Gmina Iława

Gmina Iława liderem inwestycji w trudnych czasach

Opublikowano: 27 grudnia 2022

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej na rynkach międzynarodowych inwestycje w gminie Iława w roku bieżącym są realizowane bez opóźnień. Nie udałoby się ich tylu przeprowadzić, gdyby nie skuteczność w konsekwentnym pozyskiwaniu środków zewnętrznych, sprawnie działający zespół pracowników Urzędu Gminy Iława oraz determinacja wójta Krzysztofa Harmacińskiego

Dzięki konsekwentnej polityce rozwoju gmina Iława jest prawdziwą perłą Warmii i Mazur. Dzięki temu, że jest niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, na jej terenie rokrocznie są realizowane liczne inwestycje. W latach 2005−2021 samorząd przeznaczył na inwestycje od 15 do 25 proc. ogółu wydatków. W bieżącym roku to już 31 proc., a 2023 r. będzie pod tym względem rekordowy – planowane są inwestycje na poziomie prawie 40 proc. wydatków ogółem.

Dzięki środkom zewnętrznym budżet gminy Iława w tym okresie zwiększył się trzykrotnie. W minionym okresie skutecznie pozyskano ponad 90 mln zł na realizację ponad 100 projektów inwestycyjnych. W zakresie infrastruktury dokonał się prawdziwy skok cywilizacyjny. Samorząd gminy od początku stawia na bezpieczeństwo. Mieszkańcy gminy i licznie przybywający turyści doczekali się nowoczesnych dróg, chodników, oświetlenia, ścieżek rowerowych. Jednocześnie w wyniku działań w zakresie poprawy gospodarki wodno-ściekowej prawie cała gmina jest dzisiaj skanalizowana, a nowoczesne stacje uzdatniania wody zapewniają wysokiej jakości wodę niezbędną do życia.

Dobrze wykorzystany potencjał

Równolegle samorząd gminy Iława doskonale wykorzystuje − bez uszczerbku walorów przyrodniczych − potencjał turystyczny. Warto zaznaczyć, że na terenie gminy znajduje się 5 rezerwatów przyrody, obszary Natura 2000 oraz Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Nad Jeziorakiem w Siemianach – w sercu Parku − powstała nowoczesna, ekologiczna miniprzystań żeglarska wraz z kompleksem turystycznym, w skład którego wchodzą: pole namiotowe, caravanigowe, pomosty oraz slip. Wybudowano również nowoczesny amfiteatr, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne, w tym kultowy już, znany w całej Polsce, „Festiwal nad Jeziorakiem”. Jeziorak jest również mekką dla żeglarzy. W sezonie pływa tu ok. 2000 jachtów. Na Jezioraku działa wzorcowy w skali kraju system sezonowych darmowych pomostów, śmietników i toalet oraz statek śmieciarka, utrzymywany przez Związek Gmin „Jeziorak”. Niewątpliwą atrakcją są też wieże widokowe, które powstały w Siemianach i Karasiu.

Gmina Iława

Przebudowana droga gminna w Ząbrowie

Przeprowadzone działania spowodowały, że gmina Iława jest miejscem atrakcyjnym do zamieszkania. Wbrew obecnym trendom gmina Iława należy do nielicznych gmin województwa warmińsko-mazurskiego, które nie ulegają zjawisku depopulacji. Obecnie liczy ponad 13 tysięcy mieszkańców i ta liczba wciąż rośnie. Jest to efekt konsekwentnie prowadzonej polityki, której podstawą wcześniej była strategia rozwoju gminy na lata 2000−2015, a teraz jest  strategia na lata 2016−2030.

Jako jedna z zaledwie trzech gmin w województwie Iława posiada kompleksowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru, stworzony na dawnych zasadach, lecz na bieżąco modyfikowany. Powstało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które daje możliwości rozwoju gminy nawet na najbliższe 50 lat. Dzięki temu gmina ma do zaoferowania kilkaset działek gruntu z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową, usługową, letniskową, usług turystycznych i przemysłową.

Z myślą o oświacie

Największym bogactwem gminy są jej mieszkańcy: wykształceni, aktywni, przedsiębiorczy i innowacyjni. Dlatego w ramach działań na rzecz oświaty i rozwoju kapitału ludzkiego dzięki mądrym i odważnym decyzjom udało się od podstaw wybudować 3 kompleksy szkolne z nowoczesnymi salami gimnastycznymi i boiskami wielofunkcyjnymi, a pozostałe przeszły całkowitą przebudowę. Wszystkie obiekty wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny, z wykorzystaniem najnowszych technologii teleinformatycznych. Od wielu lat gmina Iława konsekwentnie poprawia jakość bazy obiektów szkolnych.

Szkoła Podstawowa w Lasecznie została przebudowana i wyremontowana Powstało boisko wielofunkcyjne. Obecnie budowana jest sala gimnastyczna. Inwestycja ta była długo oczekiwana przez mieszkańców. Objęła kompleksową przebudowę i remont ponad stuletniego obiektu, w tym m.in. wnętrz, stolarki drzwiowej i okiennej, docieplenie budynku wraz z wykonaniem nowej elewacji, wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, wymianę pokrycia dachowego oraz zagospodarowanie terenu działki, tj. budowę dróg, parkingów, ogrodzenia i terenów zielonych. Nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku wyposażono w pompy ciepła i instalację fotowoltaiczną.

Wartość całkowita zadania wyniosła prawie 2 800 tys. zł, z czego 1 mln 60 tys. zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na budowę sali gimnastycznej gmina pozyskała dotację w wysokości 6,8 mln zł, co stanowi 85 proc. inwestycji. Warto podkreślić, że w zakresie inwestycji oświatowych gmina Iława od ponad 20 lat jest liderem w województwie.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Samorząd nie zapomina również o sporcie. W ub.r. została oddana największa sportowa inwestycja w gminie. W Wikielcu, przy boisku sportowym III ligowego klubu GKS LZS Wikielec, zbudowano nowoczesny obiekt pełniący funkcję centrum sportu. Rozbudowana widownia stadionu powiększyła się do 600 miejsc siedzących. Na realizację inwestycji pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki dotację w wysokości prawie 700 tys. zł. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 1,5 mln zł.

Gmina Iława

Nowo wybudowany budynek klubu GKS Wikielec (zdjęcie wykonane podczas meczu charytatywnego)

Gmina Iława systematycznie udowadnia, że jest niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację inwestycji. Duża w tym zasługa włodarza gminy Krzysztofa Harmacińskiego, który w swojej działalności zawsze stawia na dialog i współpracę ponad podziałami politycznymi.

zdjęcia – Archiwum Gmina Iława 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
bitcoin
Przez ponad dekadę widzieliśmy, jak Bitcoin wzrastał o setki...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...
Jesienią 2023 roku ruszyła sprzedaż domów, które pow...
Mając na uwadze, że gmina Stopnica ma charakter roln...
Jan Marian Grzegorczyn
W perspektywie najbliższych lat kluczowa jest budowa...