Fototapety na ścianę to jeden z najlepszych i najszybszych pomysłów na to, jak ozdobić pomieszczenie. Bogactwo wzorów jest imponujące, ale by podjąć dobrą decyzję, należy wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze dekoracyjnego motywu.
Oglądając na stronie internetowej fototapety, z pewnością spodoba nam się wiele wzorów. Zachwyceni różnorodnością, możemy łatwo zapomnieć o tym, że przedstawienie powinno być dopasowane do otoczenia, w jakim się znajdzie. Jeśli wybierzemy ozdobę nie zważając na pomieszczenie, wówczas efekt metamorfozy może być daleki od zamierzonego.
By fototapeta na wymiar nie tylko pasowała szerokością i wysokością do pokoju, ale i stworzyła z dotychczasową aranżacją i metrażem harmonijnie prezentującą się całość, należy uwzględnić kilka bardzo istotnych kryteriów. Między innymi to, pod jakim kątem będziemy oglądać wzór. Okazuje się bowiem, że od tego bardzo dużo zależy!
Zasadnicza różnica między tapetą a fototapetą jest taka, że tapeta prezentuje powtarzający się deseń, a fototapeta zamkniętą całość. Właśnie dlatego, by kompozycja – czy to będzie panorama miasta czy malowniczy pejzaż – w całości zmieściła się w dekorowanym pokoju, potrzebny jest wariant fototapety na wymiar. Podczas dokonywania zakupu podaje się szerokość i wysokość ściany, którą będzie ozdabiana, a wzór dopasowywany jest do takiej właśnie płaszczyzny.
To jednak, że wzór zmieści się na dekorowanej ścianie, wcale nie oznacza, że będzie się dobrze prezentował. Bardzo ważnym czynnikiem w odbiorze wzoru zaprezentowanego na fototapecie jest kąt patrzenia. Badania pokazują, że najlepszą ostrość widzenia mamy do 25°, a gdy kąt patrzenia się zwiększa, ostrość proporcjonalnie się zmniejsza.
Doskonałą analogią może być oglądanie dużych abstrakcyjnych obrazów w muzeum. Przy wielkim płótnie konieczne jest odejście od obrazu, by w całości obejrzeć przedstawienie. W przypadku dużych, ale figuratywnych przedstawień, płótno można oglądać także z bliska, by przyjrzeć się detalom.
Wzór ściennej dekoracji należy wybrać, dopasowując go do kilku różnych kryteriów. To, co przedstawia fototapeta na wymiar, powinno pasować do stylistyki, w jakiej urządzone jest wnętrze, kolorystyki, gustu domowników, a także do metrażu.
Deseń z tapety można oglądać zarówno z bliska, jak i daleka, ale sytuacja zmienia się, gdy mowa właśnie o fototapecie. Najlepiej widać to na przykładzie przestrzennych, abstrakcyjnych kompozycji, które tylko oglądane w całości mają sens. Może to być na przykład elewacja nowoczesnego budynku o nieregularnej formie. Jeśli nasz wzrok będzie musiał skakać po przedstawieniu, by zobaczyć go w całości i zrozumieć, co przedstawia, wówczas efekt metamorfozy nie będzie zadowalający.
Podobnie może być w przypadku fototapety prezentującej same tylko wzburzone fale, biegnący w głąb tunel czy spiralną klatkę schodową. Wraz ze zwiększeniem się kąta patrzenia, zmniejsza się ostrość widzenia i to, co znajduje się po bokach, przestaje być wyraźne, dlatego do tego typu wzorów należy mieć odpowiednią przestrzeń, by z większego dystansu móc je oglądać.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na fototapetę, który składa się z wielu elementów – może to być na przykład panorama miasta. Wówczas można ją oglądać zarówno z daleka, obejmując wzrokiem całość, jak i z bliska, skupiając się na detalach poszczególnych wieżowców. Przykładem innego tego typu widoku są na przykład leśne pagórki, wzgórza Toskanii czy górskie szczyty. Takie krajobrazy oglądane z bliska nie stracą na swojej prezencji.
Widzenie peryferyjne plasuje się w przedziale od 60 do 120°. Poza polem ludzkiego widzenia jest z kolei to, co znajduje się powyżej 120°. Jeśli więc nasza odległość, w której będziemy najczęściej oglądać fototapetę, sprawia, że jej obrzeża znajdą się poza tym zasięgiem, wówczas umieszczenie niektórych wzorów na całej ścianie może nie być najlepszym rozwiązaniem. Co zrobić w takiej sytuacji? Wówczas mamy dwie opcje do wyboru.
Pierwsza to wybór innej ściennej dekoracji. Może to być tapeta o powtarzającym się deseniu lub udekorowanie wnętrza plakatami, obrazami czy naklejkami.
Druga propozycja to fototapeta na zamówienie, która przypadła nam do gustu, ale umieszczona nie na całej ścianie, lecz tylko na jej fragmencie. Choć o fototapetach myśli się zazwyczaj w kontekście dekorowania całej płaszczyzny, można nią ozdobić na przykład 2/3 ściany, pozostawiając 1/3 pomalowaną na korespondujący ze wzorem kolor.
Mówiąc o dekorowaniu wnętrza fototapetą, rzadko wspomina się o zagadnieniu jakim jest kąt widzenia. Tymczasem ten aspekt jest niezwykle istotny. Jeśli weźmiemy go pod uwagę przy wyborze ściennej dekoracji, unikniemy takiej sytuacji, gdy wzór prezentował się dobrze na ekranie komputera, ale nie pasuje do naszego metrażu.
Dodaj komentarz