groźne psy

Groźne psy – jakie rasy do nich należą i dlaczego?

Opublikowano: 5 marca 2021

Groźne psy posiadają cechy fizyczne przyczyniające się do tego, że niektóre rasy uznawane są za agresywne. Jakie rasy psów uznane są za niebezpieczne? Czy potrzebujesz pozwolenie na posiadanie psa uznanego za groźnego? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Rasy psów powszechnie uznane za agresywne i niebezpieczne, to zwierzęta o charakterystycznym wyglądzie. Są one zdecydowanie większe i masywniejsze od innych psów, a ich pyski są szerokie. Jednak najważniejszą cechą tych czworonogów jest ich mocny temperament i skłonność do agresji. Odziedziczyły ją po swoich przodkach. Niejednokrotnie psy te były hodowane w celu ścigania niewolników albo do walk z bykami lub innymi psami. To właśnie ich charakter ma największy wpływ na to, czy dana rasa została uznana za niebezpieczną.

Lista groźnych ras psów w Polsce.

W naszym kraju za listę ras psów uznanych za niebezpieczne odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Została ona stworzona w 2003 roku, po nagłośnionych w mediach incydentach dotyczących pogryzienia ludzi przez czworonogi. Wykaz ten obejmuje 11 groźnych ras psów. Należą do nich:

 • amerykański pit bull terrier,
 • pies z Majorki,
 • buldog amerykański,
 • dog argentyński,
 • pies kanaryjski,
 • tosa inu,
 • rottweiler,
 • akbash dog,
 • anatolian karabash,
 • moskiewski stróżujący,
 • owczarek kaukaski.

Jeśli chcesz posiadać w domu psa jednej z wyżej wymienionych ras, musisz postarać się o zezwolenie na hodowlę niebezpiecznego zwierzęcia.

Gdzie musisz udać się po pozwolenie?

Kupiłeś psa, który według naszego prawa uznany jest za zwierzę agresywne i nie wiesz, co masz dalej zrobić? W ciągu 30 dni musisz złożyć wniosek o wydanie zezwolenia. Informacje o czworonogu, jakie są potrzebne do wypisania dokumentu to:

 • rasa,
 • płeć,
 • data urodzenia,
 • oznakowanie psa,
 • numer czipa,
 • numer rejestracyjny psa w Związku Kynologicznym,
 • opis warunków, w jakich pies będzie przebywał (mieszkanie w bloku, dom z ogródkiem, hodowla).

Dodatkowo przygotuj sobie kopie rodowodu lub metryki, testów psychicznych oraz ukończonych przez Twojego pupila kursów szkolenia. W celu przedłożenia tych dokumentów udaj się do Twojego Urzędu Miasta. Warto nadmienić, że złożenia takiego wniosku nie jest darmowe.

Czy groźne rasy psów naprawdę są niebezpieczne?

Pewnie niejednokrotnie widziałeś rodzinę z małymi dziećmi na spacerze z psem uznanym za niebezpiecznego. Co więcej, zwierze nie wydawało się agresywne, a wręcz przyjazne dla dzieciaków, a nawet przechodniów. Jest to jak najbardziej możliwe, a nawet najczęściej spotykane. Groźne rasy psów wcale nie muszą być niebezpieczne i to nie tylko dla swoich właścicieli, ale dla wszystkich ludzi oraz innych zwierząt. To czy Twój pupil jest agresywny, zależy przede wszystkim od tego, jak go wychowasz i ile czasu mu poświęcisz.

Jak dbać o groźne psy?

Tak jak każdy właściciel psa, chcesz dla swojego pupila jak najlepiej. Wysokiej jakości jedzenie, długie spacery, zabawki, wizyty u weterynarza. To wszystko składa się na wychowanie zwierzęcia. Jednak biorąc sobie na wychowanie psa rasy uznanej za niebezpieczną, musisz poświęcić mu więcej czasu. Stawiaj na konsekwencję oraz prawidłową socjalizację zwierzęcia z ludźmi i innymi czworonogami. Najrozsądniejszym jednak rozwiązaniem są szkolenia dedykowane agresywnym rasom psom. Profesjonaliści ukierunkują Twojego zwierzaka i pokażą Ci, jak masz się z nim obchodzić, żeby nie przejawiał agresji. W każdym większym mieście znajdziesz placówkę, która zajmuje się nie tylko szkoleniami, lecz także terapią dla psów.

Groźne psy to tylko te z listy MSWiA?

Lista agresywnych ras psów została sporządzona na podstawie statystyki pogryzień. Jednak w jej skład wchodzą wyłącznie incydenty udokumentowane. Nie znajdziesz w nich przypadków pogryzień przez yorki, bo nikt takich przypadków nie zgłasza. A prawda jest taka, że każdego czworonoga możesz wychować na mordercę. Często zdarza się, że małe słodko wyglądające pieski są bardziej agresywne od tych, które zostały uznane za groźne rasy psów.

Więcej na temat groźnych psów dowiesz się tu: https://zwierzaki.pl/grozne-psy

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Opieka nad zwierzętami
Opieka nad zwierzętami wiąże...
sucha karma dla psów
Nie ma wątpliwości, że wybór odpowiedniej karmy dla naszego...
karma dla psa małej rasy
Wybór odpowiedniej karmy dla psa małej rasy może być...
karma mokra dla psa
Jak odpowiednio karmić swojego psiaka? – Poznaj pełn...
karma dla psa
Żywienie psa ma znaczący wpływ na jego ogólny stan z...