Kamila Stępień- Kutera

Garrick Ohlsson – wywiad rzeka

Opublikowano: 13 listopada 2018

„Ohlsson. Pianista. Rozmowy z Garrickiem Ohlssonem” to tytuł nowości wydawniczej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W książce, jeden z największych pianistów na świecie przełomu XX i XXI w, Garrick Ohlsson mówi o swoim życiu i drodze twórczej. Instytut wydał także dwie nowe płyty z dziełami Fryderyka Chopina w wykonaniu artysty.

Autorką książki  jest dr Kamila Stępień–Kutera. Pozycja powstała na podstawie rozmów jakie przeprowadziła w lutym i kwietniu 2018 r. z wielkim artystą. Większość spotkań autorka odbyła w domu pianisty w San Francisco. Natomiast ostatnią rozmowę z mistrzem, która miała miejsce w kwietniu 2018 r., przeprowadziła we Wrocławiu, w dzień po recitalu artysty.

Garrick Ohlsson jest rozmówcą niezrównanym, tak ja niezrównanym jest pianistą – świadomym własnych wyborów, erudytą, dysponującym unikatową artystyczną i naturalną charyzmą, eleganckim i otwartym – mówi Kamila Stępień- Kutera, autorka książki.

Garrick Ohlsson – rozmowa z wirtuozem

W książce Garrick Ohlsson, zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, mówi o swojej drodze do stania się wielkim artystą. Opowiada o muzyce, m. in. o kształtowaniu pianisty, o swoim repertuarze, o interpretacji dzieł wielkich kompozytorów, muzyce Fryderyka Chopina, Beethovena, Schuberta, Schumanna czy Bacha, warsztatach pianistycznych, ale także o kulturze, funkcjach muzyki i konkursach pianistycznych.

Kamila Stępień- Kutera

Kamila Stępień- Kutera

Garrick Ohlsson, mówiąc, ilustruje swoje refleksje muzyką – śpiewa fragmenty utworów, o których mowa, gra na blacie stołu niczym na klawiaturze. Ten sposób wypowiedzi starałam się pokazać w książce poprzez przykłady nutowe. Są częścią wypowiadanych przez niego zdań na równi ze słowami – opowiada autorka książki.

Garrick Ohlsson opowiada także w książce o swoich niezwykłych nauczycielach: począwszy od Toma Lishmana i Olgi Barabini począwszy, poprzez Saschę Gorodnitzkiego i Rosinę Lhévinne, do Claudia Arraua i Irmy Wolpe, a także o spotkaniu z Vladimirem Horowitzem. Mówi także o artystycznych przyjaźniach i sposobach pracy nad repertuarem oraz warsztatem pianistycznym.

Książka jest jak jedna wielka lekcja z wirtuozem fortepianu. Garrick Ohlsson opowiada w niej o swojej pasji jaką jest muzyka, o swoim życiu, nauce gry na fortepianie i o nauczycielach. Wirtuoz mówi także o przygotowaniach do konkursu Chopinowkiego.

Chopin w wykonaniu Garricka Ohlssona – nowe nagrania

Wywiad rzekę uzupełniają dwie nowe płyty CD z utworami Fryderyka Chopina w interpretacji pianisty. Garrick Ohlsson gra na nich 11 kompozycji naszego wielkiego twórcy m.in.: Scherzo E-dur, Nokturny F-dur, f-moll, Es-dur, Balladę g-moll i cztery Mazurki. Utwory zostały nagrane dwukrotnie: na współczesnym fortepianie marki Steinway i na historycznym Erardzie z 1849 r. Oba albumy są zapisem nagrań z kwietnia 2017 r.

Stanisław Leszczyński, Kamila Stępień- Kutera

Kamila Stępień- Kutera, autorka książki i Stanisław Leszczyński, wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Garrick Ohlsson sam dokonał wyboru utworów Fryderyka Chopina, wg własnego uznania – mówi Stanisław Leszczyński, wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa. Artysta marzy o tym, żeby podczas jednego występu zagrać dwa koncerty Brahmsa. Jego marzenie spełni się w przyszłym roku – zapowiada.

Garricka Ohlsson chętnie występuje w Polsce. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 2018  r. zagrała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Początek nowej serii

Książka – wywiad rzeka z Garrickiem Ohlssonem otwiera nową serię wydawniczą Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W planach Instytutu są publikacje kolejnych książek wywiadów, których bohaterami w pierwszej kolejności będą wielcy pianiści – laureaci kolejnych edycji Konkursów Chopinowskich.

tekst i zdjęcia: Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...