Menu
FOMO

FOMO – co to jest i jak z tym walczyć?

FOMO to skrót od ang. fear of missing out i oznacza strach przed tym, co nas omija. Można powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów, ponieważ jest silnie związana z mediami społecznościowymi.

Jak objawia się FOMO?

Choroba ta nie dotyczy jednak wyłącznie świata wirtualnego. W zasadzie może dopaść nas wszędzie, nawet podczas pracy. W życiu zawodowym obawiamy się tego, że przegapiliśmy jakiś ważny szczegół. Że na spotkaniu, na którym nas nie było, zapadły istotne decyzje. Cały czas odnosimy wrażenie, że powinniśmy być w kilku miejscach jednocześnie, ponieważ tam również dzieją się ważne rzeczy.

Tyczy się to osób nie tylko na stanowiskach kierowniczych. Również szeregowi pracownicy mogą cierpieć z powodu FOMO. Możemy zazdrościć naszym kolegom pracy w innym dziale, wykonywania innych obowiązków. Zdaje się nam, że w firmie gdzie indziej dzieją się ważniejsze rzeczy. I to nawet w sytuacji, gdy my sami piastujemy odpowiedzialne stanowisko.

FOMO może również sprawić, że będziemy czuć się pomijani w wyjściach pracowniczych. Będzie nam się zdawać, że nasi znajomi z pracy spędzają wspólnie czas, gdy nas z nimi nie ma. Najchętniej uczestniczylibyśmy w każdym możliwym wydarzeniu, nawet w sytuacji, gdy nie jest to możliwe.

FOMO, czyli zatracenie w sieci?

Nie ma co ukrywać, żyjemy w czasach internetu. Dziennie spędzamy nawet kilkanaście godzin przy telefonie lub komputerze. Nasze wirtualne życie trwa w zasadzie cały czas. Aż co drugi Polak przyznaje, że nie wie, jak wyglądałoby jego życie bez smartfona. Dlaczego? Ponieważ boją się, że coś ich ominie. Tym właśnie jest FOMO.

Przewijanie wiadomości na Facebooku, licząc na to, że natrafi się na coś ciekawego. Odświeżanie maila, sprawdzanie Twittera. Włączanie Instagrama, bo może znajomy dodał nową relację. Zerkanie w telefon w momencie, gdy otrzymujemy powiadomienie – to właśnie objawy FOMO.

Do internetu podchodzimy w taki sposób, ponieważ w błyskawicznym tempie dostarcza on informacji. Mamy świadomość tego, że w każdej chwili mogło wydarzyć się coś, co będzie dla nas istotne. Często jednak spędzamy ogrom czasu wyłącznie na oczekiwanie na to, że w końcu natrafimy na treść, która faktycznie przykuje naszą uwagę.

FOMO może zwiększać nasz poziom stresu oraz sprawiać, że będziemy odczuwali dużą irytację. Z jednej strony będziemy źli na to, że nie znaleźliśmy treści, które byłyby dla nas interesujące. Z drugiej zaś jesteśmy źli na siebie, bo w końcu dochodzi do nas, że po raz kolejny zmarnowaliśmy swój czas.

Na takim uzależnieniu od sieci cierpi nasze zdrowie. Nasze funkcjonowanie w społeczeństwie może zostać zaburzone. Aż 40% osób przyznaje, że gdy korzysta ze smartfona, nie kojarzy, co mówi do niego osoba, z którą fizycznie przebywa.

Jak zapobiegać FOMO?

Cóż, przede wszystkim starajmy się dawkować czas, jaki spędzamy w sieci. Nasz czas jest cenny, możemy go poświęcić na wiele różnych zainteresowań, czynności. Jednak często marnujemy go na bezmyślne przeglądanie sieci.

Dodatkowo warto wyrobić w sobie nawyk nie sięgania po telefon, gdy jesteśmy z bliskimi. Jeśli postanowiliśmy fizycznie z kimś się spotkać, to postarajmy się o to, aby faktycznie „być” z tą osobą. Wówczas zauważymy, ile rzeczy w realnym życiu nam umykało.

FOMO potrafi zniszczyć niejedną relację, ponieważ sprawia, że korzystanie z social mediów budzi w nas negatywne emocje oraz prowadzi do nieodpowiednich reakcji. Czasem wręcz boimy się bycia offline, bo wychodzimy z założenia, że to wirtualne życie jest fajniejsze. Najlepiej nigdy nie dopuścić do tego typu sytuacji. Jeśli jednak do niej dojdzie, wówczas warto na nowo przekonać się o tym, że rzeczywisty świat ma wiele do zainteresowania.

Ponadto należy uświadomić sobie, że wirtualny świat jest jedynie kreacją. Widzimy jedynie to, co inni chcieli nam pokazać. Dlatego często wydaje się nam, że życie innych jest lepsze od naszego. Tymczasem my po prostu nie znamy całej prawdy o tym, jak wygląda cała prawda o osobach, które obserwujemy.

Jan Strychacz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022