Grzejnik na podczerwień

Grzejnik na podczerwień. Czy warto go wybrać?

Opublikowano: 28 października 2022
Ogrzewanie wykorzystujące podczerwień dostępne jest w szerokiej gamie wariantów. Może być dodatkowym źródłem ciepła (przenośne promienniki i małe panele) oraz głównym systemem (maty podłogowe i duże panele). Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Ogrzewanie do nowoczesnego domu

Ogrzewanie infrared wykorzystuje właściwości promieniowania podczerwonego. Jest ono jednym ze składników promieni słonecznych, odpowiedzialnych właśnie za efekt przyjemnego ciepła. Promieniowanie, padając na ściany, meble i inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, nagrzewa je, nie nagrzewając jednocześnie powietrze. Dzięki temu nie wzbudza go do ruchu, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych.

Panel grzewczy na promieniowanie podczerwone – koszty eksploatacji ogrzewania

Myśląc o tradycyjnym ogrzewaniu, szczególną uwagę zwracamy na koszty jego eksploatacji. Jak pod tym względem wypada elektryczne ogrzewanie na podczerwień? Jak się okazuje – naprawdę korzystnie. To, ile ostatnie zapłacimy za ogrzewanie domu zależy od wielu czynników – konstrukcji budynku, jego izolacji oraz jakości samych paneli. Dobrej klasy panele infrared mogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o ponad 50 proc.  

Panele grzewcze na podczerwień. Jak wypadają w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem?

Jeśli porównamy ogrzewanie elektryczne na podczerwień z tradycyjnymi rozwiązaniami, w oczy rzuca się kilka ważnych różnic. Poza wspomnianą minimalizacją kosztów, z punktu widzenia użytkowników najważniejszy okazuje się sposób działania. Dzięki temu, że nie nagrzewa i nie porusza powietrza, eliminuje problem zakurzenia wnętrz, co jest bardzo ważne dla alergików i pomaga utrzymać mieszkanie w czystości. Nie bez znaczenia jest atrakcyjny wygląd paneli, które mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Grzejnik na podczerwień – opinie. Jakie są zalety i wady ogrzewania na podczerwień

Poza tymi zaletami, ogrzewanie podczerwienią ma też wady, o których można dowiedzieć się np. wpisując w wyszukiwarkę “grzejnik na podczerwień opinie“. Najważniejszą wśród nich jest fakt, że promieniowanie emitowane przez system grzewczy w dużej mierze jest widzialne. To sprawia, że grzejniki po prostu świecą, co dla wielu użytkowników może być niekomfortowe. Wady też nie mają maty na podczerwień używane jako ogrzewanie podłogowe. 

Promienniki podczerwieni – nowoczesne ogrzewanie. Nie ogrzewa powietrza, a daje przyjemne ciepło

Jak widać, na ogrzewaniu podczerwienią można naprawdę dużo zyskać. Może ono służyć zarówno jako ogrzewanie uzupełniające lub główne źródło ciepła, a ich wydajność pozwala znacznie ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ich sposób działania pozwala zmniejszyć ilość kurzu unoszącego się i osiadającego w pomieszczeniu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...
rolety do kuchni
Jeśli szukasz informacji o tym, jaką przesłonę okienną warto...