Grand Press 2017 – bezcenna wolność słowa

Opublikowano: 20 grudnia 2017

Najlepsze materiały prasowe, radiowe i telewizyjne oraz opublikowane w Internecie w 2017 roku zostały ogłoszone podczas gali Grand Press 2017, która odbyła się 12 grudnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Główny laur i tytuł Dziennikarza Roku zdobył Wojciech Bojanowski z TVN, nagrodzony również za materiał „Śmierć w komisariacie”, ujawniający kulisy śmierci Igora Stachowiaka.

Bojanowski zwyciężył w głosowaniu 72 redakcji, zdobywając dużą przewagę nad kolegami, a w efekcie – symboliczną statuetkę w formie stalówki, 10 tys. euro i najnowszy model smartfona Huawei od sponsora. To jedyna nagroda przyznawana głosami dziennikarzy z całej Polski. Pozostali laureaci w poszczególnych kategoriach zostali wybrani przez jurorów. Wśród zwycięskich materiałów znalazło się wiele głośnych spraw, które poruszyły społeczeństwo i wielokrotnie były dyskutowane. Przemoc domowa, wypadek kolumny rządowej, poważne nadużycia sieci aptek, zamieciona pod dywan sprawa zabójstwa Iwony Cygan to tylko niektóre tematy będące przedmiotem uhonorowanych materiałów, których autorzy odebrali podczas gali Grand Press dyplomy i czeki o równowartości tysiąca euro.

 

Nagrody przyznano w kategoriach: news, reportaż prasowy, reportaż radiowy, reportaż telewizyjny, wywiad, dziennikarstwo śledcze i dziennikarstwo specjalistyczne.

Przyznano też nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dla najlepszego dziennikarza sportowego, którą z rąk żony zmarłego komentatora, Izabeli Sierakowskiej-Tomaszewskiej, odebrał dziennikarz Sport.pl Paweł Wilkowicz, doceniony za doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.

Nagrodę specjalną Grand Press Economy za profesjonalizm, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych oraz wysoką jakością publikowanych materiałów otrzymał Tomasz Jóźwik z „Dziennika Gazety Prawnej”, którego uhonorowano czekiem na 15 tys. zł. Z kolei nagroda Grand Press Digital o tej samej wartości trafiła do zespołu twórców projektu Outride.rs za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.

Podczas przemówień laureatów i Andrzeja Skworza, redaktora naczelnego magazynu „Press”, organizatora gali, padło wiele słów o wartości wolności słowa, potrzebie pielęgnowania niezależności dziennikarzy i ich sile przekazu.

Autorzy nominowanych i nagrodzonych materiałów byli chwaleni za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i determinację w dochodzeniu do prawdy. Newsy, reportaże, wywiady, materiały specjalistyczne uznane za najlepsze dowiodły, że warto dochodzić faktów i wydobywać z rozmówców to, co głęboko skrywane przed opinią publiczną. Andrzej Skworz przypomniał o powinnościach dziennikarskich, apelując, by przedstawiciele mediów mieli odwagę walczyć o niezależność i prawdę.

 

Słowa te wybrzmiały szczególnie mocno w kontekście wypowiedzi gościa specjalnego gali. Ajdera Mużdabajew – zastępca dyrektora generalnego krymsko-tatarskiego kanału telewizyjnego ATR nadającego z Kijowa, który po latach pracy w rosyjskich mediach w 2015 roku wyjechał z Moskwy na Ukrainę. Nie godził się na wpływ propagandy. Obecnie Mużdabajew jest zastępcą dyrektora telewizji ATR, która po aneksji Krymu musiała zaprzestać emisji i przenieść się do Kijowa, skąd mimo trudnej sytuacji politycznej stara się nieprzerwanie realizować misję mediów. W obronie wolności mediów w Polsce wystąpili jurorzy Grand Press – przedstawiciele ogólnopolskich redakcji, formułując protest przeciwko nałożeniu przez KRRiT kary na stację TVN 24 za relacjonowanie ubiegłorocznych protestów obywatelskich przed Sejmem RP.

Fot. archiwum “Presse”

Laureaci Grand Press 2017

kategoria news

„Fakty” RMF FM – „Zderzenie kolumny rządowej. Premier Beata Szydło w szpitalu”

kategoria dziennikarstwo śledcze

Wojciech Bojanowski („Superwizjer” TVN 24) – „Śmierć w komisariacie”

kategoria publicystyka

Andrzej Stankiewicz („Tygodnik Powszechny”) – „W imię brata”

kategoria reportaż prasowy

Katarzyna Włodkowska („Duży Format – Gazeta Wyborcza”) – „Dom zły”

kategoria reportaż radiowy

Agata Kasprolewicz (Program I Polskiego Radia) – „Kenia – wojna o trawę”

kategoria reportaż telewizyjny

Anny Barańska-Całek i Michał Fui („Superwizjer” TVN 24) – „Jak zamordowano Iwonę Cygan”

kategoria wywiad

Magdalena Kicińska („Wysokie Obcasy – Gazeta Wyborcza”) – „Bił mnie tylko w nocy”

kategoria dziennikarstwo specjalistyczne

Patryk Słowik i Jakub Styczyński („Dziennik Gazeta Prawna”) – cykl „Bezprawie. Sieci apteczne od środka”

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyróżniono pres...
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zostało wy...