Gdzie szukać informacji o funduszach inwestycyjnych – wiedza, notowania, rankingi

Opublikowano: 23 listopada 2018

Duża elastyczność w zarządzaniu kapitałem, szeroka oferta, umożliwiająca lokowanie pieniędzy w aktywa o różnym potencjale zysków, a także możliwość rozpoczęcia inwestycji od naprawdę niewielkich kwot (50 lub 100 zł) – te  i wiele innych czynników sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na pomnażanie swoich oszczędności za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Z możliwości, jakie oferują towarzystwa funduszy inwestycyjnych, korzystają nie tylko ci, którzy mają szeroką wiedzę finansową oraz doświadczenie w inwestycjach, ale także osoby, które dopiero poznają rynek i szukają pomysłów czy inspiracji. Myślisz o tej formie oszczędzania i zastanawiasz się, skąd czerpać rzetelne informacje? W tym artykule znajdziesz klika sugestii, dotyczących źródeł solidnej dawki wiedzy.

Z jakich źródeł najczęściej korzystają inwestorzy

Według ankiety, przeprowadzonej przez serwis analizy.pl, aż 44% ankietowanych przyznaje, że głównym źródłem wiedzy są dla nich serwisy i prasa branżowa. W takich miejscach swoje opinie wyrażają profesjonaliści, którzy mają wykształcenie finansowe i – niekiedy nawet kilkunastoletnie doświadczenie w inwestycjach. Na stronach tego typu można także znaleźć różnorodne zestawienia, pozwalające m.in. porównać fundusze inwestycyjne (https://www.kupfundusz.pl/porownywarka-funduszy).

Informacje, na jakie należy zwracać uwagę to z pewnością:

  1. rodzaj funduszu (akcyjny, pieniężny, mieszany, obligacyjny, absolutnej stopy zwrotu),
  2. minimalna kwota pierwszej wpłaty,
  3. poziom ryzyka,
  4. wynik (stopa zwrotu funduszu) za określony przedział czasu (np. za 12 miesięcy),
  5. ocena (ranking, rating).

Na portalach tego typu można także znaleźć wiele wskazówek dotyczących inwestowania jako procesu – jak to robić, w co najlepiej inwestować i z jakimi pojęciami z zakresu finansów należy się uprzednio zapoznać. Niektóre serwisy (np. https://www.kupfundusz.pl/), umożliwiają także sprawdzenie jakiego rodzaju inwestorem jesteś i jaki poziom ryzyka możesz podjąć. Wystarczy wypełnić krótką ankietę, by dowiedzieć się jaki profil inwestora odpowiada danej osobie. Można także korzystać ze Strefy Treningowej, która pozwala zobaczyć, na czym dokładnie polega lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych.

Poza serwisami branżowymi, inwestorzy czerpią informacje także z innych źródeł – 19% ankietowanych przyznało z kolei, że wiedzę o inwestowaniu pozyskuje z codziennej pracy, 14% – z kursów i szkoleń, 12% czyta książki o tematyce inwestycyjnej, a jeden procent mniej respondentów przyznało, że korzysta z pomocy doradców.

Jak wynika z powyższego, najszybszym, a przede wszystkim bezpłatnym sposobem, umożliwiającym zgłębienie wiedzy finansowej jest po prostu Internet. Można również czytać wpisy ekspertów, którzy prowadzą blogi o tematyce finansowej i inwestycyjnej, a swoją wiedzę opierają na długoletniej pracy w branży. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej i Komisji Nadzoru Finansowego przygotowują dla funduszy, którymi zarządzają tzw. kluczowe informacje dla inwestorów. Jest to materiał, w których można znaleźć wiele przydatnych informacji i z którymi trzeba się zapoznać przed przystąpieniem do inwestowania w konkretny fundusz. Wiele TFI przygotowuje też „karty funduszy”, których zawartość również dostarcza wielu informacji o danym funduszu, jednak ich zawartości nie regulują żadne przepisy.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym inwestorem, czy też dopiero próbujesz swoich sił w lokowaniu pieniędzy w funduszach inwestycyjnych, musisz śledzić ich kondycję i być na bieżąco z wahaniami rynku, dzięki czemu będziesz mieć większą świadomość w co inwestować i jakiego ryzyka unikać.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten post:  • Janusz pisze:

    Dzięki za temat! Wyszukiwanie funduszów jak i magazynów wareteka.pl jest to nie prosta sprawa. Dobrze, że w Polsce są serwisy do takiego wyszukiwania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Inwestycje lubią szybkość
Jako partnerzy medialni mieliśmy okazje obserwować z...
inwestowanie w srebro
Rosnąca inflacja i niepokój politycz...
CBDC
Wraz z poprawą globalnego systemu gospodarczego, oby...
Dorota Szczygieł
Jak wskazuje nazwa firmy, kładziemy nacisk na relacj...