Henryk Mikołaj Górecki – nowa płyta ,,Góreccy”

Opublikowano: 11 grudnia 2018

7 grudnia 2018 r. w sprzedaży pojawił się nowy album pt. Góreccy. Jest to światowa premiera fonograficzna poświęcona dwóm pokoleniom słynnej rodziny. Na płycie oprócz dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, swoją twórczość prezentuje jego syn Mikołaj Górecki. W nagraniu wzięła udział także córka kompozytora – pianistka Anna Górecka. W nagraniu wzięli udział muzycy Sinfonii Varsovii wraz z Jerzym Maksymiukiem.

Henryk i Mikołaj Górecki

Album Góreccy jest zapisem wyjątkowego koncertu, który odbył się 16 października 2016 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w ramach Tansman Festival. Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka dokonała wówczas światowego prawykonania ostatniego z niewykonanych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, Dwóch Postludiów Tristanowskich i Chorału, dokończonych pośmiertnie przez jego syna, Mikołaja.

Swoją premierę miał wówczas także utwór Mikołaja Góreckiego Orfeusz i Eurydyka. Program koncertu, a zarazem płyty, dopełniło Małe requiem dla pewnej Polki Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem córki Anny Góreckiej, jako solistki – dowiedzieliśmy się podczas konferencji prasowej zorganizowanej w związku wydaniem albumu Góreccy.

Pianistka Anna Górecka i Andrzej Wendland dyrektor Transman Festival

Płyta Góreccy to międzypokoleniowy pomost, który łączy działania artystyczne dwóch generacji rodziny Góreckich. Dzieci kompozytora, Mikołaj Górecki i Anna Górecka połączyli siłę swojego talentu i pasji – mówi Andrzej Wendland, dyrektor Transman Festival.

Ojciec był osobą, w której gnieździły się skrajne różne uczucia, nastroje i emocje. Miał łatwość przechodzenia od czarnej rozpaczy do zachwytu, od zdenerwowania do euforii. Trudno powiedzieć, że był człowiekiem elastycznym emocjonalnie, ale z pewnością człowiek z dużymi możliwościami – mówi o Henryku Mikołaju Góreckim jego córka, pianistka Anna Górecka.

 

Album Góreccy – muzyczny portret rodziny

Muzyka w albumie Góreccy zaprezentowana w koncertowym wykonaniu Sinfonii Varsovii i Jerzego Maksymiuka zachwyca barwnymi kontrastami i szczerością przekazu. Zarówno utwory, które zabrzmiały wtedy po raz pierwszy, jak też pozycje tak znane, jak Małe requiem dla pewnej Polki, składają się na niezwykle autentyczny i wielowymiarowy portret rodziny Góreckich: Henryka Mikołaja, Anny i Mikołaja.

Wydawnictwo Warner Classics zdecydował się wydać Album Góreccy z okazji rocznicy urodzin kompozytora. Płyta pojawiła się dzień po rocznicy jego urodzin. 6 grudnia 2018 r. Henryk Mikołaj Górecki kończyłby 85 lat.

Aż do ostatniej próby trwały konstruktywne rozmowy na temat partytury. Atmosfera była podniosła. Widać było niesamowite skupienie orkiestry. To było coś pięknego – mówi Adrianna Skutyńska, producent wykonawczy płyty (Orkiestra Sinfonia Varsovia).

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...