Grafen ma potencjał leczniczy względem nowotworu mózgu

Opublikowano: 18 grudnia 2018

Użycie grafenu może mieć przełomowy charakter w leczeniu nowotworów czy tworzeniu komórek macierzystych. Zaawansowane badania na ten temat prowadzone są także w Polsce.

Grafen, czyli materiał zbudowany z węgla o grubości zaledwie jednego atomu, robi karierę w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Jak się okazuje, może on być również stosowany w medycynie. Badania na ten temat prowadzone są na całym świecie, także w Polsce. Już teraz wyniki sugerują, że użycie grafenu może przynieść znaczące korzyści dla tego sektora. Naukowcy spostrzegli między innymi, że zastosowanie go w składzie leku pomaga aktywnym substancjom leczniczym celniej dotrzeć do miejsc zmienionych chorobowo.

Grafen w medycynie

– Materiał grafenowy może służyć jako platforma do zakotwiczania leków – wyjaśnia doktorantka Joanna Jagiełło z Zakładu Syntezy Chemicznej i Grafenu Płatkowego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Zaletą grafenu jest to, że za jego pomocą można dostarczać jednocześnie wiele leków wraz ze składnikami (jak np. kwas foliowy), które pomogą w ich dotarciu do chorej tkanki. Grafen może więc wspomóc precyzję potrzebną w terapii nowotworowej. Ponadto zastosowanie grafenu eliminuje ryzyko rozprzestrzeniania się leku na komórki zdrowe, co w konsekwencji spowodowałoby ich zniszczenie.

– Badania naukowców z ITME i SGGW pokazały, że objętość oraz masa glejaka znacznie maleje w kontakcie z materiałem zbudowanym z tlenku grafenu i nanocząstek platyny. Widzimy, że grafen ma potencjał leczniczy względem tego złośliwego nowotworu mózgu – dodaje Joanna Jagiełło. – Badania wykazały, że również zredukowany tlenek grafenu oraz jego kompozyt z aminokwasami działa niszcząco na komórki nowotworowe.

Grafen a komórki macierzyste

Grafen może również pomóc w hodowli i różnicowaniu komórek macierzystych, czyli takich, które szybko się regenerują i mają potencjał do przekształcania się w dowolne inne komórki, tworząc tkanki wszelkiego rodzaju.

– Pracujemy nad zróżnicowaniem komórek macierzystych w kierunku komórek tkanki sercowej. Takie zastosowanie może pomóc m.in. w leczeniu zawałów – dodaje Joanna Jagiełło.

Komórki macierzyste mają zdolność przekształcania się w rożnego typu komórki, w tym komórki tkanki chrzęstnej i kostnej, pomagając w leczeniu ubytków. Naukowcy z ITME i Uniwersytetu Jagiellońskiego badają potencjał grafenu w takich procesach, realizując wspólne projekty. Badania naukowe z udziałem ekspertów z ITME i innych jednostek są pierwszym krokiem w kierunku praktycznego zastosowania grafenu w medycynie.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...