Menu
filtry do odkurzacza

Filtry do odkurzacza – dlaczego są ważne i jakie rodzaje kupisz?

Odkurzanie to jedna z podstawowych czynności, jaką robimy w domu. Właściwy odkurzacz sprawdza się z czyszczeniu różnych powierzchni, a także stanowi prosty sposób na pozbycie się kurzu i zanieczyszczeń. Jednak, aby rola odkurzacza się sprawdzała, trzeba mieć do niego odpowiedni filtr. Czym właściwie jest filtr do odkurzacza? Jaki wpływ ma na silnik urządzenia? Jakie rodzaje filtrów mamy? Czy filtry HEPA faktycznie są najlepsze? Gdzie kupisz różnego rodzaju filtry, nie tylko do odkurzaczy?

Czym jest filtr i jakie jest jego zadanie?

Żeby zrozumieć, jak ważny jest filtr do odkurzacza, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie z grubsza jest działanie tego sprzętu? Odkurzacz bowiem najpierw zasysa powietrze z zewnątrz, a następnie wypuszcza je z powrotem. Wraz z powietrzem, zasysany jest kurz i różne zanieczyszczenia. Aby samo odkurzanie miało sens, wchłonięte zanieczyszczenia powinny w nim pozostać. Oczywiście, część tej roli obejmują worki do odkurzacza, ale nie wszystko się w nich zatrzyma. Dlatego kluczowy jest właściwy filtr.

Co istotne, filtr w odkurzaczu nie tylko pochłania pyłki czy kurz, ale wpływa na skuteczność odkurzania oraz chroni silnik odkurzacza, zwiększając tym samym jego żywotność!

Pamiętaj, że zapchany filtr powoduje zmniejszenie siły ssania odkurzacza, co bezpośrednio wpływa na efektywność samego czyszczenia.

Zapoznaj się z różnymi filtrami – czy wymiary filtra mają znaczenie?

Zarówno w przypadku odkurzaczy przemysłowych jak i tych, do użytku domowego, sam wymiar filtra nie ma większego znaczenia. Oczywiście, musi być on dopasowany do konkretnego modelu urządzenia, ale znacznie ważniejsze jest jego rodzaj.

Ze względu na lokalizację, mamy filtry wlotowe i filtry wylotowe. Wlotowe chronią silnik przed kurzem i zanieczyszczeniami, a wylotowe chronią użytkownika przed wydostawaniem się kurzu na zewnątrz urządzenia. Jest do szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci czy alergicy.

Ze względu na formę, wyróżnia się natomiast filtry papierowe, tekstylne, piankowe, gąbkowe oraz filtry HEPA. Warto pamiętać, że wersje papierowe i tekstylne używane są zwykle w odkurzaczach klasycznych – workowych i bezworkowych. Natomiast filtr piankowy czy gąbkowy spotykany jest w odkurzaczach wodnych. Co ciekawe, zazwyczaj takie filtry są zmywalne tzn. są wielokrotnego użytku. Wystarczy je przeczyścić i ponownie umieścić w urządzeniu.

Szczególnym rodzajem jest filtr HEPA. To trójwarstwowy filtr, wykonany ze spiekanego szkła (zw. włóknem szklanym), który zatrzymuje naprawdę maleńkie cząsteczki zanieczyszczeń (nawet o wielkości 0,3 µm). Takie filtry mają kształt harmonijki, dzięki czemu dysponują dużą powierzchnią filtrującą, a mimo to, mogą być zamontowane w niewielkich odkurzaczach. Różne modele filtrów różni tzw. klasa skuteczności, gdzie H13 i H14 oznacza klasy najwyższe, dedykowane dla alergików. Ich skuteczność filtracji sięga ponad 99%.

Zwróć uwagę jednak, że do zachowania wysokiej skuteczności, filtr HEPA musi być regularnie czyszczony oraz wymieniany.

Tańszą odmianą filtra HEPA jest EPA.

Do odkurzaczy filtry kupisz w sklepie internetowym

Nie ważne, jaki odkurzaczem dysponujesz, w naszej ofercie możesz kupić dowolny zestaw filtrów do takich firm jak Electrolux, Phillips, Samsung, Karcher i wiele innych.

W sklepie internetowym Strefafiltrow.pl znajdziesz nie tylko filtry do odkurzaczy, ale także produkty niezbędne do lodówek, dzbanków, ekspresów do kawy, oczyszczaczy powietrza.

Gwarantujemy ci najlepszej jakości produkt w najlepszej cenie, zakupiony prosto, wygodnie i przyjemnie w formie online. Nie musisz wychodzić z domu, aby zakupić odpowiedni filtr do swojego urządzenia.

Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023