Hortensja

Hortensja: sadzenie i pielęgnacja sadzonek na otwartym polu

Opublikowano: 3 marca 2022

Sadzenie oraz pielęgnacja kwiatów to sztuka, której nie każdy posiada. Na szczęście dzisiaj mamy wystarczająco dużo źródeł oraz opinii ekspertów, które mogą pomóc nam w jak najlepszym przygotowaniu kwiatów. Podobają Ci się hortensje? Możesz je kupić w Gradinamax lub posadzić na przykład na otwartym polu. Jeśli wybierasz tę drugą opcję, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które z pewnością Ci w tym pomogą.

Pierwsze kroki w sadzeniu hortensji

Jeśli jeszcze ich nie masz, na początku powinieneś zaopatrzyć się w jak najlepszej jakości sadzonki. Hortensja sadzonki jest dostępna w wielu miejscach, ale nie każde jest godne polecenia, więc przed zakupem dowiedz się, gdzie się najlepiej w nie zaopatrzyć.

Prawidłowe sadzenie hortensji może sprawić, że sadzonka lepiej się przyjmie i daje większą szansę na piękny krzaczek. Dlatego warto zacząć od zastanowienia się, kiedy najlepiej zasadzić takie sadzonki. Można by pomyśleć, że najlepszą na to porą jest wiosna. Rzeczywiście jest to dobry termin, jeśli masz dużo czasu, ponieważ hortensja na początku wymaga bardzo dużo podlewania. Roślinę można również posadzić jesienią – wtedy nie trzeba jej tak często podlewać. W tym wypadku istnieje jednak ryzyko, że hortensja przemarznie.

Posadź hortensję z sukcesem

Podczas sadzenia hortensji jest kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest oczywiście ziemia, która powinna być dobrze rozluźniona. Zbity grunt może sprawić, że hortensja się nie przyjmie i warto napowietrzać taką ziemię regularnie.

Sposobem na rozluźnienie ziemi może być na przykład mieszanie jej z torfem, korą sosnową lub żwirem (na wiosnę). Z kolei jesienią należy dobrze przekopać miejsce na polu, w którym chcesz posadzić hortensję. W ziemi przygotuj dołek, który odpowiada wielkości doniczki, w której roślina wcześniej przebywała.

Szczególną uwagę zwróć na bryłę korzeniową. Jeśli jest ona zbita, koniecznie zanurz ją w wodzie wraz z doniczką. Uważaj jednak, aby z korzeni nie zleciała ziemia, ponieważ może to je uszkodzić. Przytnij zbyt długie korzenie i delikatnie umieść roślinę w dziurze.

Pielęgnacja już po sadzeniu

Warto już wcześniej pomyśleć o tym, że hortensja to roślina pnąca, więc z pewnością przydadzą się jej podpory do pnącza lub po prostu siatka lub bambusowe tyczki. To właśnie dzięki nim hortensja może swobodnie rozwinąć swoje pnącza na otwartym polu.

Bezpośrednio po posadzeniu hortensji należy ją bardzo obficie podlać. Dlatego wokół rośliny ubija się charakterystyczną nieckę, w której zbiera się woda. Dodatkowo wokół roślin należy rozłożyć ściółkę, która polepsza strukturę ziemi i do tego chroni korzenie przed zimnem oraz utrzymuje wilgoć w glebie.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
meble ogrodowe
Meble ogrodowe są niezbędnym elementem każdej przestrzeni zi...
kwiaty na pogrzeb
Matused on raske aeg elus, kui sõnadest ei pruugi piisata, e...
Pawilon ogrodowy
Lato jak żadna inna pora roku zachęca do tego, żeby jak najw...
meble ogrodowe
Gdy aranżuje się przydomową przestrzeń, trzeba zadba...
Street workout
Street workout cieszy się coraz większą popularności...