Grąbkowo

Grąbkowo pełne sztuki

Opublikowano: 25 lipca 2022

Nie często historia tak harmonijnie “współżyje” ze współczesnością , jak na Pomorzu, między Lęborkiem a Słupskiem. Znajduje się tam piękny pałac we wsi Grąbkowo. Historia pałacu i calego majątku sięga średniowiecza, kiedy to stanowił lenno znanego pomorskiego rodu von Grumbkow.  Podziwianą do dziś formę architektoniczną zawdzięcza skoligaconej z Puttkammerami rodzinie von Livonius.  W czasach powojennych  dzielił los podobnych majątków, jako PGR- stając się w latach 90-tych zdewastowaną ruiną. Obecnie, za sprawą pary gospodarzy, kórzy od ponad 20 lat starają się przywrócić miejscu dawną świetność:  Kazimierza Stępniaka i animatorki kultury Karoliny Marii Gołębiowskiej, pałac “tętni” sztuką.

Karolina Maria Gołębiowska

Karolina Maria Gołębiowska

Od 2013 r. p. Karolina organizuje tu plenery malarskie i rzezbiarskie p.n. “Pomerania Genius Loci”.  Uczestniczyli w nich tacy artyści jak : Jan Wołek, Daniel Pielucha, Karol Bąk czy Krystyna Rudzka – Przychoda. Przyjeżdzają także goście z zagranicy: z Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Organizatorka sama jest również znaną na Pomorzu malarką. Jej obrazy z pozoru realistyczne “przesiąknięte” są symboliką. Nic zatem dziwnego , że znajdują wielu amatorów nie tylko w Polsce. Pani Karolina w ostatnich latach zainicjowała wiele wydarzeń kulturalnych, które odbiły się głośnym echem na Pomorzu.

Na ostatnim kwietniowym plenerze, w którym uczestniczyło 14 artystów / w ciągu 10 lat przewinęło się ich ponad setka / Karolina Maria Gołębiowska została uhonorowana Medalem Senatu R.P. za promocję Pomorza, działalność na rzecz ratowania pomorskiego, dziedzictwa  jak i organizację wielu inicjatyw społecznych na tym terenie.

Pani Karolina z zawodu architekt,  specjalizuje się w rewitalizacji założeń pałacowo- parkowych, postindustrialnych oraz tradycyjnego budownictwa regionalnego.  Przywróciła do życia najstarszy drewniany budynek w Szczecinie – Dom Grotha. Obiekt ma 165 lat, a zbudował go w technologii szachulcowej szczeciński przedsiębiorca Daniel Groth,. W czasie wieloletniego, żmudnego remontu odtworzeniowego udało się uratować praktycznie większość oryginalnej substancji konstrukcyjnej i wykończeniowej. Mieści się tu pracownia malarstwa i architektury “Genius Loci Architects” . Organizowane są warsztaty plastyczne dla dorosłych i dzieci o różnym stopniu  zaawansowania.

Kolejną pasją Pani Karoliny jest florystyka. Układanie kompozycji kwiatowych inspirowanych pomorską historią i przyrodą jest ważnym elementem  organizowanych przez nią wesel w pałacu w Grąbkowie. Stąd kolejna odsłona działalności pn. “Flora de Grumbkow”, gdzie p. Karolina spełnia się jako organizator i dekorator przyjęć.

Obiekt pełni nie tylko rolę sal biesiadnych ale również  galerii malarzy z całej Polski, oczywiście jest też kilkadziesiąt obrazów samej właścicielki.

Pałac w Grąbkowie słynie również ze spotkań dotyczących historii regionu oraz wykopalisk archeologicznych na Pomorzu. p. Karolina jest pomysłodawczynią Stowarzyszenia “Dolina Łupawskich Megalitów” , które powstało w celu ochrony i promocji lokalnego dziedzictwa archeologicznego. W dyskusjach biorą udział znani naukowcy. W zeszłym roku z inicjatywy właścicielki , niedaleko pałacu przebadano kurhan z epoki łużyckiej, w którym znaleziono wartościowe artefakty sprzed 3,5 tys. lat. Jeszcze w tym roku planowane jest wydarzenie podsumowujące to sensacyjne odkrycie.

Będąc na trasie Gdańsk – Szczecin warto zawędrować do Grąbkowa.

Sławomir Bawarski

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Iwona Pruszyńska
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Piotr Michnikowski
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Golin
Jarocińskie spotkania z muzyką w Golinie to...
Chopin i jego Europa
To ponad 24 koncerty symfoniczne i kameralne, recitale forte...
Adam Konkol
W naszym kraju przepis na przebój to połączenie bies...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...