Nie często historia tak harmonijnie “współżyje” ze współczesnością , jak na Pomorzu, między Lęborkiem a Słupskiem. Znajduje się tam piękny pałac we wsi Grąbkowo. Historia pałacu i calego majątku sięga średniowiecza, kiedy to stanowił lenno znanego pomorskiego rodu von Grumbkow. Podziwianą do dziś formę architektoniczną zawdzięcza skoligaconej z Puttkammerami rodzinie von Livonius. W czasach powojennych dzielił los podobnych majątków, jako PGR- stając się w latach 90-tych zdewastowaną ruiną. Obecnie, za sprawą pary gospodarzy, kórzy od ponad 20 lat starają się przywrócić miejscu dawną świetność: Kazimierza Stępniaka i animatorki kultury Karoliny Marii Gołębiowskiej, pałac “tętni” sztuką.
Karolina Maria Gołębiowska
Od 2013 r. p. Karolina organizuje tu plenery malarskie i rzezbiarskie p.n. “Pomerania Genius Loci”. Uczestniczyli w nich tacy artyści jak : Jan Wołek, Daniel Pielucha, Karol Bąk czy Krystyna Rudzka – Przychoda. Przyjeżdzają także goście z zagranicy: z Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Organizatorka sama jest również znaną na Pomorzu malarką. Jej obrazy z pozoru realistyczne “przesiąknięte” są symboliką. Nic zatem dziwnego , że znajdują wielu amatorów nie tylko w Polsce. Pani Karolina w ostatnich latach zainicjowała wiele wydarzeń kulturalnych, które odbiły się głośnym echem na Pomorzu.
Na ostatnim kwietniowym plenerze, w którym uczestniczyło 14 artystów / w ciągu 10 lat przewinęło się ich ponad setka / Karolina Maria Gołębiowska została uhonorowana Medalem Senatu R.P. za promocję Pomorza, działalność na rzecz ratowania pomorskiego, dziedzictwa jak i organizację wielu inicjatyw społecznych na tym terenie.
Pani Karolina z zawodu architekt, specjalizuje się w rewitalizacji założeń pałacowo- parkowych, postindustrialnych oraz tradycyjnego budownictwa regionalnego. Przywróciła do życia najstarszy drewniany budynek w Szczecinie – Dom Grotha. Obiekt ma 165 lat, a zbudował go w technologii szachulcowej szczeciński przedsiębiorca Daniel Groth,. W czasie wieloletniego, żmudnego remontu odtworzeniowego udało się uratować praktycznie większość oryginalnej substancji konstrukcyjnej i wykończeniowej. Mieści się tu pracownia malarstwa i architektury “Genius Loci Architects” . Organizowane są warsztaty plastyczne dla dorosłych i dzieci o różnym stopniu zaawansowania.
Kolejną pasją Pani Karoliny jest florystyka. Układanie kompozycji kwiatowych inspirowanych pomorską historią i przyrodą jest ważnym elementem organizowanych przez nią wesel w pałacu w Grąbkowie. Stąd kolejna odsłona działalności pn. “Flora de Grumbkow”, gdzie p. Karolina spełnia się jako organizator i dekorator przyjęć.
Obiekt pełni nie tylko rolę sal biesiadnych ale również galerii malarzy z całej Polski, oczywiście jest też kilkadziesiąt obrazów samej właścicielki.
Pałac w Grąbkowie słynie również ze spotkań dotyczących historii regionu oraz wykopalisk archeologicznych na Pomorzu. p. Karolina jest pomysłodawczynią Stowarzyszenia “Dolina Łupawskich Megalitów” , które powstało w celu ochrony i promocji lokalnego dziedzictwa archeologicznego. W dyskusjach biorą udział znani naukowcy. W zeszłym roku z inicjatywy właścicielki , niedaleko pałacu przebadano kurhan z epoki łużyckiej, w którym znaleziono wartościowe artefakty sprzed 3,5 tys. lat. Jeszcze w tym roku planowane jest wydarzenie podsumowujące to sensacyjne odkrycie.
Będąc na trasie Gdańsk – Szczecin warto zawędrować do Grąbkowa.
Sławomir Bawarski
Dodaj komentarz