Menu
gorzknik kanadyjski

Gorzknik kanadyjski – naturalny antybiotyk o potężnej mocy

Gorzknik kanadyjski jest jeszcze mało znaną rośliną, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego, gdyż dzięki swoim niesamowitym właściwościom prozdrowotnym jest coraz częściej wykorzystywany w fitoterapii. Zaliczany jest do grupy naturalnych antybiotyków i wspomaga organizm w walce z infekcjami zarówno wirusowymi, jak i bakteryjnymi. Jest to szczególnie ważne w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, gdyż często nie znamy ich podłoża. W ziołolecznictwie wykorzystywane jest głównie kłącze tej rośliny.

CO SPRAWIA, ŻE GORZKNIK KANADYJSKI MA TAK POTĘŻNĄ MOC?

Gorzknik kanadyjski (łac. Hydrastis canadensis) wykorzystywany jest od setek lat w tradycyjnej medycynie Indian Północnoamerykańskich. Doceniali oni nade wszystko jego działanie antyseptyczne i antybiotyczne.

Swe prozdrowotne właściwości zawdzięcza przede wszystkim obecności alkaloidów takich jak:

berberyna – występuje często oddzielnie i wywiera korzystny wpływ na poprawę metabolizmu, zmniejsza odporność na insulinę i wspomaga leczenie zespołu metabolicznego, w związku z tym berberyna jest zalecana m.in. jako środek wspomagający odchudzanie;

hydrastyna – wspomaga leczenie różnych dolegliwości kobiecych;

W skład tej rośliny wchodzi także kanadyna, związki tłuszczowe, sole mineralne, fitosterole, żywice, olejki eteryczne i kwas chlorogenowy.

Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie składniki gorzknika działają synergistycznie. Wymienione powyżej związki aktywne stanowią doskonałą mieszankę o działaniu antyoksydacyjnym, neuroprotekcyjnym, a także przeciwnowotworowym.

GORZKNIK KANADYJSKI – KTO POWINIEN GO STOSOWAĆ?

Kłącze gorzknika, jako że wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze może wspomagać leczenie takich chorób jak:

 • przeziębienie i grypa;
 • kaszel, gorączka;
 • wirusowe i bakteryjne zapalenie górnych dróg oddechowych;
 • stany zapalne układu moczowego, jamy ustnej, dziąseł i spojówek;
 • dolegliwości żołądkowe i zatrucia pokarmowe;
 • grzybicze i bakteryjne infekcje narządów płciowych;
 • krwotoki maciczne;
 • mięśniaki macicy;
 • wzdęcia i niestrawności;
 • wysokie ciśnienie;
 • hemoroidy

Gorzknik kanadyjski, stosowany regularnie stymuluje pracę układu immunologicznego, może korzystnie wpłynąć na poziom cholesterolu i glukozy oraz pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze.

Gorzknik może być stosowany także zewnętrznie. Może okazać się pomocny w leczeniu opryszczki, trądziku, czy łuszczycy. Pomaga też zwalczać zakażenia błon śluzowych i skóry.

NATURALNY ANTYBIOTYK – DLACZEGO JEST LEPSZY OD SYNTETYCZNYCH?

Gorzknik, dzięki zawartości berberyny wykazuje działanie antybiotyczne. Zioła zaliczane do grupy naturalnych antybiotyków cieszą się coraz większą popularnością. Kiedy pojawia się kaszel, katar, gorączka i ból gardła często wciąż decydujemy się na tradycyjne metody leczenia, jednak antybiotyki syntetyczne, nie umniejszając ich skuteczności, wyjaławiają naturalną florę jelitową i często są powodem pojawienia się grzybic.

WAŻNE: Po przejściu tradycyjnej antybiotykoterapii flora bakteryjna potrzebuje minimum pół roku, by dość do prawidłowego stanu. Okres, w którym mamy za mało dobrych bakterii w jelitach często sprzyja podatności na kolejne zachorowania i infekcje.

JAK STOSOWAĆ GORZKNIK KANADYJSKI W PRZEBIEGU INFEKCJI GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH?

Gorzknik może być stosowany zapobiegawczo w okresie największej podatności na zachorowania. Wówczas należy przyjmować dawkę zalecaną przez producenta. Przy mocno rozwiniętej chorobie wskazane jest stosowanie gorzknika częściej, w równych odstępach czasu, nawet co 2-3 godziny. Wówczas organizm jest w stanie szybciej poradzić sobie z infekcją. Warto łączyć ekstrakt z tej rośliny z witaminą C, która pomaga w wyhamowaniu stanów chorobowych. Warto dodać, że w przebiegu choroby organizm zwiększa zapotrzebowanie na witaminę C. Nie należy przyjmować jednorazowo dużych dawek. Małe dawki (maksymalnie 1 gram) można przyjmować co 2-3 godziny, do momentu pojawienia się biegunki. Wówczas organizm wysyła nam informację, że jest nasycony witaminą C. W tym przypadku należy zmniejszyć częstotliwość jej stosowania. Połączenie gorzknika kanadyjskiego z witaminą C sprawia, że objawy chorobowe mijają najczęściej po 2-3 dniach stosowania.

GORZKNIK KANADYJSKI – PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA

Gorzknik nie jest zalecany kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom do trzeciego roku życia. Również osoby, które regularnie przyjmują leki hipotensyjne, obniżające poziom cholesterolu i glukozy powinny skonsultować stosowanie gorzknika z lekarzem.

Kamila Małek

4 odpowiedzi na “Gorzknik kanadyjski – naturalny antybiotyk o potężnej mocy”

 1. Meeggi pisze:

  najlepszy antybiotyk jaki znam!!! pomaga ekspresowo. Polecono mi w zielarni i od tamtej pory nie potrzebuję syntetycznych leków!

 2. Meeggis pisze:

  najlepszy antybiotyk jaki znam!!! pomaga ekspresowo. Polecono mi w zielarni i od tamtej pory nie potrzebuję syntetycznych leków!

 3. Gienia_Halinka_1945 pisze:

  Bardzo fajny artykuł pomógl mi z problemami na nad ciśnieniem

 4. Marcin 0001 pisze:

  Nie spodziewałem się, że ta roślina może mieć tyle zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2020