Grąbkowo

Grąbkowo pełne sztuki

Opublikowano: 25 lipca 2022

Nie często historia tak harmonijnie “współżyje” ze współczesnością , jak na Pomorzu, między Lęborkiem a Słupskiem. Znajduje się tam piękny pałac we wsi Grąbkowo. Historia pałacu i calego majątku sięga średniowiecza, kiedy to stanowił lenno znanego pomorskiego rodu von Grumbkow.  Podziwianą do dziś formę architektoniczną zawdzięcza skoligaconej z Puttkammerami rodzinie von Livonius.  W czasach powojennych  dzielił los podobnych majątków, jako PGR- stając się w latach 90-tych zdewastowaną ruiną. Obecnie, za sprawą pary gospodarzy, kórzy od ponad 20 lat starają się przywrócić miejscu dawną świetność:  Kazimierza Stępniaka i animatorki kultury Karoliny Marii Gołębiowskiej, pałac “tętni” sztuką.

Karolina Maria Gołębiowska

Karolina Maria Gołębiowska

Od 2013 r. p. Karolina organizuje tu plenery malarskie i rzezbiarskie p.n. “Pomerania Genius Loci”.  Uczestniczyli w nich tacy artyści jak : Jan Wołek, Daniel Pielucha, Karol Bąk czy Krystyna Rudzka – Przychoda. Przyjeżdzają także goście z zagranicy: z Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Organizatorka sama jest również znaną na Pomorzu malarką. Jej obrazy z pozoru realistyczne “przesiąknięte” są symboliką. Nic zatem dziwnego , że znajdują wielu amatorów nie tylko w Polsce. Pani Karolina w ostatnich latach zainicjowała wiele wydarzeń kulturalnych, które odbiły się głośnym echem na Pomorzu.

Na ostatnim kwietniowym plenerze, w którym uczestniczyło 14 artystów / w ciągu 10 lat przewinęło się ich ponad setka / Karolina Maria Gołębiowska została uhonorowana Medalem Senatu R.P. za promocję Pomorza, działalność na rzecz ratowania pomorskiego, dziedzictwa  jak i organizację wielu inicjatyw społecznych na tym terenie.

Pani Karolina z zawodu architekt,  specjalizuje się w rewitalizacji założeń pałacowo- parkowych, postindustrialnych oraz tradycyjnego budownictwa regionalnego.  Przywróciła do życia najstarszy drewniany budynek w Szczecinie – Dom Grotha. Obiekt ma 165 lat, a zbudował go w technologii szachulcowej szczeciński przedsiębiorca Daniel Groth,. W czasie wieloletniego, żmudnego remontu odtworzeniowego udało się uratować praktycznie większość oryginalnej substancji konstrukcyjnej i wykończeniowej. Mieści się tu pracownia malarstwa i architektury “Genius Loci Architects” . Organizowane są warsztaty plastyczne dla dorosłych i dzieci o różnym stopniu  zaawansowania.

Kolejną pasją Pani Karoliny jest florystyka. Układanie kompozycji kwiatowych inspirowanych pomorską historią i przyrodą jest ważnym elementem  organizowanych przez nią wesel w pałacu w Grąbkowie. Stąd kolejna odsłona działalności pn. “Flora de Grumbkow”, gdzie p. Karolina spełnia się jako organizator i dekorator przyjęć.

Obiekt pełni nie tylko rolę sal biesiadnych ale również  galerii malarzy z całej Polski, oczywiście jest też kilkadziesiąt obrazów samej właścicielki.

Pałac w Grąbkowie słynie również ze spotkań dotyczących historii regionu oraz wykopalisk archeologicznych na Pomorzu. p. Karolina jest pomysłodawczynią Stowarzyszenia “Dolina Łupawskich Megalitów” , które powstało w celu ochrony i promocji lokalnego dziedzictwa archeologicznego. W dyskusjach biorą udział znani naukowcy. W zeszłym roku z inicjatywy właścicielki , niedaleko pałacu przebadano kurhan z epoki łużyckiej, w którym znaleziono wartościowe artefakty sprzed 3,5 tys. lat. Jeszcze w tym roku planowane jest wydarzenie podsumowujące to sensacyjne odkrycie.

Będąc na trasie Gdańsk – Szczecin warto zawędrować do Grąbkowa.

Sławomir Bawarski

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...