Teatr Dramatyczny HAMLET

Hamlet w Teatrze Dramatycznym

Opublikowano: 25 stycznia 2019

Rok 2019 będzie dla nas rokiem obchodów 70-lecia Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Rozpoczniemy go premierą jednego z najważniejszych światowych dramatów. Będzie to „Hamlet” Williama Shakespeare’a w reżyserii Tadeusza Bradeckiego – powiedział na spotkaniu dyrektor teatru Tadeusz Słobodzianek.

Hamlet to najważniejsza inscenizacja dla każdego teatru i najczęściej grany utwór dramatyczny. W 1798 r. we Lwowie wystawił sztukę Wojciech Bogusławski, dwa kolejne znakomite przedstawienia z muzyką Stanisława Moniuszki odbyły się w Krakowie (1867 r.) i w Warszawie (1871 roku). Ofelię zagrała wtedy znakomita aktorka Helena Modrzejewska. Z współczesnych wersji warto wspomnieć o przedstawieniach: Andrzeja Wajdy w 1960 r. w Gdańsku w Teatrze Wybrzeże, z Edmundem Fettingiem w roli Hamleta i z wykorzystaniem scenografii Stanisława Wyspiańskiego; w Warszawie (1983 r.) w Teatrze Ateneum Hamlet stanu wojennego w reżyserii Janusza Warmińskiego, z główną rolą Jerzego Kryszaka. W 2005 r. w Gdyni Teatr Muzyczny zaprezentował inscenizację w języku jidysz w wykonaniu aktorów z teatru Cameri z Tel Awiwu.

Realizacje filmowe dramatu

Na bazie dramatu Shakespeare’a powstało wiele znanych filmów – 1948 r. w Anglii w reżyserii Laurence’a Oliviera, który wystąpił również w głównej roli; w 1990 r. w reżyserii Franco Zeffirellego, ze znakomitymi aktorami Melem Gibsonem i Glenn Close. Czternaście nominacji do Oskara otrzymał Hamlet z 1996 r. w reżyserii Kennetha Brangha z nim samym oraz Kate Winslet w rolach głównych. Hamlet był, jest i będzie jednym z najważniejszych utworów do interpretacji dla reżyserów i aktorów na świecie.

Wiliam Shakespeare – pisarz, poeta i aktor. Autor najsłynniejszego w dziejach literatury monologu, który wypowiada Hamlet, książę Danii. Shakespeare jest twórcą 37 sztuk, dramatów, komedii i 154 sonetów. Jego najsłynniejsze dzieła, które wystawiane są na całym świecie, to: Romeo i Julia, Makbet, Otello. Sen nocy letniej, a także wiele dramatów historycznych, m.in Juliusz Cezar czy Ryszard III. Głównym tematem jego twórczości są skomplikowane mechanizmy władzy i zgłębianie natury i psychiki ludzkiej.

HAMLET w Teatrze Dramatycznym

Inscenizacje w Teatrze Dramatycznym

Na przestrzeni 70 lat Teatr Dramatyczny doczekał się trzech inscenizacji „Hamleta”. W 1962 roku nowatorski spektakl wyreżyserował Gustaw Holoubek, zagrał też tytułową rolę. Drugą wersję, z 1979 roku, ponownie wyreżyserował Holoubek, a Hamleta zagrał Piotr Fronczewski. Trzecią inscenizację w 1992 roku wyreżyserował Andrzej Domalik, a w tytułową rolę wcielił się Mariusz Bonaszewski.

Premiera nowej wersji „ Hamleta” w Teatrze Dramatycznym odbyła się 18 stycznia. Spektakl wyreżyserował Tadeusz Bradecki, którego wersja jest ponadczasowa. Tak jak powiedział reżyser – to historia, która od czterech stuleci fascynuje ludzi. Chcemy pokazać, na czym polega uniwersalizm tego dramatu. Rolę tytułową powierzył młodemu aktorowi Krzysztofowi Szczepaniakowi. Sztuka jest wystawiana po raz pierwszy w Polsce w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

Na uwagę zasługują połączenia kostiumów z epoki ze współczesnymi ubiorami i dobre tempo spektaklu, który trwa ponad 3 godziny. Wysoki kunszt aktorski zaprezentował Adam Ferency w roli aktora i grabarza. Dramat jest pełen spisków, intryg i kłamstw. Walki o panowanie, walki o władzę. O tym, jak ludzie żyją w hermetycznym świecie cynizmu, zawiści i zła, niezależnie od tego, czy żyli 400 lat temu, czy współcześnie. To właśnie jest ponadczasowy charakter dramatu, w którym możemy znaleźć wiele odniesień do aktualnych wydarzeń i problemów. Życie człowieka to nieustanna walka o przetrwanie – umrzeć, zasnąć, zasnąć i śnić może? W tym cały problem. To dramat, nad którym nikt nie przejdzie obojętnie. Po wyjściu z teatru brzmieć będzie w naszych głowach słynne: Być albo nie być, oto jest pytanie.

Podczas premiery odbył się również wernisaż wystawy Hamlet w Teatrze Dramatycznym, podczas której zaprezentowano fotografie z dotychczasowych inscenizacji.

__________________________

Tekst: Anna Arwaniti

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mały Książę
W Teatrze Polskim w Warszawie miał premierę „Mały Ks...
Tango
W bieżącym roku przypada 110. rocznica powstania Tea...
Czekoladki dla Prezesa
„Czekoladki dla Prezesa”, zbiór ponad 50 satyrycznyc...
Galeria Opera
Już  we wrześniu Galeria Opera rozp...
Irena Sendlerowa 
 ...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...