Teatr Dramatyczny HAMLET

Hamlet w Teatrze Dramatycznym

Opublikowano: 25 stycznia 2019

Rok 2019 będzie dla nas rokiem obchodów 70-lecia Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Rozpoczniemy go premierą jednego z najważniejszych światowych dramatów. Będzie to „Hamlet” Williama Shakespeare’a w reżyserii Tadeusza Bradeckiego – powiedział na spotkaniu dyrektor teatru Tadeusz Słobodzianek.

Hamlet to najważniejsza inscenizacja dla każdego teatru i najczęściej grany utwór dramatyczny. W 1798 r. we Lwowie wystawił sztukę Wojciech Bogusławski, dwa kolejne znakomite przedstawienia z muzyką Stanisława Moniuszki odbyły się w Krakowie (1867 r.) i w Warszawie (1871 roku). Ofelię zagrała wtedy znakomita aktorka Helena Modrzejewska. Z współczesnych wersji warto wspomnieć o przedstawieniach: Andrzeja Wajdy w 1960 r. w Gdańsku w Teatrze Wybrzeże, z Edmundem Fettingiem w roli Hamleta i z wykorzystaniem scenografii Stanisława Wyspiańskiego; w Warszawie (1983 r.) w Teatrze Ateneum Hamlet stanu wojennego w reżyserii Janusza Warmińskiego, z główną rolą Jerzego Kryszaka. W 2005 r. w Gdyni Teatr Muzyczny zaprezentował inscenizację w języku jidysz w wykonaniu aktorów z teatru Cameri z Tel Awiwu.

Realizacje filmowe dramatu

Na bazie dramatu Shakespeare’a powstało wiele znanych filmów – 1948 r. w Anglii w reżyserii Laurence’a Oliviera, który wystąpił również w głównej roli; w 1990 r. w reżyserii Franco Zeffirellego, ze znakomitymi aktorami Melem Gibsonem i Glenn Close. Czternaście nominacji do Oskara otrzymał Hamlet z 1996 r. w reżyserii Kennetha Brangha z nim samym oraz Kate Winslet w rolach głównych. Hamlet był, jest i będzie jednym z najważniejszych utworów do interpretacji dla reżyserów i aktorów na świecie.

Wiliam Shakespeare – pisarz, poeta i aktor. Autor najsłynniejszego w dziejach literatury monologu, który wypowiada Hamlet, książę Danii. Shakespeare jest twórcą 37 sztuk, dramatów, komedii i 154 sonetów. Jego najsłynniejsze dzieła, które wystawiane są na całym świecie, to: Romeo i Julia, Makbet, Otello. Sen nocy letniej, a także wiele dramatów historycznych, m.in Juliusz Cezar czy Ryszard III. Głównym tematem jego twórczości są skomplikowane mechanizmy władzy i zgłębianie natury i psychiki ludzkiej.

HAMLET w Teatrze Dramatycznym

Inscenizacje w Teatrze Dramatycznym

Na przestrzeni 70 lat Teatr Dramatyczny doczekał się trzech inscenizacji „Hamleta”. W 1962 roku nowatorski spektakl wyreżyserował Gustaw Holoubek, zagrał też tytułową rolę. Drugą wersję, z 1979 roku, ponownie wyreżyserował Holoubek, a Hamleta zagrał Piotr Fronczewski. Trzecią inscenizację w 1992 roku wyreżyserował Andrzej Domalik, a w tytułową rolę wcielił się Mariusz Bonaszewski.

Premiera nowej wersji „ Hamleta” w Teatrze Dramatycznym odbyła się 18 stycznia. Spektakl wyreżyserował Tadeusz Bradecki, którego wersja jest ponadczasowa. Tak jak powiedział reżyser – to historia, która od czterech stuleci fascynuje ludzi. Chcemy pokazać, na czym polega uniwersalizm tego dramatu. Rolę tytułową powierzył młodemu aktorowi Krzysztofowi Szczepaniakowi. Sztuka jest wystawiana po raz pierwszy w Polsce w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

Na uwagę zasługują połączenia kostiumów z epoki ze współczesnymi ubiorami i dobre tempo spektaklu, który trwa ponad 3 godziny. Wysoki kunszt aktorski zaprezentował Adam Ferency w roli aktora i grabarza. Dramat jest pełen spisków, intryg i kłamstw. Walki o panowanie, walki o władzę. O tym, jak ludzie żyją w hermetycznym świecie cynizmu, zawiści i zła, niezależnie od tego, czy żyli 400 lat temu, czy współcześnie. To właśnie jest ponadczasowy charakter dramatu, w którym możemy znaleźć wiele odniesień do aktualnych wydarzeń i problemów. Życie człowieka to nieustanna walka o przetrwanie – umrzeć, zasnąć, zasnąć i śnić może? W tym cały problem. To dramat, nad którym nikt nie przejdzie obojętnie. Po wyjściu z teatru brzmieć będzie w naszych głowach słynne: Być albo nie być, oto jest pytanie.

Podczas premiery odbył się również wernisaż wystawy Hamlet w Teatrze Dramatycznym, podczas której zaprezentowano fotografie z dotychczasowych inscenizacji.

__________________________

Tekst: Anna Arwaniti

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
Szalone Nożyczki
Na deskach  Sceny Relax , zagościła kultowa komedia kryminal...
Mały Książę
W Teatrze Polskim w Warszawie miał premierę „Mały Ks...
Tango
W bieżącym roku przypada 110. rocznica powstania Tea...
Czekoladki dla Prezesa
„Czekoladki dla Prezesa”, zbiór ponad 50 satyrycznyc...