskich dzieł multimedialnych z zakresu: filmu, telewizji, radia i internetu. Celami festiwalu jest promocja polskiej historii, kultury, tradycji w Polsce i za granicą wśród środowisk polonijnych, nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów Polaków mieszkających za granicą z tymi, którzy żyją w kraju.
Jury XIII Festiwalu Polonijnego “Losy Polaków 2018” oceniało 106 nadesłanych prac tj. filmów i programów: telewizyjnych, radiowych, multimedialnych oraz portali internetowych. Prace ukazują życie Polaków w ponad 20 krajach świata m.in. w Afganistanie, Australii, Białorusi, Filipinach, Francji, Holandii, Irlandii, Izraelu, Kanadzie, Kazachstanie, Litwie, Meksyku, Niemczech, Rosji, RPA, Szwecji, USA, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, a także w Polsce.
Jury przewodniczy Paweł Woldana, reżyser filmowy i telewizyjny.
Kolejne festiwale polonijne Losy Polaków pokazują związki środowisk polonijnych z Macierzą. Prezentuje losy Polaków mieszkających za granicą. Wspiera talenty z różnych dziedzin sztuki wśród Polonii. Promuje wśród Polonii osoby, które odniosły sukces w dziedzinie kultury, nauki, biznesu zarówno w kraju jak i zagranicą. Organizatorzy za cel postawili sobie także wzmacnianie patriotyzmu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, poprzez multimedialne prezentację wzorów i autorytetów,
Festiwale polonijne Losy Polaków odbywające się co roku, mają wyznaczone ważne główne tematy. W br. to obchody odzyskania setnej rocznicy niepodległości. W 2019 r. głównym jego tematem będzie siedemdziesiąta piąta rocznica Powstania Warszawskiego i osiemdziesiąta rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
W ramach Festiwalów Polonijnych Losy Polaków w latach 2018-2022 są zaplanowane:
– pokazy krajowe nadesłanych prac we współpracy z samorządami lokalnymi, domami kultury, szkołami i parafiami,
– pokazy zagraniczne nagrodzonych prac z udziałem twórców z: USA, Kanady, Australia, Białoruś, Litwa i Ukraina
– dyskusje i konkursy: wpływ Polaków na losy świata, jakie filmy powinny promować Polskę
– program edukacyjny: Historia Polski i poezja – od Piasta do współczesności –A. Siedlecki
– realizację z TV Polonia cyklu „Losy Polaków” – filmów i nagrań prezentujących sylwetki zasłużonych Polaków,
– wsparcie Muzeum Multimedialnego Pszczelarstwa w Urlach –międzynarodowe konferencje i warsztaty,
– tworzenie Leksykonu Multimedialnego Polonii i wsparcie Wielkiej Encyklopedii Dziedzictwa Polonii Świata.
Patronat honorowy nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i minister Piotr Gliński, a także marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej dr Stanisław Karczewski.
Rozdanie nagród w ramach Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2018” odbędzie się w Warszawie 3 i 4 listopada 2108 r. w Centrum Prasowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ul. Foksal 3/5.
Ewa Ploplis
Dodaj komentarz