sprzedaż za granicę

Gdzie szukać pomocy w kwestiach opodatkowania sprzedaży transgranicznej?

Opublikowano: 7 czerwca 2022

Od wstąpienia przez Polskę do Unii Europejskiej wymiana handlowa z pozostałymi członkami Wspólnoty stale się rozwija. Spora część transakcji odbywa się za pośrednictwem internetu, a w ostatnich latach sprzedaż wysyłkowa za granicę przeżywa prawdziwy boom. Jakie są najpopularniejsze sposoby na zagraniczną sprzedaż wysyłkową? Gdzie szukać porad dotyczących opodatkowania tego typu transakcji? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Zagraniczna sprzedaż – kolejny etap w rozwoju Twojej firmy

Sprzedaż wysyłkowa za granicę to doskonały pomysł na wypromowanie biznesu poza terytorium własnego kraju. Internetowe zakupy są wygodne, mało skomplikowane, a także nierzadko konkurencyjne cenowo w porównaniu z zakupami tradycyjnymi. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na handel transgraniczny mają do wyboru dwa podstawowe rozwiązania: założenie sklepu internetowego lub też skorzystanie z funkcjonujących już na rynkach międzynarodowych platform sprzedażowych (np. Amazon czy eBay). Własny sklep internetowy to duża niezależność (np. w kwestiach marketingowych) oraz – co do zasady – wyższa marża (nie trzeba się dzielić zyskiem z platformą sprzedażową). Z kolei platformy zakupowe sprawdzą się w szczególności gdy przedsiębiorcy nie dysponują budżetem ani czasem na rozbudowane działania marketingowe. Decydując się na platformę sprzedażową otrzymujemy sporo gotowych narzędzi ułatwiających sprzedaż, kontakt z klientem oraz wysyłkę zakupionego towaru. Ponadto duże, międzynarodowe platformy zapewniają możliwość dotarcia w stosunkowo krótkim czasie do szerokiego grona potencjalnych klientów. Jednak bez względu na to, którą opcję sprzedaży e-commerce wybierzemy, z pewnością będzie to dobry krok w stronę rozwoju przedsiębiorstwa.

Sprzedaż wysyłkowa za granicę a kwestie podatkowe

Decydując się na sprzedaż transgraniczną należy oczywiście zwrócić uwagę na kwestie podatkowe. Opodatkowanie zagranicznej sprzedaży wysyłkowej uzależnione jest między innymi od podmiotów między którymi dochodzi do transakcji kupna-sprzedaży. Inne reguły obowiązują w przypadku sprzedaży typu B2B (business to business), inne zaś w odniesieniu do B2C (business to client). Warto wiedzieć, że od 1 lipca 2021 roku zmieniły się zasady rozliczenia VAT od zagranicznej sprzedaży wysyłkowej. Zamiast dotychczas obowiązującego określenia „sprzedaż wysyłkowa” posługujemy się aktualnie pojęciem „wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość”. W przypadku transgranicznej sprzedaży towarów na odległość na rzecz klienta indywidualnego, sposób jej opodatkowania zależy od tego, czy zostaną przekroczone przewidziane prawem limity. Z kolei miejscem dostawy towarów jest kraj w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy. Dlatego zgodnie z podstawową zasadą ewentualny VAT należy rozliczyć w państwie konsumenta.

Gdzie szukać szczegółowej pomocy w zakresie opodatkowania?

Jeśli poszukujesz rzetelnych informacji na temat opodatkowania sprzedaży zagranicznej, warto skorzystać z porady doświadczonego doradcy podatkowego, który w sposób klarowny wyjaśni wszelkie zawiłości systemu i odpowie na nurtujące przedsiębiorców pytania. Jednym z miejsc, które wspierają przedsiębiorców w transgranicznej działalności gospodarczej jest Europejskie Centrum Podatkowe z siedzibą we Wrocławiu. Ta działająca od ponad dekady spółka pomaga zarówno klientom indywidualnym, jak i dużym firmom w zakresie najróżniejszych form ich transgranicznej aktywności. Jeśli przed podbojem rynków europejskich powstrzymują Cię jedynie wątpliwości w zakresie opodatkowania, już dzisiaj skorzystaj z porad ekspertów w tej dziedzinie!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...